Rekonstrukce zmena dispozice - bytova jednotka

Vložil aaa (bez ověření), 18. Únor 2014 - 23:56 ::

Dobry den,

Chtel bych se zeptat ohledne rekonstrukce. Kupuji byt 2+1, kde chci provest kompletni rekonstrukci a zmenu dispozice se zasahem do nosne zdi. Upravu nosne zdi by mela na starosti firma stejne jako bourani pricek + preklad i na pricky pokud by byl nutny. Nad i pod bytem bydli spravci, kteri nechteji souhlasit pro stavebni povoleni s tim, ze oni zrekonstruovanu uz maji nechteji aby se jim to „pohlo“. Je nejaky zpusob jak to dojednat?

Dekuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil adviser, 20. Únor 2014 - 11:38

    Nosná zeď je nosná zeď. Obvykle nese další stavební prvky domu (nikoliv pouze jednotky). Je proto součástí tzv. společných částí domu a ten kdo do ní chce dělat stavební zásah ji vlastní jen určitými procenty. Proto je nutný souhlas i ostatních „spolumejitelů“ zdi.

    To je pouze jedna stránka věci. Tou druhou je odborný posudek statika a na jeho základě rozhodnutí stavebního úřadu. To je druhá stránka věci a zároveň pojistka aby si spoluvlastníci nerozkutali stavbu pod nohama a neskončili jednoho dne zavaleni v sutinách.

    Nakonec je dobře, že je to takhle zařízeno. Jsme bohužel korupční stát a i statik má svoji cenu. A pokud by spoluvlastník obešel tuto část, neprojde zpravidla ostatní spoluvlastníky. Nikdo nechce mít dům jako ementál.

    Vložil Nataša (bez ověření), 24. Únor 2014 - 15:05

    Máte pravdu, jedněm jsme to jako SVJ nepovolili ale další bourají bez našeho vědomí, s odpovědí že nám do toho nic není a statik to povolil. A co na to statik? Jeho se týkal pouze tento byt a né celý panelák.

    Vložil rancupka, 19. Únor 2014 - 8:59

    Aha, takže oni rekonstruovat můžou a Vy ne? Ale jejich souhlas nepotřebujete. A pokud zasahujete do nosných zdí, tak statik a stav.úřad.

    Vložil JaVa, 17. Květen 2015 - 8:20

    V prvé řadě si je třeba ujasnit pojem,kdo je vlastník domu,jehož souhlas je nutný.Vlastníkem domu jsou všichni spoluvlastníci bytových jednotek v domě.Čili souhlas vlastníka domu=souhlas všech spoluvlastníků bytových jednotek v domě.Ale to zde již bylo několikrát jednoznačně vysvětleno kvalifikovanějšími lidmi než jsem já.

    Vložil Nortonik, 19. Únor 2014 - 9:25

    Rancupka – nemáte pravdu, píšete bludy! Musí být smlouva o výstavbě, stavební povolení, jehož součástí je i souhlas ostatních vlastníků v domě. Doporučuji si nechat zpracovat projekt a ostatním vlastníkům vysvětlit, třeba i s pomocí stavební firmy, že se vše dá rekonstruovat aniž by to způsobilo ostatním problémy.

    Vložil rancupka, 19. Únor 2014 - 10:37

    Jaké bludy? Proč když si chce v bytě udělat rekonstrukci by nemohl? Proč by měl žádat sousedy o dovolení? U nás je víc bytů zrekonstruovaných a nikdo do toho nikomu nekecá.V případě souhlasu ostatních (jak by nikdo nic neudělal). U nás taky starší lidi brblali…A souhlas o výstavbě měli jenom vlastníci, kteří rekonstruovali půdu. Bludy píšete Vy.

    Vložil SVJ26749530, 22. Únor 2019 - 15:50

    Zásah do nosných konstrukcí (nejen do zdí, ale i do nosných stropů/podlah) není možný bez projektu (projektant/statik vždy zodpovídá za (ne)narušení statiky). Projektant taky řekne, je-li nutné stavební povolení (podle rozsahu úprav). Pak musí být zásah odsouhlasen shromážděním vlastníků. Jedná se totiž o společný majetek.

    Podobně je nutno postupovat i při jiných úpravách společných prvků v domě (fasády, střechy, stoupačky, …).

    Zákon (89/2012, OZ) toto příliš detailně neřeší, protože se spoléhá na slušnost, solidaritu a zdravý rozum lidí obývajících společný dům.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 19. Únor 2014 - 9:32

    Proč smlouva o výstavbě? Podíly se nemění. Alespoň to z příspěvku neplyne.

