Sazba za vodu
Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem se určuje sazba vodného? V jakém právním předpise je to upravené? Lze tuto sazbu změnit zpětně dodatečně za „loňský“ rok?
Abych byl konkrétní, tak město Dobřany ve svých listech v prosinci 2007 informovalo občany o změně sazby za vodné a stočné, cituji: Růst nákladů vedl radu a zastupitelstvo města ke zvýšení cen vodného a stočného na souhrnnou částku 41,82 Kč/m3, které odráží nárůst cen energií a zprovoznění nových technologií.
Ovšem sazbu za vodu v souhrnném vyúčtování za rok 2008 máme uvedenou ve výši 45,772 Kč! Jakým způsobem to můžeme reklamovat?
Děkuji za radu!
JiMik
Vážený,město Dobřany asi není majitelem vodárny,která by zásobovala město. Zjistěte dodavatele,jakou cenu sdělil odběratelům ke konci roku 2007,což vyjadřuje cenu vody za lm3 v roce 2008.Podotýkám,že cena je složena z ceny vody a stočného,je-li odpadní voda kanalizovaná. Tato výsledná cena za rok 2008 musí být uvedena na faktuře/vyžádat/ a slouží k výpočtu nákladů za spotřebu SV měřeno patním vodoměrem,které je v majetku dodavatele vody.Pronajimatel rozpočítává spotřebu podle bytových vodoměrů a navyšuje cenu vody tak,aby součet spotřeby bytových vodoměrů pokryl fakturovanou cenu na patovém vodoměru. Proto cena fakturovaná, může být/a zpravidla je/nižší,nežli cena vypočítaná a vyžadovaná pronajimatelem.
Vážená/ý JiMik72,
jedna věc je vyúčtování nákladů za služby, které může mít uvedenou průměrnou jednotkovou cenu za dané zúčtovací období, pokud se během roku jednotková cena měnila.
Závazné jsou údaje jednotlivých faktur dodavatele za dané zúčtovací období, které určitě udávají fakturované množství a jednotkové ceny za fakturované období.
Nutno konstatovat, že někteří správci pro vyúčtování služeb rozdíl mezi fakturačním a součtěm podružných měřidel neupravují formou poměrného navýšení množství jednotek spotřebiteli, ale ponechávají naměřené množství a navyšují cenu. Výsledný náklad v Kč je ale stejný.
Matějka
Poslední komentáře