Rozúčtování nákladů na el. energii
V našem společenství je jedinou službou dodávka elektrické energie,jedná se o garáže. Na garážovém domě je elektroměr, který je pouze pro náš „dům“ a v garážích jsou podružné elektroměry, které se odečítají. Jaký způsob rozúčtování spotřeby el. energie lze považovat za obvyklý. Je možné náklady rozúčtovat např. tak, že se stanoví pro vlastníky jednotná paušální platba např. 50 Kč a k tomu se ještě připočítají náklady odpovídající odečtu na podružném elektroměru? Z čeho by se stanovila výše paušální platby? Fakturu ČEZu nikdo neviděl, společenství jí za žádnou cenu nechce poskytnout, ani na opakovné písemné vyžádání, na vyučtování nejsou uvedené celkové náklady na el. energii pro celý dům, takže nikdo neví, kolik to stálo a za co vlastně platíme. Pravidlo pro rozúčtování je schválené, paušální platba tam je, je tam její výše, není tam zdůvodněné, proč je její výše taková jaká je a za co se platí paušál. Vlastníci to schválili jako jeden muž, tedy kromě nás. Dle mého názoru to nemá žádnou logiku. Děkuji za vaše názory.
Nejlogičtější, a přiměřeně jednoduché považuji rozúčtovat náklady na el.energii (včetně všech souvisejících nákladů) úměrně náměrům podružných elektroměrů.
Pokud chcete do výpočtu zahrnou „paušální platbu“, proč ne – mohla by např. zahrnovat náklady na odečty nebo paušální platbu za jistič. Ten , kdo jí navrhuje/vymyslel by vám měl vysvětlit, PROČ a JAK, ptejte se tedy u vás v SVJ, ne tady ve fóru :) Případně navrhněte změnu – zákon umožnuje určitou volnost u rozúčtování služeb, jaké si to uděláte, takové to budete mít.
Zcela s vámi souhlasím, jenomže jaké jsou skutečné náklady není možné zjistit, svj zatlouká. Ve vyúčtování to není, fakturu nikdo neviděl. Rozpočítali něco, bůh ví co. Jaké jsou ovšem sovisející náklady, jestli vůbec nějaké jsou, to jsme z svj taky nevydolovali. Za co je paušální platba, to taky není možné zjistit. Paušální platba je a hotovo. Prostě mlčí, proto se ptám na názor ostatních, jak to dělají jinde. Zcela jistě existuje ještě někde společenství vlastníků garáži,nebo jsme sami takoví exoti? Protože svj vlastníků garáží je ne zcela obvyklé. Nerozumím, za jaký jistič by mohla, měla být paušální platba. Změnu se chystáme navrhnou, samozřejmě. To ale neprojde a tím pádem budeme přehlasovanými vlastníky.
Několik dalších dotazů a názory na rozúčtování :
- Elektroměr na domě zaznamenává spotřebu pro dům i garáže ?
- Má Vaše SVJ garážníků vlastní samostatné Stanovy či nikoliv, případně jsou garáže součástí domu a tím i vlastníků bytových jednotek?
- Požádejte písemně /doporuč. dopisem/ výbor SVJ o nahlédnutí do faktury za elektro a případně požádejte i o kopii této faktury /za úplatu/.
4)Pokud to výbor neumožní, tak se obraťe na dodavatele el. energie o tuto službu /viz bod 3).
- Rozúčtování by mělo být obdobné jako u rozúčtování vody v domě.
Fakturační elektroměr / je na domě/ a místní odběry jsou z podružných elektroměrů (v garážích). Rozdíly mezi fakturačním elměrem a dílč. elměry se proúčtují poměrně podle odběru jednotlivých vlastníků garáží. Nevím co je na tom složitého.
- Pokud bude výbor v nečinnosti – pak podle zákona i stanov- podejta námitky k rozúčtování. Následně by měla následovat žaloba na členy výboru SVJ – důvod musíte najít sami.
- garáže nejsou součástí žádného domu k bydlení. Je to rada garáží, takových, jak je běžně vidět na okraji města, sídliště. A je na nich elektroměr. Paradoxem je, pro správu takových garáží bylo vzniknuto (ano, to je ten správný výraz) společenství. Ačkoliv vlastníci garáži toto nechtěli, nakonec vše většinou odhlasovali. Jak jinak, honem spěchali domů, nač se zdržovat. Jeden dokonce opakovaně prohlásil, že ho to nezajímá, má přece konečně svojí garáž. S prominutím zíral i právník, když to slyšel a radil rychle, honem rychle garáž prodat. Garáž lze prodat velice rychle, ale jinou nelze v dané lokalitě koupit.
- samostatné stanovy máme, máme i pravidla rozúčtování ale takové, že v nich nelze najít nic, co by přispělo k objasnění. Stanovy jsou ještě zamotanější. V některých částech není vůbec jasné, co chtěl autor sdělit. Vlastníci je opět odhasovali; hlavně aby to měli za sebou. Pár připomínek nebylo akceptováno, připomínkovači byli okamžitě umlčeni.
- o nahlednutí jsme žádali opakovaně, nic jsme nedostali; dokonce nám písemně sdělili, že výbor nemá čas se tím zabývat. Něco ve smyslu, dejte nám už pokoj, co pořád chcete, když ostatní jsou spokojení.
- koho vy považujete za dodavatele, je můj dotaz. Kdo je dodavatel el. energie?
To, že se rozdíly mezi fakturačním elměrem a dílčími elměry proúčtují poměrem je jasné a logické, tak by to asi mělo být. Jenomže to tak není. Dodatek k počínání členů výboru: elektroměr chtěli zamknout, aby k němu vlastníci garáží nemohli, aby se nemohli podívat jaký stav na něm je. ČEZ jim to naštěstí zatrhnul. I takto může vypadat správa majetku vlastníka v Česku. Přece o nic nejde, vždyť je to jenom garáž, tak jaképak copak, že ano.
Znáte jméno distributora elektrické energie,který vám ji dodává?Už jste zkusili se s ním spojit a požádali jste ho o podrobné vysvětlení k inkriminované faktuře?Předložte mu výsledky odběrů na vašem podružném elektroměru a třeba se dozvíte víc než je vám ochoten sdělit váš výbor. JaVa
Nejjednodušší je spočítat si cenu své kWh účtované SVJ a porovnat s ceníkovou cenou dodavatele. K tomu potřebuji hodnotu jističe a tarif (předpokládám D1d nebo D2d). Pak zvážím jestli zjištěný rozdíl stojí za to dělat nějaký humbuk.
A kolik vám vychází dle podružného elektroměru ? K tomu připočtěte podíl za poplatek ČEZ za vlastnictví měřiče. Jaký je rozdíl v Kč oproti vyúčtování od SVJ. Co máte v pravidlech ?
Poslední komentáře