Rozdělení finančních prostředků mezi BD a novým SVJ
Dobrý den,
BD se skládalo z dvojdomu (1 a 2, celkem 12 bytů) a trojdomu (3, 4, 5, celkem 18 bytů). Prohlášení vlastníka zaneseno v katastru a v domě 3–5 převedeny 4 byty z celkových 18 do vlastnictví. SVJ vzniklo v domě 3–5, má IČ a vlastnictví v katastru prokázáno. Výbor SVJ a představenstvo BD jsou takřka totožné. SVJ má účet a BD má účet. BD chce být dále správcem a zpracovává mandátní smlouvu pro vlastníky.
Rád bych vás požádal o informace:
- SVJ je v domě 3–5, tedy se stává ze 4 vlastníků a 1 BD (o 14 bytech)
- BD vyčíslí podíl každého nabyvatele jednotky na svých prostředcích z bytového hospodářství a vypořádá jej tím, že částku převede na účet SVJ.
Tedy se jedná o zejména o „měsíční příspěvek na správu domu a pozemku“ a přeplatky z roční uzávěrky za rok 2014. Tedy zhruba se jedná o 4/18 všech finančních prostředků na účtu BD.
- možná se mýlím, ale nebylo by lepší spravovat celý dům 3–5 jako SVJ a převést 18/30 všech finančních prostředků?
Děkuji a přeji všem hezký den
Petr
Základní otázka: Jde o SVJ(2000) nebo o SVJ(2012)?
Proč se domníváte, že BD bude převádět část svého majetku na SVJ?
Podle zákona č. 311/2013 Sb. mělo napřed dojít k vypořádání
vzájemných závazků a teprve potom měl následovat převod jednotky.
lake
Díky za reakci, patrně jde o SVJ (2012). 3.vlastník byl zapsán v roce 2011. Vzniklo SVJ ze zákona. BD nekonalo a nesvolalo ustavující schůzi. Hrálo mrtvého brouka. V květnu 2014 dotlačeno k aktivitě (zápis SVJ do rejstříku) s ohledem na blokace zápisu dalších jednotek do KN. Náš byt byl přepsán jako 4. jednotka a ve smlouvě je psáno: "bezúplatný převod bytu podle zák. 311/2013Sb a úplatný převod spoluvlastnického podílu na pozemcích podle zák. 89/2012Sb.
Z naší strany bylo BD vše uhrazeno (anuita, poplatky za převod, daň z převodu nemovitostí).
Se zápisem SVJ si myslím, že by mohlo konečně nastat nějaké rozlišení (delimitace) od BD. Tedy rozlišení účtů na 2 a převod alikvótní částky za 4 byty ve vlastnictví na účet SVJ. Dosud vše řízeno a obhospodařováno pod taktovkou BD.
Dům 3–5 již není BD, ale přeci SVJ (4 byty ve vlastnictví a 14 bytu v družstevním vlastnictví). V domě 1–2 zůstává BD 100%.
Jestliže tři různí vlastníci byli v domě v roce 2011 a SVJ vzniklo ze zákona, jak píšete, pak jde o SVJ(2000).
Píšete, že jste nabyl jednotku do vlastnictví podle zákona č. 311/2013 Sb.. V tom případě povinnou součástí smlouvy o převodu mělo být také ujednání o vzájemném vypořádání:
- prostředků z nájemného určených na financování oprav a údržby, připadajících na převáděnou jednotku, a
- zůstatků prostředků tvořených ze zisku bytového hospodářství připadajících na převáděnou jednotku.
Podle § 9 odst. 2 tohoto zákona platí:
Jde-li o převod jednotky, převede převádějící družstvo nevyčerpané prostředky určené k vypořádání osobě odpovědné za správu domu, pro účely příspěvků na správu domu a pozemku. |
Jestliže k převodu vašeho bytu došlo v roce 2014, pak celková částka připadající na převáděnou jednotku bude známa teprve po schválení účetní závěrky za rok 2014. Je tedy možné, že BD žádné prostředky na SVJ nepřevedlo, protože ještě nejsou vyčísleny.
Právě toto (včetně termínu převodu prostředků) mělo být obsahem Vaší smlouvy s družstvem.
lake
p. Lake,
stručný dotaz. Na základě čeho má BD převádět finance na SVJ za převedené jednotky a v jaké výši popřípadě?, když ve smlouvách o převodu jednotky do os. vlastnictví nic není uvedeno?
U nás řešíme podobný problém. Několik jednotek bylo převedeno minulý rok a další letos. 1xSVJ vzniklo v prosinci a druhé SVJ právě vzniká. BD dále zůstává a bude tu, dokud nedoplatí úvěr za koupi nemovitosti. Mimo jiné v BD zůstali i majitelé převedených jednotek do os. vlastnictví.
Současný názor je, že do likvidace družstva se nic nedělí.
Osobně si myslím, že pouze fond oprav je vyúčtovatelný a družstevníkům náleží při převodu jednotky do os. vlastnictví adekvátní část, která byla "našetřena" ve družstvu.
Rád bych poprosil o Váš názor.
Děkuji
Ezlak
Je bezvýznamné jaký je „současný názor“. Je bezvýznamné co si Vy osobně myslíte. Postup od 1.1.2014 stanoví zákon.
lake
Podle Vaší reakce jsme zcela mimo mísu. V zákoně o obchodních kooperacích v hlavě VI. díl 2.Bytové družstvo – tento případ není řešen. Můžete mne, prosím, nasměrovat, podle které části zákona máme postupovat. Děkuji za trpělivost. Ezlak
PS. Naše BD vzniklo v roce 2012 pro koupi existujícího „paneláku“ a zákon č. 311 řeší pouze některá družstva, do kterých nespadáme
Pane ezlak, tazatel Petrpredseda zcela jasně napsal, že se ptá na převod jednotky podle zákona č. 311/2013 Sb. Neměl jste se vůbec zapojovat do této diskuse, pokud toto není Váš případ.
Jestliže tedy ve Vašem případě se nejedná o převod jednotky podle zákona č.311/2013 Sb., uplatní se zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích, § 36. Nejedná o převod finančních prostředků na SVJ, ani nejde o převod jednotky bezúplatný, což právě bylo předmětem úvodního dotazu.
lake
Děkuji za upřesnění. V zahájení linku nebyl jasný způsob vzniku BD, ale bylo rozdělení financí na nový SVJ, proto jsem se zapojil. U nás právě vznikly 2× SVJ a řešíme prakticky vše – i „TY“ finance. Ezlak
Lake,
děkuji za upřesnění mých neznalostí, konečně jsem pochopil o jaký typ SVJ se u nás jedná a děkuji za potvrzení mých domněnek a podložení těchto informací správnou legislativou.
Smlouva nebyla úplně stoprocentní – ale chybami se člověk učí. Předseda BD se tomu úplně nebrání, ale dokud mu to člověk nepodá tak, jak jste to nyní uvedl Vy, tak dělá mrtvého brouka.
Vyčkáme na uzávěrku 2014 a požádáme o realizaci potřebných kroků.
Děkuji za pomoc a přeji Vám hezký víkend
Petr
Poslední komentáře