Rozúčtování za služby VJ

Vložil Sakura, 5. Červenec 2014 - 11:20 ::

Dobrý den,mám opačný problém.Na shromáždění VJ bylo opět odsouhlaseno roz- účtování plateb za výtah,osvětlení spol.prostor a úklid podle velikosti bytu,pouze já nesouhlasila.Na­vrhla jsem platby podle počtu osob v bytě s výjimkou úklidu,to je služba v podstatě shodná pro každou bj. V domě je 72 bj,4 vel.by­tů:1+4=86,2 m­2;1+3=69,6 m2;1+2=52 m2 a 1+1=35.4 m2 s různým počtem osob 1–4,v jednom bytě je dokonce 6 podnájemníků­.Z toho je zřejmý velký nepoměr při platbě podle velikosti bytu.Jsem vlastník bj,bydlím zde 41 roků ve 3+1, po osamostatnění dětí již 13 let sama.Je nás tu jednotlivců asi 10,ale ti další na shromáždění pro vyšší věk už nechodí,dají plnou moc pro cokoliv.Vedle mně ve 2+1 je v podnájmu 4členná rodina se psem,výtah jede snad 10× za den.Za těch 13 let jsem svou spotřebu služeb přeplatila o několik tisíc kč.Doufala jsem,že v NOZ bude změna,ale zůstalo to tak,že malé byty a všechny ostatní byty s více osobami nás jednotlivce vždy přehlasují. Bytům v přízemí jsme včetně mně odhlasovali neplatit za výtah. Poraďte prosím,jak se tomuto nespravedlivému přeplácení už konečně ubránit.Napadá mě jen uplatnit námitku,že tento způsob rozúčtování služeb se zjevně příčí dobrým mravům:většina vlastníků se obohacuje na úkor menšiny. Elka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Josef Soukup, 12. Červenec 2014 - 21:57

    Než to vzdáte a budete pokorně přispívat na výtah který nepotřebujete, doporučuji přečíst si článek

    Štrosová Ilona, Vojtěch Hrdlička, Martin Fatura: SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ VE STARONOVÉM KABÁTĚ

    http://www.epravo.cz/…e-94543.html

    Ve zmíněném článku se dozvíte, že zákonodárce v NOZ klade důraz na smluvní volnost, a proto se jeví jako vhodné přizpůsobit stanovy praktickým zkušenostem SVJ z každodenního života. V této souvislosti můžeme uvést například vyúčtování služeb. Stanovy mohou totiž odchylně od zákona upravit vyúčtování služeb podle počtu osob, velikosti bytu, teras/balkonů apod., a to tak, aby dané vyúčtování bylo pro vlastníky jednotek spravedlivé (např. vlastník jednotky v přízemí nebude platit náklady na výtah).

    Vložil Josef Soukup, 10. Červenec 2014 - 1:30

    Milá Elko, na prvý pohled se zdá, že není správné rozpočítávat náklady za užívání výtahu podle podlahové plochy bytu. Když se ale zamyslíte hlouběji, tak podobně byste mohla uvažovat i v případě údržby a opravy střechy. Také ji „nepotřebujete“. Je pravda, že neudržovaná střecha by Vás asi znepokojovala víc než neudržovaný výtah. Záleží na tom, jak se rozhodnete na shromáždění vlastníků.

    Když Vás shromáždění přehlasovalo, můžete se bránit soudně. To ale není zadarmo a jak asi tušíte, vítězství není 100 %-ně zaručeno.

    Vložil okolojdoucí (bez ověření), 7. Červenec 2014 - 9:32

    Sakuro, zdá se vám normální, aby ve společenství 72 bytů rozhodovala jedna spoluvlastnice? Jedná se o spoluvlastnictví, když v něm neumíte žít, najděte si rodinný domek, tam můžete vládnout neomezeně. V SVJ se musíte podřídit, pokud je postupováno po právu a to asi je. Pokud není postupováno po právu, podejte žalobu.

