Rozdělení na soukromé majetky
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, v současné době nám vzniklo SVJ a máme před první schůzí shromáždění.
Můj dotaz se však týká toho, co je potřeba udělat, jestliže budeme chtít rozdělit společné prostory bytového domu a společný pozemek do soukromého vlastnictví? Aby zkrátka každý měl jasný svůj majetek a nikde žádné společné prostory a tudíž žádné SVJ.
Vlastníci bytů by s tím souhlasili, ale mimo jiné musíme nějak vyřešit problém, že ,,prostřední byty" by neměli přístup ke svým vchodům, aniž by nešli přes vzniklé soukromé pozemky. Jak toto prosím řešit?
Při hlasování o tomto asi musí hlasovat všichni vlastníci pro, že ano? Předpokládám, že parcela (pozemek) by se rozdělila podle nynějších spoluvlastnických podílů, ano?
Mnohokrát děkuji za odpověďi.
Josef
Zde se navzájem míchají dva různé dotazy.
- Vznik více samostatných budov z jedné budovy.
- Přístup vlastníka budovy ke svému majetku přes cizí pozemek.
První věc je třeba vyřešit se Stavebním úřadem. Jde o to, zda budovu lze rozdělit na sekce, viz ZoVB: „Rozhodnutím vlastníka za budovu lze považovat rovněž sekci se samostatným vchodem, pokud je samostatně označena číslem popisným a je tak stavebně technicky uspořádána, že může plnit samostatně základní funkci budovy.“
Pokud Stavební úřad vydá k tomu souhlas, notářským zápisem se zruší rozdělení budovy na jednotky, jak už jsem napsal. Zároveň se provede vypořádání spoluvlastnictví rozdělením práv k budovám. Pozemek pod domem je třeba rozdělit na jednotlivé stavební parcely a ty se převedou spolu s vlastnictvím budov.
Přístup k budovám musí být nějak vyřešen již v době podání žádosti Stavebnímu úřadu. Jsou dvě možnosti:
- Ponechat pozemek před domem společný a zřídit smlouvou věcné břemeno in rem ve prospěch budoucích vlastníků budov,
- Pozemek před domem také rozdělit na parcely patřící k jednotlivým budovám a provést vzájemné vypořádání spoluvlastnictví.
lake
Vaše touha je nesplnitelná. Prodejte byt a pořiďte si si rodinný dům. Jedině tak dosáhnete stavu „nikde žádné společné prostory“.
Můžete jedině sepsat notářský zápis o tom, že rušíte rozdělení domu na jednotky a společné části. Tím zanikne SVJ ze zákona. Pak bude celý dům (nejen jeho společné části) v podílovém spoluvlastnictví osob, které jsou nyní vlastníky jednotek v domě.
lake
Moc nechápu, proč by například nešlo udělat z našeho bytového domu ,,řadové domky". Náš bytový dům je jednopodlažní + půdy nad jednotlivými byty. A když by tedy nešlo udělat z nějakého důvodu řadové domky, tak proč by nešel alespoň rozpalcelovat pozemek okolo bytového domu? Jestli jsem to správně pochopil, tak mi vlastně radíte opak a sice, aby i byty, které jsou nyní ve vlastnictví jednotlivých osob, tak by byli ve spoluvlastnictví všech…?
Rozdělení vícevchodového domu s jedním SVJ na samostatné sekce (vchody, SVJ) se zde již řešilo. U vás je to podobné s rozdílem, že v budoucích sekcích již žádná SVJ nevzniknou. V každém případě bude muset nejdříve zaniknout SVJ (viz lakeho odpověď), poté se jako spoluvlastníci dohodnete na rozdělení (nikoliv nutně podle spoluvlastnických podílů). Postup si přesně a závazně dohodněte ještě před zánikem SVJ. Samozřejmě celý postup musí být dohodou všech.
Děkuji za odpovědi. Takže určitá cesta by tu byla. Naší výhodou podle mě je, že každý být má svůj vchod do bytu přímo z venku. Jen jeden byt resp. vlastník bytu by musel jít přes ,,cizí" pozemek, aby se do bytu dostal.
Pánové Josefe 1 a X, domnívám se, že to skutečně nejde, tak jak píše Lake. Uvědomte si, že ZoVB platí všeobecně, nejenom v rámci SVJ. Zákon definuje společné prostory (§2). Tyto jsou dány projektem a kolaudací objektu a vždy tedy budou společné a nelze z nich udělat např. nebytové prostory, které by už např. bylo možno prodat nebo přepsat na jiného vlastníka.
Anonymus píše: „Uvědomte si, že ZoVB platí všeobecně, nejenom v rámci SVJ.“
To není správně. Přečtěte si §1 odst. 1 ZoVB. Jakmile zanikne vlastnictví jednotek (viz §5 odst. 6 ZoVB), spoluvlastníci budovy se přestanou řídit ZoVB. Co si pak Josef1 & spol. mezi sebou dohodnou, to budou mít.
Pane X, nemáte pravdu, Vámi uvedené paragrafy naopak potvrzují, že ZOVB platí pro VŠECHNY vlastníky a spoluvlastníky, nejen ty ,kteří jsou členy SVJ.
Nelze mu vyčlenit nějaký koridor? S tím, že výměra jednotlivých parcel pak nebude v poměru podlahových ploch bytů (toho stejně nejspíš nedosáhnete).
Poslední komentáře