SBD Sever Liberec
Máte někdo nějaké zkušenosti s touto správcovskou organizací ?
Už několik let se snažím marně domoci se opravy střechy. Domovník se neustále snaží na sbd zajistit opravy, avšak rovněž marně. Aby si splnili povinnost, pošlou někoho po každém upozornění na zatékání, který po cca 5 minutách zkonstatuje, že je střecha v pořádku. Na dotaz, jak je možné, ze do ní tedy zatéká, už nereagují. Naprostý nezájem, hlavně že se jim platí.
Vznikl mi přeplatek na zálohách, o jehož vyplacení na účet jsem požádal před 2 měsíci přímo na SBD Sever. Hotově vyplatit peníze mi odmítli, že je pošlou na účet. 2 měsíce a nic. Po telefonickém dotazu mi paní řekla, že se nemusím o peníze bát, že je pošlou s některým z dalších 2 zúčtování. Tedy třeba za další 2 měsíce..Žádné lhůty, prostě až se oni rozhodnou, vyplatí vám vaše peníze. Ale jak tu někdo již psal, zřejmě pouze, pokud se připomínáte.
Hlavně by si lidé měli podrobně kontrolovat vyúčtování a vracené přeplatky, jednou to není dobře a vždy ve Váš neprospěch, přijde mi to spíše jako systematické okrádání, prostě to zkusí. Když to vyreklamujete, tak jako co, ani se neomluví, a když ne tak hurá malá domů. A nejedná se o nějaké drobné nebo desetikoruny, ale rovnou stovky a tisíce korun.
O to, že Vám špatně spočtou vyúčtování, když to opraví tak Vám pak pošlou jen cca polovinu přeplatku a zase reklamujete. Zkušenost 3× po sobě. Částka celkem přesahuje 8 tisíc. Před třemi měsíci mi osobně pan předseda slíbil, že se to již nebude opakovat a ejhle přišla jen cca polovina přeplatku, co si tak asi mohu myslet o člověku, který neumí držet slovo.
Nabídnou vám správcovství. Nabídnou vám vedení vašich finančních prostředků na jejich firemním účtu. Pak vám stanoví vysoké zálohy na správu (definované jako xxKč/m2), které budou běžně nedočerpávány a převáděny do příštích let. A takto se budou pohodlně financovat z vašich peněz, které budou na jejich účtu kdykoliv k disposici. Budou vám navrhovat a zprostředkovávat kdejakou velkou akci s dodavatelskými firmami, což samo o sobě nemusí znamenat automatickou provizi pro pracovníky správce, ale všeobecně se tak zřejmě děje. Takový život pak činovníkům umožňuje ještě kandidovat v kdejakých volbách za jakoukoliv partaj, nejlépe pokaždé za jinou napříč celým politickým spektrem.
Je možné, že veškeří tzv. „správci bytů“ jedou dle jediné šablony bez přemýšlení a znalostí základních pojmů a zákonných předpisů dle nichž mají vykonávat svoji řádně placenou práci???!!! SBD Kamenická je klonem SBD Sever a dle pročítání informací a komentářů zjišťuji, že je takovýchto „správců“ mnohem více. Navíc vytváření pravidla, která ani sami nečtou a zřejmě jim ani nerozumí, protože se jimi sami neřídí. Z jakého titulu vůbec takto jednají? Je mi jasné, že odpověď žádnou nedostanu, ale nalezené komentáře a příspěvky mluví sami za sebe.
Jednají z titulu bývalých členů KSČ, SSM, ROH, StB a SNB.
Do SBD se po listopadu nahrnuli ti, co byli vyházeni z různých totalitních organizací, neuměli se adaptovat na moderní dobu, tak si našli místečka v místních SBD. Stačí se podívat na kterékoliv okresní SBD a životopisy členů jeho představenstv a jiných vrcholných funkcionářů.
Tak jsem koukl do jejich ceníku, který uplatňují i na vlastníky ze spravovaných SVJ: http://sbdsever.cz/…tva/sazebnik
Typičtí družstevní vyžírkové.
Podívejte se do ceníku do části kopie dokumentů za účelem nahlížení.
500 Kč bez DPH (tj. 650 Kč) za jednu A4 stránku prohlášení vlastníka, které by mělo být automaticky k dispozici všem ve sbírce listin?
