Rovným dílem
Dobrý den, prosím o radu, co se přesně myslí termínem, že k vyúčtování došlo rovným dílem? Jedná se o rozdělení nákladů podle:
- počtu jednotek
- počtu vlastníků
Která varianta je správná? Popř. se uznává? Existuje k tomu nějaký právní výklad?
Jde mi o to, jak se tento typ vyúčtování dotkne vlastníků, kteří v domě vlastní více jenotek, např. dva byty, nebo byt a garážové stání.
Děkuji za odpovědi.
Tak nejlépe uděláte, když to, co je považováno za rovný díl zjistíte u rozúčtovatele nebo u společenství. Názory, čemu se říká rovný díl jsou různé. Nějaký rovný díl jste si museli snad schválit. Nebo si to někdo jen tak sám od sebe vymyslel?
„rovným dílem v tomto případě bude na vlastníka“
Příklad: Dům mám tři vlastníky: pana A (ten vlastní 10 bytů), pana B (ten vlastní 2 byty) a pana C (vlastní 1 byt). Rovným dílem na vlastníka znamená, že každý z pánů A, B i C, zaplatí stejně. V mnoha případech je to vhodnější přístup než rovným dílem na jednotku.
Kritéria vyúčtování, rozúčtování nemůže určovat účetní. Rovým dílem na vlastnika znamená, že se náklad podělí počtem vlastníků. Dle této logiky, když má byt např. 2 vlastníky, tak je na byt dvojnásobný náklad ve srovnání s jedním vlastníkem. O jakou službu se jedná, o co se jedná konkrétně?
Vůbec si nerozumíme. Informace o tom, co a jak se účtuje mám. Zde myslíte poplatky na správu domu nebo vyúčtování jiná. Jak už úvodní otázka jasně definuje, zajímá mne, co se myslí termínem „rovným dílem“, jetli je to na vlastníka nebo na jednotku popř. zda se tím zabývá nějaký právní výklad.
Mámíte z nás něco a nenapíšte podstatu. Rovný díl snad znáte z matematiky. Rozdělte 1m rovným dílem na dílků 10. To snad chápe každý. Jak chcete právně vyložit rovný díl? Tak se sakra zeptejte te vaší účetní, jak to něco rozdělila rovným dílem anebo nám napište o co jde. Jinak mámíte tele z jalové krávy. To už jinak napsat nelze.
Překvapuje mě, jak Vaše hrubá odpověď i na tomto serveru dostává tolik plusových bodů… Váš komentář není vůbec zapotřebí, matematiku znám dobře a překvapivě jsem dávala ve škole pozor i při lekcích slušného jednání.
Pouze mne zajímal odborný názor v účetnictví SVJ – zda vůbec existuje a co znamená. Očividně není přesně definovaný. To mi stačí.
Rovným dílem velmi pravděpodobně znamená rovným dílem na jednotku. S tím, že by se něco rozúčtovávalo shodně na vlastníka, jsem se nesetkal.
Musíte se ale zeptat toho, kdo vám to sdělil, jak to myslel. Přitom je důležité, o jakých nákladech se hovoří, protože je to i v zákoně upraveno odlišně:
Správa domu – Obč. Z § 1180 (1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech
Vlastní správa – Obč.Z . § 1180 (2) Příspěvky určené na odměňování osoby, která dům spravuje, nebo členů jejích orgánů, na vedení účetnictví a na podobné náklady vlastní správní činnosti se rozvrhnou na každou jednotku stejně.
a dále jsou Služby (spojené s uýíváním bytu), které mohou být dle typu rozúčtovány obecně různě https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67
Na garážová stání pozor, stání není obvykle jednotkou, v případě společné halové garáže je obvykle buď celá hala se stáními společným prostorem nebo celá jednotkou.
„V katastru nemovitostí je uvedená jednotka „garáž“ jako jeden díl, ale ve stanovách a ve smlouvě se hovoří o tom, že vlastníme jednotku.“
Co mají stanovy společného se zápisem jednotky na KN?
Opravdu máte ve stanovách a „smlouvě“,že ji vlastníte?Není tam uvedeno,že jste spoluvlastník?
K čemu smlouva o užívání,když tu jednotku vlastníte a máte ji zapsánu v KN.
Nějak mi ty Vaše informace nesedí,ale možná jsem je jen nesprávně pochopil.Děkuji předem za upřesnění.
JaVa
Vlastnictvím samozřejmě mslím spoluvlastnictví. Je to poměrně složitý problém, který by zabral několik stran textu, nicméně mne zajímalo obcně vyúčtování „rovným dílem“. Děkuji.
