Rozúčtování nákladů na ohřev TUV
Dobrý den.
Jsme vlastníky bytové jednotky v domě o 6 bytech a mám dotaz k nesrovnalosti ve způsobu vyučtování ohřevu TUV. V domě je plynová kotelna zajišťující vytápění a ohřev TUV. Rozpočet nákladů za vytépění je prováděn podle průtokových digitáln poměrových měřidel. Bohužel ohřev TUV je účtován z 30% dle plochy bytu a 70% podle spotřebované vody – v tom je právě problém. Jelikož v ostatních bytech nikdo trvale nebydlí (firemni byty koupené pravděpodobně jako investice nebo pro občasné ubytování zaměstnanců) naprostá většina spotřebu TUV je u nás – v posledním vyúčtování konkterně: spotřeba celého domu 32,0000m3 naše spotřeba 23,500m3 a jelikož náklady na ohřev TUV jsou 56,3280 GJ = 23374,5 Kč (414,97 Kč/Gj). Takže pokud to spočítám máme platit 7012,41 Kč jako základní složku a 16362,29 Kč na spotřební složce. Nezdá se Vám to moc? Podle mého názrou je to nespravedlivé, jelikož v kotelně jsou bojlery, které ohřívají vodu neustále, takže teoreticky, kdyby v domě nespotřeboval nikdo jiný nic, a my pak jeden jediný m3, pak zaplatíme vše (bez základních složek) – ale voda je připravována k odběru pro všechny a za to že nečerpají potenciál kotle, resp. bojleru přeci nemůžeme doplácet my? Skoro se mi vyplatí odpojit se od teplé vody a tu si ohřívat vlastním bojlerem. Dle mého názoru jediným řešením by byla korekce základní složky dle celková spotřeby, nebo dle % spotřeby jednotek vzhledem k celkové spotřebe. Prosím o radu jak je tato situce spravedlivě řešitelná.
Děkuji. J.K.
Popravdě řečeno, v dotazu nespatřuji nějaký problém „nespravedlnosti“ , určitě pak ne vůči tazateli. Těch 5 bytů z 6 zaplatí přece drtivou většinu základní složky, přestože nic účelně sami nespotřebovávají. A spotřební složka je právě od toho, že reflektuje spotřebu TUV :)
Jedinou možnost vidím vhodně /odborně/ seřídit soustavu tak, aby pracovala hospodárněji při tak malé spotřebě TUV, pokud to lze.
G.X.
Prosím pana Jamese, aby svůj názor podpořil.
Pokud by tomu bylo tak, jak píše pan James, už by tak dávno všichni postupovali.
Vážený J.K.,
nevěřte všem diskutujícím. Od ustanovení vyhlášky č.372/2001 Sb. se nelze dohodnout ani „DOHODOU VŠECH“!
Teoreticky: Zrušení měřičů TUV ve vašem domě nepřipadá v úvahu, ostaní vlastníci s tím nikdy nebudou souhlasit.
Matějka
Od 372/2001 Sb. se sice odchýlit nelze, nicméně tato vyhláška nepřikazuje používat měřiče.
Rozúčtování bez měřičů nastane např. dohodou všech a nebo např., jsou-li měřiče ve společných prostorách domu, po jejich vyřazení z provozu vyšší mocí (k tomu už dohodu všech netřeba).
Pan E56 má pravdu, lze se dohodnout, zda měřiče budou nebo nebudou. Tudíž není pravda, jak píšete, že „Nejsou-li měřiče tepla, nelze se dohodnout“.
Pane Matějko, přenechte, prosím, napadání diskutujících pana JarkoviSVJ, úplně to stačí. Děkuji.