10 až 50 Kč bez PDH (tj. 12 až 60 Kč) za jednu A4 ostatních dokumentů souvisejících se správou domu?
Tohle těm bafuňářům s tlustými zadky někdo trpí?
Stačí, když se podíváte na jejich sazebník a máte jasno. Nebo vy to snad z toho sazebníku nepoznáte? Vžyť za vše jim musíte platit 2×. Platí se poplatek za správu domu a pak poplatky za jednotlivé činnosti patřící do správy domu. Tak co pak představuje ta správa domu, za co se tedy platí v této položce? Asi za název. Tak si je objednejte, ať vám kvalitně spravují váš majetek.
Zdejším diskutérům jak se řekne SBD , je to podobné , jako kdyby někdo zamával před býkem rudým hadrem. Přičemž si myslím , že by to nemuselo být až tak špatné. U každého správce jde o to , jaké se s ním odladíte podmínky spolupráce. Na jednu stranu tato stará družstva bývají zkostnatělá ,ale nevznikla za účelem „hrabání“ , což se o řadě jiných správcovských firmách vzniklých po listopadu říci nedá.
Je to přesně tak, jak to píšete.Pokud SBD dá „ovčanům“, jejichž majetek spravovalo 40 let, ke schválení stanovy ,podobné těmto": http://www.portalsvj.cz/…tanovy-scmbd
nebo http://www.portalsvj.cz/…otlivymi-sbd
a ví,že oni vše schválí, aniž by je četli,tak to dělá z čisté lásky k bližnímu svému a nikoliv pro zisk.
JaVa
dal však kdysi jiné. A také jsem se nestačil divit… a byl to správce , který vznikl v devadesátých letech. Hlavní je , aby se v každém domě našel alespoň jeden svědomitý a chytrý vůdce , který nedopustí , aby se na schůzi-shromáždění hlasovalo o nesmyslných stanovách..
TN, jak jste přišel na to, že Prohlášení vlastníka má 1 A4? Zvládáte číst jednoduchý text v jazyce českém?
Nezvládám, proto mi to jistě někdo, kdo čtení ovládá, vysvětlí. Můžete to být třeba Vy. Já v ceníku pod tabulkou čtu, že kopií se rozumí „formát A4 – černobílý jednostranný tisk“. Tedy jedna strana. A v prvním řádku tabulky čtu, že jedna kopie stojí 605 Kč. Pokud tedy chci poskytnout Prohlášení vlastníka, zaplatím nejspíše 6–30 tisíc Kč, v závislosti na počtu stran (nejčastěji asi 10–50 stran). Máte jiné vysvětlení?
„formát A4 – černobílý jednostranný tisk“ znamená to, že to
nebude vytištěné na velkoplošném formátu A1 nebo třeba zápisníkovém
A5, o pár řádků niže je v té samé tabulce uvedeno, že: kopie faktury a
nezařazených dokumentů
10 Kč bez DPH do 2 str.
20 Kč bez DPH do 5 str.
30 Kč bez DPH do 10 str.
Jednoznačně tedy vyplývá, že se jedná o ceny za celý dokument.
MMM, zde nemá smysl argumentovat věcně. Jsou tu i hlupáci, kteří pouze ví, že družstva jsou špatná. A tak si jistě budou účtovat 1 stránku A4 za 600 Kč. Je to nemyslící sekta se shodnou ideologií neschopná vnímat realitu.
Okopírujte si Prohlášení na pracovišti KÚ (jsou zde o tom i jiná vlákna). Jednak účtují pokud vím 20 Kč / str a jednak nepotřebujte Prohlášení celé (např. popis ostatních bytů). Platba nejlépe cash, protože při platbě kartou účtují poplatek.
Katastrální úřad pro Liberecký kraj Rumjancevova 149/10 46065 Liberec 1 e-mail: ku.proliberkraj@cuzk.cz tel.: 485341400 pondělí a středa: 8:00 – 17:00 čtvrtek: 8:00 – 12:00
Pokud nejste z Liberce, tak katastrální pracoviště: Česká Lípa, Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Semily
Soukmenovci v SČMBD a jejich ceník: http://www.sbdhlubina.cz/…na-cenik.pdf
JaVa
Kontrola jednotky při změně vlastnických práv. Jak si toto nějaké pitomé družstvo může dovolit, kontrolovat cizí jednotku a ješte za to vybírá poplatky. A lidi to klidně platí. Jak někdo může s nimi vůbec podepsat nějakou smlouvu o správě je mi záhadou .
