Řešení nemožnosti instalace indikátorů tepla v jediném bytě zúčtovací jednotky

Vložil svjp4 (bez ověření), 12. Září 2015 - 19:42 ::

Dobrý den, prosím, jak řešit situaci bytu v osobním vlastnictví v panelovém domě s dálkovým vytápěním, na který se vztahuje povinnost instalace indikátorů tepla. V bytu byly v roce 2000 na základě platného povolení vyměněny radiátory za hliníkové. V roce 2015, kdy SVJ schválilo instalaci indikátorů, zpřístupnili majitelé byt pro jejich instalaci, ale dle vyjádření firmy provádějící tuto instalaci nelze na tento typ radiátorů indikátory nainstalovat. Do ostatních bytů byly indikátory nainstalovány. Podle kterého zákona či vyhlášky bychom měli v tomto případě postupovat? Vztahuje se na tento případ §4 odst. 7 vyhlášky č. 372/2001 Sb., přestože majitelé byt zpřístupnili a výměna radiátoru byla před 15 lety povolena? Je nutné vyměnit radiátory za typ, který instalaci indikátorů umožní (kdo by měl v tomto případě nést náklady na výměnu – SVJ či majitelé)? Nebo lze ponechat byt bez indikátorů a spotřebu tepla vypočítávat kompletně na základě podlahové plochy? Děkujeme za radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 12. Září 2015 - 23:52

    Rozúčtování podle indikátorů je z principu vadné. Ale to jste přece věděli od samého počátku.

    Indikátory mají být umístěny na KAŽDÉM otopném tělese. To nebývá splněno: zapomíná se na to, že i neizolované stoupací a vratné potrubí v bytech je otopným tělesem. Nejsou-li indikátory instalovány u všech odběratelů na všech otopných tělesech, nelze náměry indikátorů použít.

    V domech se také zapomíná na společné prostory domu. Vytápění společných prostor je také zajišťováno pomocí otopných těles – a pokud se má rozúčtovat podle indikátorů, musí samozřejmě být i na těchto tělesech. Není-li tomu tak, porušujete zákon a náměry indikátorů nelze v domě k ničemu použít.

    Rozhodli jste se pro absurdní a nevěrohodnou metodu „rozúčtování“. To nemůže fungovat. Takový postup je v rozporu s fyzikálními principy i s dobrými mravy. Jediné, co lze doporučit, je použít denostupňovou metodu. Čidla je možno umístit jak v bytech a nebytových prostorech, tak podle potřeby ve společných prostorech domu. Použití těchto čidel je plně v souladu se zákonem, takže nelze použít výmluvu ohledně nemožnosti upevnit indikátory na kterýsi radiátor. Nikdo vás nenutil zvolit právě nepoužitelnou indikátorovou metodu. To přece zákon po nikom nepožaduje.
    -------------------------------------------------------------------------

    Kdyby byly indikátory v souladu se zákonem na všech tělesech kromě bytu s hliníkovými radiátory, pak byste mohli postupovat takto:

    1. Náklady na vytápění společných prostor určit kvalifikovaným odhadem; tato částka bude nákladem SVJ na vytápění společných prostor.
    2. Náklady na vytápění bytu bez indikátorů určit jako průměrnou částku na 1 m2 podlahové plochy; tato částka bude nákladem vlastníka onoho bytu na vytápění jeho bytu.
    3. Zbytek nákladů po odečtení částek ad 1 a 2 rozúčtujte mezi ostatní odběratele služby v domě s použitím náměrů indikátorů podle vámi schváleného postupu (algoritmu).

    TAkto rozúčtovat však ve vašem domě nelze, protože ani ve společných částech, ani na stoupacím potrubí v bytech nejsou indikátory umístěny. Není tedy splněn základní zákonný předpoklad pro použití indikátorů. Pokud i přesto chcete realizovat tuto zjevnou frašku a „rozúčtovat“ protiprávně za pomoci indikátorů, pak pro vás žádnou radu nemám. Snad jen výzvu: zachovejte si zdravý rozum.

    lake

    Vložil lake, 14. Září 2015 - 6:13

    Milí prosťáčci, pročpak minusujete příspěvek, který je v plném souladu se zněním celostátně platných předpisů?

    Požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov měřicí a indikační technikou stanoví vyhláška č. 194/2007 Sb.. K tomu viz § 1 písm. c této vyhlášky. Vyhláška toto stanoví na základě zákonného zmocnění, které je obsaženo v zákonu č. 406/2000 Sb.. K tomu viz § 14 zákona.

    Podle § 7a odst. 2 uvedené vyhlášky platí, že „[z]ařízením pro rozdělování nákladů na vytápění je indikátor pro rozdělování nákladů na vytápění místností otopnými tělesy instalovaný na každém otopném tělese.

    Takže mám samozřejmě pravdu.

    Pokud se vlastníci jednotek rozhodli pro rozdělování nákladů pomocí indikátorů, musí je instalovat na každém otopném tělese. To znamená nejen na radiátorech ve společných prostorech a v bytech, ale také na každou neizolovanou stoupací a vratnou trubku topení.

