Rozpočítání úvěru SVJ do fondu oprav na jednotlivé byty.
Dobrý den, Naše SVJ, chce brát úvěr, protože si chceme vybudovat vlastní kotelnu a výměnu oken ve společných prostorách a v bytech. S kotelnou nesouhlasil jeden, ale předpokládám, že kotelna prošla. S výměnou oken ve společných prostorách souhlasili všichni, ale výměnu oken v bytě chtějí 5 vlastníků, ostatní 4 nechtějí. Chtěla bych vědět, zda je možné financovat ze společného úvěru výměnu oken jen některým a jak se rozpočítá splácení úvěru do fondu oprav. Také jestli je našehlasování o kotelně nezvratné, nebo máme o možnost žádat o nové projednání. Děkuji za brzkou odpověď, Blanka Bonevová
Pokud se vlastníci nedohodli (= 100%) jinak, tak na správě domu se podílí podle spoluvlastnických podílů na společných čátech domu (bez ohledu na to, které okno se mění) – totéž tedy platí i pro splácení úvěru.
Další věc je, že v SVJ se nehraje na to, kolik vlastníků je pro a proti, ale hlasuje se podle podílů na společných čátech domu (tedy každý má jinou váhu hlasu, pokud nejsou byty stejně velké). Z vašeho dotazu tedy neplyne, co bylo ve skutečnosti odhlasované.
Společenství se může rozhodnout (= odhlasovat) výměnu jen některých oken (což je celkem logické – nemusí to také všechny potřebovat).
O úvěrech se již hovořilo několikrát, např.: úvěr na opravu panelového domu.
Ano, vyjádřila jsem se špatně, hlasuje se podle podílů na společných částech domu, a teď nevím,jestli se vyjádřím dobře, pro výměnu oken do bytu souhlasilo 5542/10000, proti 4458/10000.Z kotelny nakonec sešlo. Okna ve společných prostorách se budou nakonec hradit z nastřádaných peněz ve fondu oprav, jde jen o 4 okna. Ale teď nastala hádka o úvěr na okna do bytů. Ti co chtějí měnit, chtějí vzít půjčku na společenství, ale ti co jsou proti, půjčku odmítají, protože nechtějí nic mít s půjčkou společného. Opravdu to nejde nějak právnicky ošetřit, aby ti co odmítají neměli s půjčkou nic společného ? Chtěla bych, aby se situace v domě uklidnila. Děkuji za odpověď, Blanka Bonevová
Zajisté to jde ošetřit. Každý si okna vymění za své. Kdo si chce vzít půjčku na byt tak si ji může vzít na sebe, kdo půjčku nechce tak zaplatí přímo. V případě, že bude výměnu provádět firma, tak se smlouva podepíše s každým VBJ, který také zaplatí příslušnou část na účet dodavatele. SVJ v tomto smluvním vztahu nebude de faktum figurovat.
Tak jsem jim to taky řekla, že každý za své buď hotovosti, nebo půčku na byt, ale to se krajně nelíbilo a někteří oponovali, že už někteří nějaké půjčky mají a že osobní půjčka není tak výhodná jako na SVJ. Já měla na mysli, zda přece jenom se nedá nějak ošetřit půjčka, která by byla na SVJ a přitom ochránila ty ostatní. odkazovala jsem se na 72/1994 Sb.§ 13 (7), ale nechtěli mi věřit. Co jsem si včechno musela vyslechnout ani nechtějte vedět a chtěla bych tu situaci v domě nějak uklidnit. B.B.
Jinak to nejde. Když uzavře smlouvu SVJ ručí každý za každého. V případě nesplácení jednoho ručí všichni ostatní. Každý do výše ceny svého bytu.
Proč myslíte, jen do výše ceny bytu? To platí jen v případě zástavy. Ale obecně všichni vlastníci ručí za závazky v poměru spoluvlastnických podílu bez omezení. Nebo se pletu?
Domnívám se, že tento problém řeší §3 odst.1 a následně §9 odst 2. Podotýkám , že SVJ je oprávněno sjednat smlouvu o zástavním právu jen se souhlasem VBJ.
§ 3
(1) Pokud tento zákon nestanoví jinak, práva a povinnosti vlastníků budov a práva a povinnosti spoluvlastníků domu a vlastníků jednotek (dále jen „vlastník jednotky“) upravuje občanský zákoník. Není-li předmětem spoluvlastnictví jednotka, ustanovení občanského zákoníku o podílovém spoluvlastnictví,^2) se nepoužijí.
§ 9
(2) Se souhlasem vlastníka jednotky je společenství oprávněno sjednat smlouvu o zástavním právu k jednotce včetně příslušných spoluvlastnických podílů na společných částech domu, a to k zajištění pohledávek vyplývajících z úvěru poskytnutého na náklady spojené se správou domu. Vlastníci jednotek ručí až do výše ceny jednotky za závazky vyplývající z této smlouvy.
§9 odst. 2 mluví jen o závazcích ve slouvě o zástavě. V případě půjček není vždy nutná zástava. V ostatních případech se podle mého názoru aplikuje § 13 odst. 7:
§ 13
(7) Vlastníci jednotek ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.
Financování výměny oken můžete řešit jistě některým z již uvedených způsobů. Je třeba vzít do úvahy ale problém čí jsou vlastně okna ?
- Zákon to jednoznačně neřeší, ale dle stanoviska MMR a MF jsou společnou částí obvod. pláště domu. Proto dochází v SVJ k těmto groteskním situacím a nesmyslným dohadům.
- Je dobré vzít do úvahy při rozhodování o výměně starých oken za nová plastová také následné dopady do rozdělování spotřeby tepla. Jejich odlišné tech. parametry,t.j. tepel. odpor a tím tepel. ztráty okny. Ta ovlivňují do určité míry spotřebu tepla v bytech.
Problémy jsou tedy 2: jak financovat? a dopad do spravedlivého rozdělení nákladů za teplo mezi byty se starými a s novými plastovými okny. Bližší informace info k financování přesahují rámec diskuz.propstoru a jsou možné na k.kolar@centrum.cz
Poslední komentáře