Rozúčtování nákladů za úklid.
Dobrý den, může mně někdo poradit jak rozúčtovat náklady za úklid společných prostor. Na byty, nebo na osoby. Díky M.
Na byty ne. To je extrémně nespravedlivé.
Na osoby nedoporučuji rozúčtovat nic. Musely by se zjišťovat počty, což
nelze ani spolehlivě provést, ani nijak zkontrolovat.
Takže odpověď zní: podle spoluvlastnických podílů na společných
částech.
Justitianus
Jsem téhož názoru, ačkoliv je to i u nás podle osob, přitom jsem si vědom, že zvrátit tuto praxi není snadné. Možná by ale pomohla změna v pohledu na služby jako jsou úklid a osvětlení společných prostor.
Zkusme považovat tyto služby jako povinnost společenství zajišťovat čistotu a zajišťovat osvětlení. Tedy nikoliv úklid po množině konkrétních osob, po kterých odpadá paušální nečistota, ani svícení pro podobnou množinu. Ale udržování čistoty a provozování potřebného osvětlení.
Na realizaci takové povinnosti musí spoluvlastníci platit podle svého podílu. Počet osob a jiné výkonové vzorce pozbydou opodstatnění.
Ale žádná z metod nebude dost spravedlivá, aniž by se o nich vedly obsáhlé polemiky.
Tady lze z Justitianem souhlasit:
Rozúčtování čehokoliv (tj. ani správy, ani služeb) rovným dílem na jednotky ani podle počtu osob nahlášeného vlastníkem jednoznačně nebrat, pokud Vašim cílem nejsou opakované nekonečné spory. Důvody zde byly už vícekráte uvedeny.
Moudrý zákonodárce toto bohužel nepochopil nebo pochopit nechtěl.
Ono rozúčtovat rovným dílem na jednotky a podle počtu osob nahlášeného vlastníkem jednotky je (možná pro někoho překvapivě) v praxi totéž!
Pokud minimální počet osob pro rozúčtování je jedna a rozúčtovává se podle počtu osob nahlášeného vlastníkem, kolik osob vlastník nahlásí? Správně.
a naštěstí by bývá často podle spoluvlastnických podílů. Pokud by to mělo být spravedlivé musel by být v domě stálý dozor, který by zjišťoval kolik osoboschodů každá jednotka realizovala a také míru zašpinění podrážek bot.
„Pokud by to mělo být spravedlivé musel by být v domě stálý dozor, který by zjišťoval kolik osoboschodů každá jednotka realizovala a také míru zašpinění podrážek bot.“ (Vložil Pavel II (bez ověření), 23. Únor 2023 – 17:30)
Musela by se snímat a zaznamenávat velikost podrážky, délka kroku a počet kroků, hmotnost osoby, rychlost pohybu. Asi se shodneme, že při vyšším tlaku na podložku (při vyšší tělesné hmotnosti osoby) je vyšší znečištění. Při delším kroku je zase počet kroků a tím mi znečištění menší. Některé osoby chodí bez bot, to by se muselo rovněž podchytit. Někdo má každou botu jinak velkou. Někdo se přidržuje a znečišťuje madla. Zase na druhou stranu madla čistí ten, kdo nosí rukavice. I to by bylo třeba podchytit. A samozřejmě ne/použití rohožky (mechanické a chemické, s desinfekcí).
Dále byste obdobně musel sledovat vozidla (kočárky, koloběžky, jízdní kola, jednokolky, tříkolky, nákupní tašky a kufry na kolečkách, rudly kurýrů, stavební kolečka ad.), velikost a počet kol, tlak v pneumatikách, nebo kola bez pneumatik, která se nehustí, jednotkový tlak na podložku, dolní plochu a počet vycházkových holí, počet a velikost tlapek zvířat, četnost a důkladnost mytí tlapek zvířat, někdo chová hlodavce nebo obojživelníky a chodí s nimi nebo je pouští na vycházky. Dobře vycvičený pes dokáže sám i nakoupit.
Určitě by se to při použití vhodného softwaru kamer na bázi AI dalo vyřešit.
Poslední komentáře