    Každé potrubí, není-li řádně izolováno a vytápí-li (temperuje) okolní prostor, je podle celostátně platného právního předpisu otopným tělesem. K tomu viz § 5 odst. 4 vyhlášky č. 193/2007 Sb. (http://www.portalsvj.cz/…t-indikatory#…) Ostatně totéž vyplývá z fyzikálního principu přenosu tepla. Za otopné těleso by nebylo považováno pouze potrubí, chráněné předepsanou izolací. K tomu viz § 5 odst. 6 až 12 vyhlášky č. 193/2007 Sb. (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2007-193#p5).

    Prosťáčci, máte k tomu něco?

    lake

    Vložil člen orgánu PO-prosťáček (bez ověření), 14. Září 2015 - 6:14

    Pokud vím, tak žádná z rozúčtovacích firem nepočítá s instalací poměráků na stoupačkách a např. v sušárně. Porušují předpisy?

    Vložil Anonymous5756 (bez ověření), 14. Září 2015 - 7:29

    Podle § 7a odst. 2 vyhlášky platí, že „zařízením pro rozdělování nákladů na vytápění je indikátor pro rozdělování nákladů na vytápění místností otopnými tělesy instalovaný na každém otopném tělese“.

    Ano vážení přátelé, lake má pravdu, ať se vám to líbí nebo ne. Tvůrci vyhlášky do ní dali, že indikátor musí být na každém otopném tělese. Zda jim uniklo, že otopným tělesem je i stouapcí potrubí, těžko posudit. Je fakt, že už to vědí a všemožně usilují o to, aby ten indikátor skutečně byl i na stoupacím potrubí, které je taky otopným těles, protože to dali do vyhlášky. Myslet si tom můžeme co chceme.

    Vložil Vojtěch (bez ověření), 14. Září 2015 - 19:46

    Napsal jste:
    „Je fakt, že už to vědí a všemožně usilují o to, aby ten indikátor skutečně byl i na stoupacím potrubí, které je taky otopným těles, protože to dali do vyhlášky.“

    Dovolím si tvrdit, že jste si tento blábol vymyslel. Můžete mě vyvést z omylu a doložit něčím, že tvůrci vyhlášky usilují o to, aby byl indikátor i na stoupacím potrubí.

    Vložil lake, 14. Září 2015 - 8:54

    Ano, indikátor musí být na každém otopném tělese. Zejména v dobře zateplených domech přebírá stoupací potrubí velkou část dodávky tepla do bytů. Pak ovšem na radiátorech jsou často naměřeny nuly, nebo podstatně nižší hodnoty. Není divu, když stoupačky v bytě pěkně topí 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, bez jakékoliv regulace.

    Celý dosavadní způsob používání indikátorů je už z principu vadný. Fyzikálně byl vadný vždy. Navíc je ode dne 7.11.2014 vadný i právně.

    lake

    Vložil RadekV, 14. Září 2015 - 11:43

    Ovšem i soudruzi, kteří si (v rozporu s předpisy) odstranili z podlahy protihlukovou a tepelnou izolaci a nalepili si dlažky rovnou na stropní panel souseda pod sebou – si zřídili podlahové topení bez měření.

    Vložil lake, 14. Září 2015 - 6:33

    Nikoliv, rozúčtovací firmy žádné předpisy neporušují. Vždyť zákon jim nic neukládá!

    Ten, kdo porušuje zákon, je „stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek“.

    Právě jim zákon ukládá v § 7 odst. 4 „… vybavit (…) každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu“.

    Tímto prováděcím právním předpisem je vyhláška č. 194/2007 Sb., jak už jsem se zde zmínil. Výši sankcí při nesplnění zákonem uložené povinnosti najdete v zákonu č. 406/2000 Sb.:

    • 406/2000 Sb. § 12 Přestupky
    • 406/2000 Sb. § 12a Správní delikty právnických a podnikajících fyzických osob

    lake

    Vložil člen orgánu PO-prosťáček (bez ověření), 14. Září 2015 - 6:34

    Už se někdy stalo, že by někdo podal na SVJ žalobu? Judikát je nějaký. Troufám si tvrdit, že ne.

    Vložil lake, 14. Září 2015 - 6:57

    Je zcela bezvýznamné co si troufáte tvrdit. Žaloby na SVJ se běžně podávají.

    Vraťme se ale k tématu této diskuse. Současná podoba vyhlášky (obsahující definici registrujících přístrojů) nabyla účinnosti teprve dne 7.11.2014. Má­lokteré SVJ stihlo bleskově zareagovat do konce roku 2014 a nainstalovat přístroje podle vyhlášky, aby je mohlo použít k rozúčtování již v roce 2015.

    Takže uplynula příliš krátká doba na to, abyste mohl reálně očekávat nějaký přehled judikatury. Otázkou je také kdo a z jakého důvodu by měl – podle Vás – podat na SVJ žalobu.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".