GIG, již jsem vám odpověděl výše. Slovní spojení „rovným dílem“ není 100% určité. Musíte přesně citovat celou formulaci, zápis, ustanovení nebo odkud to je , a pokud to ani pak né nebude, ptát se u zdroje informace.
Na každou jednotku zapsanou v katastru připadne jeden díl. Případně se ve stanovách dá určit, že na jednotku garáže s 250 garážovými stáními připadne 250 dílů, nikoliv 1 díl, jak by to bylo dle katastru.
vlastník Vložil GiGi, 27. Listopad 2017 – 12:32 Účetní určila, že rovným dílem v tomto případě bude na vlastníka.
jednotka Vložil GiGi, 27. Listopad 2017 – 7:18 V katastru nemovistotí je uvedená jednotka „garáž“ jako jeden díl ale ve stanovách a ve smlouvě se hovoří o tom, že vlastníme jednotku. O paragrafu 1180 vím, děkuji za něj. Jedná se mi o obecný termín „rovným dílem“. odpovědět | hodnocení –2
Vlastnictví. Vložil GiGi, 27. Listopad 2017 – 12:34 Vlastnictvím samozřejmě mslím spoluvlastnictví. Je to poměrně složitý problém, který by zabral několik stran textu, nicméně mne zajímalo obcně vyúčtování „rovným dílem“.
jednotka Vložil GiGi, 27. Listopad 2017 – 7:18 V katastru nemovistotí je uvedená jednotka „garáž“ jako jeden díl ale ve stanovách a ve smlouvě se hovoří o tom, že vlastníme jednotku. O paragrafu 1180 vím, děkuji za něj. Jedná se mi o obecný termín „rovným dílem“.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Biblí vlastníka bytu je NOZ a příslušné ostatní zákony, dále Vyhlášky a Stanovy.
Když píšete, že znáte § 1180 tak si čtěte všechna vlákna na toto téma. Nebo si pořádně přečtěte ten paragraf. Tam se totiž nepíše „rovným dílem“, ale „na každou jednotku stejně“. Takže žádné „účetní určila, že rovným dílem v tomto případě bude na vlastníka“. K tomu „na vlastníka“ se zde vyjádřil již přispívatel Didi. Nebojte se účetní „poučit“, aby používala správné pojmy.
A vyhledejte zde nebo na netu diskusi ke správnému textu § 1180 odst. 2.
Děkuji za komentáře. Účetní jsem poučila, ale dále jsem hledala, jestli mi poradíte nějaký výklad, neb někdy používá označení „rovným dílem“ např. u vyúčtování odměn za správování domu – dle par. 1180 tzv. „na jednotku“ a jindy vyúčtuje „rovným dílem“ a počítá to na počet vlastníků, což není shodné číslo. Pouze mě zajímal odborný názor.
definuje předpis č. 67/2013 Sb. Zákon, kterým se upravují některé
otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním
bytů a nebytových prostorů v domě s byty.
§ 2 Vymezení pojmů
- rozúčtováním vyčíslení výše nákladů za poskytované služby v daném zúčtovacím období pro jednotlivé příjemce služeb a způsob rozdělení nákladů na služby,
- příjemcem služeb
- nájemce bytu, nebo
- vlastník jednotky podle zákona upravujícího vlastnictví bytů,
„příjemcem služeb … vlastník jednotky podle zákona upravujícího vlastnictví bytů,“
Co když vlastník jednotky vlastní více bytů? Kolikrát je příjemcem služeb?
Vždy záleží na tom,jak jsou jednotlivé služby rozúčtovány.Pokud je vše účtováno, dle velikosti podílu na společných částech domu a pozemku,pak se vlastníkovi účtuje podle velikosti jeho podílu a je jedno jestli má jednu velkou jednotku nebo tři malé.Pokud se některé služby účtují na každou jednotku stejně, pak se i vlastníkovi více jednotek v domě,účtuje podle počtu jednotek v jeho vlastnictví.
Jak se ve vašem SVJ účtuje, víte VY,my tuto informaci nemáme!
§ 5/67/2013 Sb.,
Rozúčtování nákladů na služby
(1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto
- dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody1),
- provoz a čištění komínů podle počtu využívaných vyústění do komínů,
- umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu podle počtu kabelových zásuvek,
- provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.
Přeji hezký zbytek dne.JaVa
Za každou jednotku kterou vlastní pouze jednou. JaVa, to co popisujete je snad možné pouze tam, kde buď svj nebo BD náklady na služby kamufluje. V normálně fungujícím svj nebo BD se účtuje vlastníkovi každé jednotky kterou vlastní zvlášť. Vždyť tam má např. vodoměry nebo indikátory na radiatorech. Za každou jednotku se dělá předpis zvlášť Přestaňte vymýšlet nesmysly.
