Samostatná garáž-norma pro dostatečný výjezd?

Vložil MaxxII (bez ověření), 8. Leden 2017 - 14:09 ::

Dobrý den, jsem majitelem bytu v SVJ a před nedávnem jsem ve zmíněném SVJ koupil také garáž, která se nachází na společném pozemku dvora (několik garáží v řadě). Před zmíněnými garážemi je ještě pruh pozemku, který končí plotem, u kterého ostatní nájemníci parkují (pozemek vlastní všichni z SVJ-spoluvlastnické podíly).

Mnohdy se bohužel stane, že výjezd z garáže je komplikovaný (překáží zde jiné vozidlo, zaparkované na volném prostranství společného dvora). Proto jsem se chtěl zeptat, zda existuje nějaká norma/zákon, který uvádí, jaký prostor před garáží je potřeba ponechat volný, tzn. pro vjezd/výjezd z garáže?

Děkuji MB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 9. Leden 2017 - 11:23

    Ať tak či tak platí nepřekážet a umožnit bezpečné vyjetí. Postavíte ledničku aj někomu před vchod do bytu? Nebojte se, obejděte a ptejte se úřadů. Požádat MP o zásah, o odtažení, jak se budou tvářit a jaké bude jejich odůvodnění že ne.

    Vložil Mrzout, 9. Leden 2017 - 11:21

    Zdravím,

    ptáte se na normu/zákon který by uváděl, jaký prostor před garáží je potřeba ponechat volný, tzn. pro vjezd/výjezd z garáže. Prostudujte tento odkaz: http://www.unmz.cz/…10/74506.pdf

    Mrzout

    Vložil JaVa, 9. Leden 2017 - 9:04

    Jako řidič, by jste to měl znát!Načtěte si z.č.361/2000 Sb.,,§ 25 odst.3 a 4,kde se píše:

    (3) Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.

    (4) Při zastavení a stání nesmí řidič znemožnit ostatním řidičům vyjetí z řady stojících vozidel. Při zastavení a stání vedle vozidla s označením „Označení vozidla přepravujícího osobu těžce pohybově postiženou“ musí ponechat boční odstup nejméně 1,2 m.

    JaVa

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 9. Leden 2017 - 11:43

    A je třeba tazateli říci, to platí i v případě nějakého dvora, soukromého pozemku, zřejmě veřejnosti nepřístupném, to ale tazatel nepíše. To si v tom zákonu nepočte, ten ale dvory a j. neřeší, na to je jiná norma. Nebo na svém dvorku necháte parkovat cizí s tím, že tam platí uváděný zákon?

    Vložil MaxxII (bez ověření), 9. Leden 2017 - 9:47

    Dobrý den, zákon znám. Jak ale popisují v otázce, jedná se o soukromý pozemek, na kterém jsou vystaveny garáže – otázka je pak směřována na to, jaký prostor před garáží musí být zachován, aby majitel mohl vyjet na soukromý pozemek dvora? Ze dvora je pak samostatný výjezd na přípojnou komunikaci (výjezd zde bez problemů). Jedná se o blok několika garáží vedle sebe.

    Pokud Vámi uvedený zákon platí i v tomto případě, pak se omlouvam a děkuji za odpověď.

    Vložil VN (bez ověření), 9. Leden 2017 - 10:14

    obávám se , že tady je to pouze o domluvě spoluvlastníků.

    Vložil JaVa, 9. Leden 2017 - 11:09

    Je vjezd na soukromý pozemek řádně označen DZ-Soukromý pozemek zákaz vjezdu, nebo závorou s čipem?Pokud ne, jedná se o veřejně přístupnou komunikaci, na které platí 261/2000 Sb.,.- pokud někdo zřídí na svém pozemku pozemní komunikaci a nepřijme kroky, ze kterých by bylo zřejmé, že taková komunikace nemá být veřejná (např. při jejím zbudování nezamezí přístupu na ní závorou apod. nebo o takové omezení užívání požádá následně), pak se jedná o účelovou veřejně přístupnou pozemní komunikaci; toto neplatí, pokud je taková komunikace v uzavřeném objektu nebo prostoru

    • pokud na takové komunikaci bude značka „Zákaz vjezdu“, tak je taková značka platná a závazná.Pokud tam nebude nic, pak vjetí na takovou komunikaci porušením pravidel nebude a patrně se jedná o veřejnou komunikaci, na které platí z.č. 261/2000 Sb., a účastníci silničního provozu na této účelové komunikaci, jsou povinni se tímto zákonem řídit, protože vlastník pozemku neučinil patřičné kroky, aby vjetí na takovou komunikaci zamezil.

    JaVa

    Vložil dbgfd (bez ověření), 9. Leden 2017 - 8:23

    361/2000 Sb.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".