Asi tak. Zajímavý je i poplatek 8000 Kč za „převod členských práv a povinností“, jednak tím asi myslí převod družstevního podílu (fakt by si na Hlubině už někdo mohl načíst ZOK), jednak netuším, jak ten poplatek vybírají, protože s převodem podílu není spojena potřeba souhlasu představenstva. Podepíšu smlouvu, oznámím to družstvu a šmitec.
Pokud vím, tak to BD různě zkoušejí se „zápisným“, ale o poplatku zapřevod čtu poprvé. Co se stane, když členství představenstvo „nepřevede“? Nestane se nic, podíl je koupen, družstvu oznámeno, družstvo je povinno zapsat člena do seznamu členů.
Nicméně pokud je poplatek schválen nejvyšším orgánem, je asi legální, družstvo ho pak může vymáhat.
Je to ale neskutečná drzost vydělávat na chudých lidech, a zrovna v severních Čechách. měli by se stydět.
Na druhou stranu , když zajdete k advokátovi a požádáte jej o vypracování smlouvy o převodu členského podílu …zaplatíte za to také. Další věc je , kolik z této částky jde skutečně družstvu a kolik shrábne správce. Upřímně řečeno , poplatky placené družstvu jsou příjem družstva. Tudíž příjmem všech členů.
Příjem bytového družstva je vždy jeho příjmem, u bytového družstva nemohou členové inkasovat jakékoli podíly na zisku, inkasují je jen nepřímo tím, že by třeba měli levnější náklady na bydlení, které by pokrýval zisk.
Problém těchto SBD ale je, že veškerý zisk zkonzumují různé odměny bafuňářů za předsednictví v rozličných odborných komisích v družstvu. Podívejte se někdy na organizační strukturu nějakého SBD. Každé SBD je ovládáno skupinkou 5–10 lidí, každý z nich má 15 funkcí. Za každou pobírá odměnu, která je krytá právě z těchto poplatků vybíraných od submisivních členů.
nic společného. Jsem zástupce BD , který se rozhlíží po trhu a hledá vhodného správce. Já SBD Sever vnímám jako svého potenciálního správce ,se kterým bych šel do spolupráce pouze za:
- podmínky kvalitních zkušeností od spravovaných subjektů
- po odladění činností , které pro nás budou dělat a poplatků , které za to budou inkasovat.
Jinak naše bytové družstvo má ve stanovách , že za svoji činnost je oprávněno vybírat poplatky. Ale pouze za podmínky odsouhlasení členskou schůzí a tyto poplatky jsou příjmem družstva (podílejí se na hospodářském výsledku) . Tudíž , žádný „bafuňář“ si za ně auto nekoupí , ale i díky ním máme hospodářský výsledek v černých číslech a tuto nerozdělenou sumu čas od času na základě rozhodnutí členské schůze převádíme do fondu oprav.
- jako první bych si nechal předložit příkazní smlouvu. Klidně ji sem dejte, podíváme se na ní společně. Mám zkušenpst s několika smlouvami různých SBD . Oni obvykle mají nějaké vzorové převzaté od SČMBD, ale nemusí to být nutnost.
- nejde jen o cenu, ta není nikdy na prvním místě
- zajímá mě výpovědní lhůta (standardně 3 měsíce, nikoli 1–2 roky, jako to některá SBD mají), chci mít ve smlouvě smluvní sankce za neplnění smluvních povinností a řešení náhrady škody, kterou mi příkazník způsobí
Pokud si vyhodnotíte, že by to mohlo fungovat, tak to zkuste. Kdykoli můžete smlouvu vypovědět. Liberec je krajské město, tak těch správců tam snad musí být 10–15. Chudáci BD a SVJ z okresních měst, kde kromě jednoho SBD a jednoho eseročka-pohrobka OPBH, nikoho jiného nemáte.
jsem se do domu , který již spravovali… vzhledem k tomu , že jej i stavěli, přihráli si správu pod sebe…
které má 330 jednotek se dokáže spravovat samo ? Já o žádném takovém nevím. Ba naopak. Znám SVJ s pěti jednotkami , které se nejsou schopna spravovat sama.