    Vložil bydlenka (bez ověření), 7. Červenec 2014 - 9:02

    bydlíš ve zbytečně velkém bytě, byt nech dětem nebo někomu kdo jej využije. je hloupost aby se někdo přizpůsoboval lidem, co bydlí sami v 3+1, to je anomálie, které stejnak postupně vymizí

    Vložil AsiTak, 5. Červenec 2014 - 17:06

    Obecně, při rozúčtování nákladů služby je třeba stanovit takový poměrový ukazatel pro rozpočítání při vyúčtování, který je v přičinné závislosti a v přímé uměrnosti s objemem spotřebované služby.
    Detailně:
    poměrový ukazatel – je to veličina nebo pravidlo pro výpočet z více veličin vlastnika (vlastnický podíl, osobo-měsíc,…)
    přičinná (kauzální) závislost – změna poměrového ukazatele vyvolává změnu objemu spotřebované služby
    přímá uměra = růst/pokles poměrového ukazatele vyvolává změnu růstu/poklesu objemu spotřebované služby.
    Pomocí zjištěných hodnot poměrového ukazatele, celkového nákladu služby a aplikací „trojčlenky“ se vypočítá podíl vlastníka jako individuální spotřeba vlastníka.
    Tak např. služba – přeprava výtahem 

    1. Nevhodný poměrový ukazatel: vlastnický podíl, plocha bytu – chybí příčinná závislost. Neplatí, že „Větší byt“ nutně použivá výtah víc než „byt menší“. 
    2. Vhodný poměrový ukazatel: suma osoboměsíců užívání bytu všech osob krát číslo patra umístění bytu. 

    Při použití tohoto ukazatele není rozpočítán na přízemní byty žádný náklad. Chcete-li rozočítat i na tyto byty náklad lze postupovat obdobně jaklo při rozpočítání UT a TUV. Celkový náklad dohodnutým procentem se rozdělí na „základní složku“ a „spotřební složku“, přičemž první díl se rozdělí vlastnickým poměrem všem a druhá část navrženým poměrovým ukazatelem jen na byty používající výtah dle polohy bytu, dle počtu osob bydlících v bytě a dle délky uživání bytu v roce.

    Vložil X (bez ověření), 5. Červenec 2014 - 17:30

    „… krát číslo patra umístění bytu.“

    Není započtena nutnost přivolat si výtah, který může být kdekoliv. Jízda prázdného výtahu má také své náklady. Není započtena větší spotřeba při rozjezdu.

    Vložil AsiTak, 6. Červenec 2014 - 8:44

    Příspěvek byl míněn jako návod a popis principu pro stanovení poměrového ukazatele pro službu. Uvedené příklady jen jako ilustrace pro tento návod. V praxi pro výtah bych použil „počet osob v bytě“ nebo „osobo-měsíce“ uživatelů bytu, kdy tyto ukazatele lze využít i pro jinou službu (likvidace domácího odpadu). V každém případě je „lepší“ než „vlastnický podíl“ nebo „plocha bytu“.

    Vložil Pub (bez ověření), 7. Červenec 2014 - 6:01

    Lepší kritérium je:

    1. „dopravní vzdálenost (patro)“ x „počet dospělých osob v bytě“ x „koef. možnosti výtah použít“
    2. „dopravní vzdálenost (patro)“ x „přepravovaná hmotnost (měřená během jízdy výtahu)“
      + použít čip pro možnost výtah použít (tedy i jen na přivolání bez následného použití) se zaznamenáním doby a spotřeby energie.
      Ze záznamů lze pak odvodit i objektivní podíl na nákladech za fyzickou údržbu výtahu.

    Možnost ad-2 se mně zdá zcela nejobjektivnější i když technicky poněkud náročnější.
    Lze jí měřit i takové ty excecy jako je skupina „barbaři ze východního Slovenska (osob >12 v bytě)“ nebo „nájezdníků z jiného afro-Banánistánu“ vybydlujích pronajatý byt v nejvyšších patrech domu a jejichž fakani pravidelně přivolávají výtah kdy je vůči nim v nejvzdálenější stanici aniž by s ním chtěli jet.

    Mo6nost ad-2 se jeví jako naprosto transparentní a objektivně měřitelná.
    A výkaz jízd může být součástí podrobného ročního vyúčtování.

    Vložil 12345 (bez ověření), 5. Červenec 2014 - 18:59

    A co hmotnost jednotlivců? To chcete ignorovat?

    Vložil svjvmt, 5. Červenec 2014 - 11:50

    Elka Sakura, dohodnout se, rozhodnout mohou jedině vlastníci. Zák. č. 67/2013 § 3/1,2 a § 5. Co myslíte tím že malé byty a všechny ostatní byty s více osobami nás jednotlivce vždy přehlasují Ale když jiným doplácení nevadí …, spočtěte jim kolik.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".