Rozúčtování nákladů na elektroměr
Rok bojuji s výborem SVJ o rozúčtování nákladů na elektroměr k mandlu a prádelně.Bytový dům se 4 vchody,v jednom vchodě prádelna, v druhém mandl, v dalších vchodech žádné zařízení není. Elektroměry jsou samostatné, před elektroměrem jistič 3×25A, žádný jiný spotřebič není připojen. Náklady na OM (odběrné místo) nesou pouze vlastníci BJ v příslušných vchodech. Podle mne mají kompletní náklady na provoz nést uživatelé zařízení. Navíc hradíme i osvětlení a máme zabránu vždy jednu místnost. Domovní řád nemáme, stanovy to neřeší, výbor nehodlá řešit (jedním z uživatelů je člen výboru, celkem užívají 2 osoby). Můžete mi někdo poradit které zákony řeší rozúčtování nákladů a zda je možné žádat o finanční kompenzaci za prostory a osvětlení. Podpora některých vlastníků se projevuje jen mimo shromáždění, ostatní pouze vyčkávají.
Možná jsem se špatně vyjádřil. Dům se 4 vchody po 8 BJ, 1 vchod = 8 BJ hradí náklady na mandl, 2 vchod = 8 BJ hradí náklady na prádelnu. Mimoto není rozúčtován ani náklad na provoz STA. V době, kdy jsme byli pod SBD se faktura za mandl/prádelnu rozúčtovala mezi uživatele mandlu/prádelny podle spotřeby – tedy včetně měsíčních nákladů na OM. Na důvěryhodných stránkách jsem četl že takto se účtují náklady – podle obecně platných zákonů a předpisů. Bohužel ať hledám jak hledám nic nenacházím. PS – náš výbor patří k těm kteří si myslí že jim dům patří, toho co je špatně je mnohem víc. Do minulé schůze – vlastník, po schůzi vlastník nasraný, teď vlastník beran.
Samozřejme, že neexistuje žádný právní předpis, který by říkal, že náklady na nějakou prádelnu (on tam ještě někdo chodí prát?) se rozúčtují nějakému konkrétnímu vchodu. Stejně tak náklady na mandl. Je to věcí stanovení pravidel v domě. STA spotřebovává elektřinu, je napojená na společné rozovody (které, některého vchodu?). To musíte vědět vy. Jinak samozřejmě závisí na tom, komu STA patří. U nás patří vlastníkům a není to služba. Pokud máte anténu jako službu, tak musíte mít pravidla, stejně tak pravidla pro všechny služby, jak je rozúčtovat. Taková pravidlá se pak musí dodržovat. Pokud je nemáte a stat. orgán si dělá co chce, tak máte přiblblý stat. orgán. A taky hloupé vlastníky, že si to nechají líbit.
Asi tak – plně souhlasím s vaším názorem, poslední dvě věty přesně vystihují stav našeho SVJ / a použil bych i tvrdší výrazy/. STA patří vlastníkům a je připojen k rozvodům jednoho vchodu – i náklady na provoz STA se v dřívější době rozúčtovaly mezi připojené byty. Já bohužel bydlím ve vchodě, kterému je vše účtováno. Toto vše mi je jasné, zbývá přesvědčit ostatní vlastníky aby se začali starat o svůj majetek. Pokouším se o změnu, přiznávám že stanovy jsem četl až po 6 letech od založení SVJ, patřím do hodnocení v poslední větě.
Adresné rozdělení nákladů jsme vyřešili zavedením poplatků za použití prádelny (opotřebení pračky, spotřeba SV a TUV) a za spotřebovanou elektřinu. Tyto poplatky jsem spočítal po uzavření minulého roku a byla platná pro rok následující. Cenu za jedno použití prádelny a cenu za 1kWh nákladové ceny spotřeby elektřiny jsme vyhlásili vnitřním cenovým výměrem a platily rok. Osoba vydávající klíče prováděla odečet a zápis spotřeby a vybírala poplatky. Vybrané peníze přes pokladnu jsme převedli do účetnictví jako snižující položka vzniklých nákladů. Kolik a jaké zákony tímto postupem porušujeme jsme nezkoumali. Ve stanovách o tom nemáme uvedeno nic. Ale systém je spravedlivý (ale pracné a těžko se hledá správce prádelny) a zatím nikdo neprotestoval.
- A kam dáváte ostatní provozní náklady prádelny SV a TUV, případně opravy?
- Jednoduché řešení je zrušit „zúčtovací jednotku“ = OM a nahradit celým SVJ!
- Pravidlo rozpočítání by mohlo zůstat, běžný uživatel tu změnu ani nepozná.
Už jsem psal že s výborem je jednání příjemné a konstruktivní ? 1.K fakturám za vodu jsem se nedostal, zřejmě se rozpočítává na 2 nebo 4 vchody pro všechny vlastníky (máme 2× přívod). 2.Nebudete věřit, ve vchodě máme 3 elektroměry – tedy 3× placené OM (1×15 A/spotřeba cca 350 kWh,3×16 A/cca 4 kWh, 3×25 A/cca 50 kWh). Navrhoval jsem zrušení 2 elektroměrů v našem vchodě -úspora cca 2500 Kč ročně – zamítnuto. A podobně je to ve všech čtyřech vchodech. Pochopíte ? Mně to hlava nebere. 3.Je pravda že vlastníci by nic nepoznali, protože ve vyúčtování je jen celková částka za faktury /pro každý vchod samostatně/.
Ono je to v podstatě na vlastnících, co si odhlasujete. I ptákovinu, pokud nebude napadena u soudu, je účinná. Dali jste podnět výboru, návrh řešení (písemně)? Ano, některé výbory jsou coby gubernátoři. Můžete ho shodit, pokud najdete příznivce.
Rozúčtování nákladů na elektroměr, na který je napojeno pouze určité zařízení v uzamčené místnosti ( mandlovna) by určitě šlo provádět tak, že náklady budou hrazeny vlastníky, kteří zařízení používají. Jde o to se dohodnout a dát to do stanov svj.
K tomu směřuje dotaz. (M.j. dohoda všech je platná i když není součástí stanov.) Zde je rada obtížná. To se mělo řešit okamžitě jakmile tento stav nastal. Strpěním tohoto stavu se z něj stalo jakési zvykové právo, které lze narušit jen s podporou více vlastníků na shromáždění. Samostatný „boj“ lze vést jen zpochybněním a reklamací vyúčtování záloh na služby a energie ovšem v prvním roce co stav nastal.
Poslední komentáře