já nejsem penzista , který se tomu může věnovat celé dny. Nemám manželku , která je také v penzi. Ano , nemít svoje zaměstnání a ještě se spojit s nějakou jinou důchodcovskou dvojicí v dobrém fyzickém a zdravotním stavu , žádného správce bychom nepotřebovali… Jinak já se spíše podivuji nad tím , že pomalu dle zdejších příspěvků si všichni řeší správu sami…nicméně pak si kladu otázku..pro koho pracují ta kvanta správcovských firem , které jsou na trhu ? Dále mne zaráží , že velká část zdejších příspěvků svědčí o absolutní neprofesionalitě jak členů výborů , tak i členů představenstvech bytových družstev. Uvedu příklad…diskuse z víkendu ohledně zaměstnávání na DPP například na úklid. Velká část statutárů vůbec si neuvědomuje rizika , která jsou s tím spojena. Dnes odškodnění za pracovní úraz může jít do milionů korun. Kdo by tyto peníze platil v případu , pokud by někdo něco zanedbal ? Pravděpodobně statutáři by přišli o své majetky a zbytek by zaplatili ostatní členové SVJ. Mít dobrého správce…tak vám řekne , abyste si dali pozor…že to co děláte , má taková a taková rizika . Apropo , proč si myslíte , že například čím dále více firem si najímá na řešení problematiky BOZP a PO externí , specializované firmy ?
Pracovní úraz při DPP Autor: Jana Chodurková Založeno: 21. 5. 2014 Počet příspěvků: 1 Zařazení: Pracovní úrazy Nejnovější příspěvek: 11. 6. 2014 17:55 Jaký je postup při odškodňování pracovního úrazu, který se stal zaměstnanci na základě dohody o provedení práce? Na co má nárok? Zatím s takovou situací nemáme zkušenosti. Příspěvky v diskusi Pracovní úraz při DPP Přidat příspěvek RE: Pracovní úraz při DPP Autor: NM vloženo: 11. 6. 2014 17:55:31 Nemá nárok na nemocenskou vyplácenou zaměstnavatelem pokud má výdělek do 10.000Kč, protože za něj firma neodvádí sociální a zdravotní. Na zbytek nárok má, tedy na ztrátu na výdělku, bolestném,.. stejně jako jiný zaměstnanec. Náhrada za ztrátu(pokud je ve smlouvě uveden výplatní termín) se vyplácí každý měsíc. Vypočítá se denní vyměřovací základ a na základě neodpracovaných dnů v měsíci se přičte ke mzdě. Pokud pracovník odpracoval jenom část směny, krátí se.
Kolik bytových jednotek vlastní vaše BD?Můj kamarád dělá předsedu BD se 48 bytovými jednotkami.Správu, si ještě se dvěma členy předsednictva dělají sami a na vedení účetnictví mají sjednanou firmu,která si bere 136 kč./na jednotku měsíčně.
Také znám SVJ se 46 bytovými jednotkami,kde dělá předsedu a externího správce SBD-Hlubina za 155 kč./ na jednotku a další služby dle ceníku,jak jsem uvedl v jiném příspěvku.
JaVa
se mi zdá poměrně hodně. Je otázka , zda v tomto jsou zahrnuty takové věci jako vyúčtování záloh, vyúčtování záloh (včetně tepla a TUV) , správa úvěrů , sledování anuity atd. Jinak 155 Kč/bytovou jednotku ..je otázka jak ta správa funguje. Pokud funguje systémem , že pokud mám jakýkoliv problém , pošlu podnět pracovníkovi SBD a pracovník SBD jej řeší a všechny další činnosti bezproblémově fungují a výbor SVJ funguje spíše jako takový kontrolní činitel…pak odměna ve výši 155 Kč je solidní.
Ve vašem případě se jedná hlavně o kontrolu při výběru firem,kterým Váš případný externí správce přihraje zakázky vašeho BD.Tam je totiž ta největší šance nadhodnotit cenu a získat provizi pro „správce“,však oni to klienti zaplatí, aniž by si sami udělali výběrová řízení.Nehledě na příplatky za nadstandartní služby.JaVa
a tak při nastavování spolupráce budu vždy požadovat , abych mohl do výběrového řízení zasáhnout a do soutěže získat také nějakou jinou nabídku.
Odkaz na firmu a její služby je:http://www.koral-ostrava.com/
JaVa
Poslední komentáře