Rekonstrukce bytu-rovný přístup

Vložil Václav (bez ověření), 18. Prosinec 2013 - 7:28 ::

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda v rámci zákona o vlastnictví bytů existuje princip rovného přístupu při výkonu práv a povinností vlastníků jednotek. Jde mi o případ, kdy jeden vlastník bytové jednotky provede při rekonstrukci bytové jednotky takové stavební úpravy, na které má sice stavební povolení a statický posudek, ale které by mohli omezit ostatní majitele při dalších rekonstrukcích. Jedná se zejména o zásah do nosných konstrukcí, které nemusí být statikem povoleny právě s ohledem na již provedené předchozí úpravy a předchozí zásahy do nosných konstrukcí, které však ještě povoleny byly. Dojde tedy k situaci, kdy nemají všichni majitelé bytových jednotek stejné možnosti a stejná práva při rekonstrukci bytové jednotky.Souhlas statika se zásahem do nosné konstrukce při rekonstrukci dostali např. první 3 vlastníci BJ a další pak už s ohledem na celkovou statiku celého domu ne.

Děkuji za názory a odpověď. Václav

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Bosta (bez ověření), 30. Červenec 2014 - 11:46

    Takový případ může být oříšek, ale nejlépe konzultovat s odborníkem na právo. U nás se to řešilo tak, že se právě přes takové specialisty nakonec práva jednotlivců kompromisně sjednotila, aby se mohly úpravy realizovat.

    Vložil V. (bez ověření), 18. Prosinec 2013 - 9:23

    Zásah do konstrukce jsem neprovedl já, ani to nemám v úmyslu. Naopak k tomuto zásahu došlo ze strany nového majitele jedná BJ, a to dokonce před získáním stavebního povolení. Chtěl bych dosáhnout toho, aby zásahem jednotlivce do společných prostor ( kterými nosné konstrukce snad prý jsou), nedošlo k omezení práv s užíváním ostatním vlastníkům. Aby se nestalo, že jeden vlastník bytové jednotky provede takové stavební úpravy a v takovém rozsahu, že následně z hlediska bezpečnosti stavby znemožní provést stavební úpravy někomu dalšímu. Nejde vůbec konkrétně o mou osobu, dotaz byl položen v obecné rovině s ohledem na to, že jsem stavař a vím, co dokáže rozsáhlý nebo opakovaný zásah do nosných konstrukcí panelového domu. Zkrátka jestli taková úprava může naplnit skutkovou podstatu § 13 odstav. 3 zákona o vlastnictví bytů „Vlastník jednotky nesmí provádět takové úpravy jednotky, jimiž by ohrožoval výkon vlastnického práva vlastníků ostatních jednotek.“

    Václav

    Vložil lake, 18. Prosinec 2013 - 11:25

    V úvodním dotazu jste napsal, že vlastník provedl „stavební úpravy, na které má stavební povolení a statický posudek“. Podle toho jsem Vám odpověděl.

    Stavební povolení mohl získat jedině při splnění podmínky, že Stavebnímu úřadu doložil právo založené smlouvou provést stavbu. Musel tedy jako stavebník k žádosti o stavební povolení přiložit smlouvu podepsanou všemi vlastníky jednotek v domě.

    Pokud snad Stavební úřad povolil stavbu v rozporu se Stavebním zákonem, můžete se jedině domáhat náhrady škody v důsledku protizákonného postupu státního orgánu. Požadovat uvedení budovy do původního stavu již nelze.

    lake

    Vložil lake, 18. Prosinec 2013 - 8:32

    Ano, existuje „princip rovného přístupu při výkonu práv a povinností vlastníků jednotek“. Rekonstrukci bytu jistě provést můžete a nikdo Vám v tom nemůže bránit.

    Ale Vy byste rád zasáhl do společných částí domu, a k tomu Vám přece žádné právo nevzniklo. Nezískal jste ani soukromoprávní oprávnění k zásahu do hlavní nosné konstrukce, ani veřejnoprávní povolení Stavebního úřadu. Právo, kterého se dovoláváte, neexistuje.

    lake

    Vložil Jandus (bez ověření), 18. Prosinec 2013 - 8:26

    Pane Václave,

    Život se odehrává v čase a je marné si stěžovat na minulost. Čeho chcete dosáhnout? Toho, že ani ti, kteří teď mohou, si nebudou moci provést úpravy? Když ne já, tak nikdo?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".