    Vložil Nortonik, 19. Únor 2014 - 12:49

    Pro rancupku: Jelikož vlastník chce zasahovat do nosných stěn – společné části domu – musí mít stavební povolení, které může získat jedině při splnění podmínky, že Stavebnímu úřadu doloží právo založené smlouvou provést stavbu. Musí tedy jako stavebník k žádosti o stavební povolení přiložit smlouvu podepsanou všemi vlastníky jednotek v domě. Jestli to takto u Vás v domě nebylo, pokud snad Stavební úřad povolil stavbu v rozporu se Stavebním zákonem, můžou se ostaní vlastníci domáhat náhrady škody v důsledku protizákonného postupu státního orgánu. Pokud jste stavební polovení neměli, mohou ostatní vlastníci dokonce požadovat uvedení budovy do původního stavu. Rancupko, je třeba číst a řídit se zákony, sic jednou dojedete na protiprávní jednání.

    Vložil rancupka, 19. Únor 2014 - 13:22

    Všemi vlastníky? Proboha o čemto mluvíte? Umíte si to vůbec představit? Stačí jeden prudič v baráku a nikdo si byt nepřestaví.Já bych chtěla taky, ale nemám na to, tak proč by si to měl dělat soused? A nemluvíme o budově, ale o bytě. Ti co zasahovali do nosných konstrukcí, měli povolení statika a stavební úřad neměl proč jim to nepovolit. A není zas tolik vlastníků, co zasahují do nosných konstrukcí. A ten kdo nezasahoval do nos.konstrukcí nemusí trapně žádat o povolení stavby? Taky mění : byt z 2+1 na 3+1, z koupelny a WC dělá jednu místnost, přehazují vany na jinou stranu, navazují odpady…

    Vložil Správce autoparku (bez ověření), 26. Říjen 2014 - 14:41

    „A ten kdo nezasahoval do nos.konstrukcí nemusí trapně žádat o povolení stavby?“

    Kdo nezasahuje do společných částí domu, nemusí žádat nikoho.

    Vložil lake, 19. Únor 2014 - 15:45

    Rancupko, Vaše názory jsou v rozporu s § 110 odst. 2 Stavebního zákona, i se zákony o bytovém vlastnictvi/spo­luvlastnictví (ZoVB, NOZ). Zásah do hlavní nosné konstrukce samozřejmě vyžaduje nejen povolení Stavebního úřadu, ale hlavně oprávnění od vlastníka stavby. Bez toho se s Vámi Stavební úřad nebude bavit o zashu do statiky nosné zdi.

    lake

    Vložil rancupka, 19. Únor 2014 - 18:20

    No vidíte, souhlas nás všech neměl a povolil to. Předpokládám, že hlavně stavební úřad by měl vědět jak postupovat. V tom případě porušil zákon stavební úřad.

    Vložil Nortonik, 20. Únor 2014 - 7:56

    Stavební úřad tedy u vás povolil stavbu(y) v rozporu se Stavebním zákonem. Proto se můžou ostaní vlastníci domáhat náhrady škody v důsledku protizákonného postupu státního orgánu, jak jsem již napsal. Poradil bych autorovi příspěvku, aby protiprávnost postupu dal na vědomí všem vlastníkům, a ti aby se domáhali škody.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 19. Únor 2014 - 6:40

    Vypracujte projekt. Musí obsahovat požehnání statika, vč.postupu bouracich prací. Jděte na stav.úřad a uvidíte, co Vám řeknou.

    Vložil Anonym_ (bez ověření), 19. Únor 2014 - 20:51

    A jakým způsobem postupovat když Vám zásah do nosné stěny povolily všichni vlastníci domu vč.toho, že tato úprava může být zahrnuta do celkové rekonstrukce domu bez finanční účasti SVJ a pouze členové výboru 2ze3 to nechtějí akceptovat. Je proti tomuto obrana?

    Vložil Lenkaaaaaa (bez ověření), 26. Říjen 2014 - 12:07

    dobrý den,

    z § 1160[Společné části nemovité věci] plyne, že: Společné jsou alespoň ty části nemovité věci, které podle své povahy mají sloužit vlastníkům jednotek společně.Společnými jsou vždy stavební části podstatné pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí.

    +

    § 1129 [Rozhodnutí o významné záležitosti] K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu či o jejím zpracování, je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků. Nedosáhne-li se této většiny, rozhodne na návrh spoluvlastníka sou­d.

    Na základě shora uvedeného lze tedy dovodit, že nosné konstrukce jsou společnými částmi věci (domu) a spoluvlastníci o uvedeném rozhodují 2/3 většinou hlasů.

    Takže NIKOLIV VĚICHNI, jak tady někteří píší, ale dle NOZ pouze dvě třetiny ze všech. Je však nutné prostudovat STANOVY, jestli v nich není tento požadavek zpřísněn na VŠECHNY spoluvlastníky.