No v každé své (jeho) jednotce přece jednou. Zdá se mi, že problém bude v pochopení pojmu. Vlastník jednotky přijímá služby ve své jednotce (dejme tomu č. 5) jednou a ty se mu vyúčtují podle schválených kriterií. Tedy se mu tam vyúčtují náklady na spotřebu vody, tepla, výtahů, úklidu a já nevím jaké ještě služby přijímá. Platil zálohy, má na služby náklady a ty se mu vyúčtují. Porovná se záloha a náklad a výsledkem bude buď přeplatek nebo nedoplatek. Kolikrát byste mu ty služby chtěla účtovat? Každému se služby za rok účtují pouze jednou.
„Vlastník jednotky přijímá služby ve své jednotce (dejme tomu č. 5) jednou a ty se mu vyúčtují podle schválených kriterií. Tedy se mu tam vyúčtují náklady na spotřebu vody, tepla, výtahů, úklidu a já nevím jaké ještě služby přijímá. Platil zálohy, má na služby náklady a ty se mu vyúčtují. Porovná se záloha a náklad a výsledkem bude buď přeplatek nebo nedoplatek. Kolikrát byste mu ty služby chtěla účtovat? Každému se služby za rok účtují pouze jednou.“
Služby upravuje dostatečně podrobně zákon, s těmi problém není.
Napište, jak je to se zálohou na správu:
krátkodobou / dlouhodobou,
jinou než vlastní / vlastní,
na jiné účely než technické zhodnocení / na technické zhodnocení.
No je to úplně stejně. Podle schválených kriterii má povinnost příspívat úplně stejně na všechno, na co se u vás přispívám a to za každý byt, který vlastní. Pokud vlastní např. tři byty, byt č. 5. 18. 25, tak přispívá za každý byt který vlastní. Pro každý byt by měl mít samostatný předpis. Takže Jan Malý, byt č. 3 a má tam rozpis všech těch plateb, které platíte. Pak Jan Malý, byt č. 18 taky předpis a steně tak pro byt č. 25. Není možné, aby mu to všechno za všechny byty sečetli a napsali celkovou sumu. TO je pak bordel, ve kterém se nikdo nevyzná. Pak se vůbec nemůže dopátrat skutečných nákladů.
Samozřejmě, že konkrétní informace nemáte, stačilo mi obecně, není to definované, teď už to vím.
Ale pro úplnost zde krátce shrnu situaci:
Tak např. správcovství je ze zákona vyúčtováváno na jednotku, naše účetní u této položky píše – rovným dílem. Do fondu oprav se platí dle výše spoluvlastnického podílu. Nyní jsme museli uhradit mimořádný příspěvek do tohoto tzv. fondu oprav a ten byl opět vyúčtován tzv. „rovným dílem“, při bližším hledání jsem zjistila, že v tomto případě to znamenalo na vlastníka (ano nevymyslela jsem si to, v objektu o 73 jednotkách). Při shromažďování všech údajů jsem si chtěla udělat představu o použití obecného termínu „rovným dílem“.
Děkuji posledním diskutujícím za plodnou diskusi.
Ve vašem svj se platí do fondu oprav podle spoluvlastnického podílů. To je v pořádku. Nyní jste museli vložit do FO mimořádný příspěvek rovným dílem. A kdo, prosim pěkně, u vás určuje taková pravidla? Vždyť tam máte bordel jako hrom. To jak se příspíva do neexistujícího fondu oprav, když už do něj přispíváte, tak to si přece musíte schválit. Tak kdo si v vás dělá srandu a tahá z vás prachy? Tím byste se měla zabývat, to je zásadní věc, ne filozofovat nad tím, co je rovným dílem.
Ano máte pravdu, celou situaci řeším a jak jsem psala výše, pouze jsem si chtěla doplnit tento termín.
Příspěvky rovným dílem vybírají se běžně na opravu společných částí domu, které jsou ve výlučném užívání vlastníků jednotek. Stalo se tak např. u bytů vybavených shodně velkými lodžiemi – šlo o jejich rekonstrukci. Proč by se mělo na lodžie vybírat dle spoluvlastnických podílů, když jsou stejně velké a opravovaly se jednotně? Byty bez lodžií oprava lodžií nestála nic – respektoval se § 1180 NOZ. Kdo chtěl, mohl si ještě připlatit navíc na zasklení lodžie. U nás je běžné, že z příspěvků dle spoluvlastnických podílů se opravují jen společné části domu, které nejsou ve výlučném užívání vlastníků jednotek.
Poslední komentáře