Pokud dobre pocitam, zaplatite v pripade ze jsou byty stejne velke asi 1,2 tis. zakl. slozku plus 12 tis. spotr. slozku. Bohuzel 372/2001 s tak extremnim uzitim bytu (1 z 6) nepocita, takze to nevychazi moc spravedlive. Zejmena proto, ze zrejme fixni naklady (udrzba kotelny) prevysuji naklady na ztraty dane potovosti dodavky. Ve vasem pripade by byla asi spravedlivejsi platba TUV s pausalem nebo s vetsi zakladni slozkou. To ale vyhlaska neumoznuje. Dohodu vsech s porusenim vyhlasky pokladam ve vasem rpipade za tezko uskutecnitelnou. Takze nemam ani reseni, ale treba nekoho neco napadne. ivo6
Vyhlaška umožňuje nezohledňovat náměry měřičů, resp. nevyžaduje jejich osazení. Je ovšem otázkou, podle čeho by se potom rozúčtovávalo a zda by Vám to pomohlo.
Stačí neprovést kalibraci měřičů (případně je demontovat). Tím se měřiče pro rozúčtování stanou nepoužitelnými, nemusíte o ničem rozhodovat.
Jenom teď z hlavy nevím, zda při nepřítomnosti měřičů se skutečně rozúčtovává podle spoluvlastnického podílu, nebo se o tom musí rozhodovat. Obávám se, že při nepřítomnosti měřičů se rozúčtovává podle osob, ale nemohu to najít.
TUV „V zúčtovací jednotce, ve které u konečných spotřebitelů nejsou instalovány vodoměry, vlastník spotřební složku rozdělí podle průměrného počtu osob užívajících byt nebo nebytový prostor v zúčtovacím období a nebo v případě dohody všech konečných spotřebitelů podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostor v zúčtovací jednotce. Rozdíly v rozsahu vybavení jednotlivých bytů v zúčtovací jednotce mající vliv na odběr teplé užitkové vody zohlední vlastník přepočtem spotřební složky na základě odborného posouzení. …“ ivo6
Vážený J.K.,
rozúčtování nákladů otopu a ohřevu TUV je stanoveno vyhláškou č.372/2001 Sb.
Vyhláška č.194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům,
stanoví v Příloze č.2 odst.d) Měrné ukazatele spotřeby tepelné energie na přípravu teplé vody při měření nebo stanovení spotřeby tepelné energie na přípravu teplé vody,
které činí max. 0,30 GJ/m3.
Provozovatel tepelného zdroje ve vašem domě (SVJ nebo smluvní provozovatel) by měl přijmout takové provozně technické opatření, aby měrné ukazatele spotřeby tepla k ohřevu TUV nebyly překračovány.
Matějka
Jak jsem psal vyse, predpokladam ze fixni naklady (udrzba kotelny) jsou podstatne vetsi nez ztraty, takze zadne technicke opatreni dle meho odhadu nepomuze cenu snizit. Na revizich a dohledu kotelny se usetrit neda. ivo6
Vážený pane ivo6,
pokud dobře čtete obsah tazatele, tak konstatuje, že v kotelně jsou bojlery – předpokládám, že více kusů.
Bude-li provozován pouze 1 ks, sníží se určitě náklady. Lze snížit i teplotu TUV na rozmezí 50–55°C na výstupu. Další opatření lze uskutečnit dle technického vybavení kotelny.
Stálé náklady tepelného zdroje – kotelny snížit nelze, snížit lze proměnné náklady – plyn a energie optimalizováním výroby TUV.
Matějka
Vazeny pane Matejko, diky za upresneni, bojleru jsem si opravdu nevsiml. Presto je otazkou, zda jde technickym opatrenim celkove naklady vyrazne snizit. ivo6
Vážený pane ivo6,
danou problematikou se zabývám, věřte, že lze snížit náklady technickými opatřeními v závislosti na znalosti technických zařízení daného tepelného zdroje, mimo jiné i nastavením cirkulačního čerpadla TUV na nejnižší výkon, případně řídit cirkulaci TUV časovačem.
Matějka
Vážení pánové,
jak to ale řeší situaci, kdy kotelna je dimensována na 6 bytů, ale vodu pouští jen jeden. Nakonec stejně zaplatí 70% celkových nákladů sám (plus zákl. složku). Když bude šetřit, tak si vůbec nepomůže. Jedině, že by měl také nulovou spotřebu. (Kdo však v takovém případě zaplatí těch 70% nákladů, když bude celková spotřeba nulová?) Jako řešení vidím odstavení kotelny z důvodu překročení ukazatelů.
Poslední komentáře