    Jinak je samozřejmě třeba stavebního povolení k tomuto zásahu. Pokud to někdo dělá bez shora uvedeného, je možné podat stížnost na stavební úřad, který v tomto případě fyzické osobě dle stavebního zákona může uložit dle § 178 odst. 3 písm. c) sankci ve výši až 500.000,– Kč za provedení stavebních úprav bez stavebního povolení + nařídit odstranění stavby a uvedení do původního stavu na náklady investora, který stavbu takto změnil.

    Vložil flexi, 17. Květen 2015 - 3:22

    provedena nepovolena stavba by se dle SZ v danem pripade naridila odstanit vlastniku tj. PO SVJ (vsem vlastnikum) a rovnez vlastniku stavby (tj. dotcene spolecne nosne konstrukce) by SU mohl ulozit sankci. Nebot sankce SU mj. uklada opravnene osobe, ktere narizuje odstranit stavbu a to je v danem pripade jednoznacne SVJ.

    Vložil lake, 17. Květen 2015 - 5:39

    Flexi, omyl je pouze na Vaší straně. Zjevně si pletete právnickou osobu s vlastníky jednotek. Nevíte zřejmě ani tu základní věc, že právnická osoba SVJ není vlastníkem stavby. Proto jí Stavební úřad nemůže nařídit odstranění stavby. K tomu viz § 129 zákona č. 183/2006 Sb. Stavební zákon.

    Existuje jediná výjimka z tohoto pravidla, a to pro případ kdy SVJ je stavebníkem. Podle § 129 odst. 1 písm. b) Stavebního zákona platí, že Stavební úřad může nařídit odstranění stavby stavebníkovi, a to se souhlasem vlastníka stavby, u stavby prováděné nebo provedené bez rozhodnutí nebo opatření nebo jiného úkonu vyžadovaného stavebním zákonem anebo v rozporu s ním, a stavba nebyla dodatečně povolena.

    V této diskusi však SVJ určitě není stavebníkem. Přečtěte si úvodní dotaz.

    lake

    Vložil flexi, 17. Květen 2015 - 19:17

    Podle Vaseho nazoru kdy jsou stavebnici a zadateli SP vsichni vlastnici a kdy je stavebnikem a zadatelem SP PO SVJ? Konkretne kde je ta Vase jednoznacna pevna hranice?

    §129, 1.b/ Vlastníku stavby nebo s jeho souhlasem stavebníkovi stavby ......ano ano zakonodarce mini i stavebnikovi (diskuse-zmena stavby v jednotce) ale muze jen s nutnymi souhlasy vlastniků jednotek.

    Vložil flexi, 17. Květen 2015 - 5:54

    Lake, ja ale nikde netvrdim, ze vlastnikem bytoveho domu je PO SVJ. Spoluvlastnici bytoveho domu (SČD)+pozemku jsou samozrejme VSICHNI vlastnici jednotek zapsani na LV v KN! Nebo mate jiny nazor? Ale dtto rozsahle rizeni mame v praxi (r. 2015) za sebou a tak vim, ze napr. naklady na odstraneni vyse uvedene stavby v nosne konstrukci by urcite SU neulozil vlastniku jednotky ale vsem vlastnikum jednotek soucasne. A ti jedini jsou i opravneni takovou stavbu nechat odstranit na zaklade narizeni SU. Bud budou jednat na SU vsichni jednotlive nebo prostrednictvim zastoupeni PO SVJ. Jen pro uplnost uvadim ze ucastniky daneho rizeni jsou vsichni vlastnici jenotek.

    Vložil flexi, 17. Květen 2015 - 6:10

    A to protoze SU se ridi v pritomnosti tj. r. 2015 prisl. plat. predpisy, i stanovami dle NOZ.

    Spravni rad §29 5/ Úkony týkající se společných věcí nebo práv činí účastníci společně, pokud ze zvláštního zákona 21/ nevyplývá něco jiného.

    21/ = stary OZ § 139 (1) Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně. (2) O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. (3) Jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud.

    Nyni v NOZ =

    § 1127

    Z právního jednání týkajícího se společné věci jsou všichni spoluvlastníci oprávněni a povinni společně a nerozdílně.

    Vložil lake, 17. Květen 2015 - 7:48

    Flexi, napsal jste prve tyto dvě nepravdy:

    • „… nepovolena stavba by se dle SZ v danem pripade naridila odstanit vlastniku tj. PO SVJ …“
    • „… sankce SU mj. uklada opravnene osobe, ktere narizuje odstranit stavbu a to je v danem pripade jednoznacne SVJ

    Na to jsem reagoval.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".