Rekonstrukce bytu-rovný přístup
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda v rámci zákona o vlastnictví bytů existuje princip rovného přístupu při výkonu práv a povinností vlastníků jednotek. Jde mi o případ, kdy jeden vlastník bytové jednotky provede při rekonstrukci bytové jednotky takové stavební úpravy, na které má sice stavební povolení a statický posudek, ale které by mohli omezit ostatní majitele při dalších rekonstrukcích. Jedná se zejména o zásah do nosných konstrukcí, které nemusí být statikem povoleny právě s ohledem na již provedené předchozí úpravy a předchozí zásahy do nosných konstrukcí, které však ještě povoleny byly. Dojde tedy k situaci, kdy nemají všichni majitelé bytových jednotek stejné možnosti a stejná práva při rekonstrukci bytové jednotky.Souhlas statika se zásahem do nosné konstrukce při rekonstrukci dostali např. první 3 vlastníci BJ a další pak už s ohledem na celkovou statiku celého domu ne.
Děkuji za názory a odpověď. Václav
Takový případ může být oříšek, ale nejlépe konzultovat s odborníkem na právo. U nás se to řešilo tak, že se právě přes takové specialisty nakonec práva jednotlivců kompromisně sjednotila, aby se mohly úpravy realizovat.
Zásah do konstrukce jsem neprovedl já, ani to nemám v úmyslu. Naopak k tomuto zásahu došlo ze strany nového majitele jedná BJ, a to dokonce před získáním stavebního povolení. Chtěl bych dosáhnout toho, aby zásahem jednotlivce do společných prostor ( kterými nosné konstrukce snad prý jsou), nedošlo k omezení práv s užíváním ostatním vlastníkům. Aby se nestalo, že jeden vlastník bytové jednotky provede takové stavební úpravy a v takovém rozsahu, že následně z hlediska bezpečnosti stavby znemožní provést stavební úpravy někomu dalšímu. Nejde vůbec konkrétně o mou osobu, dotaz byl položen v obecné rovině s ohledem na to, že jsem stavař a vím, co dokáže rozsáhlý nebo opakovaný zásah do nosných konstrukcí panelového domu. Zkrátka jestli taková úprava může naplnit skutkovou podstatu § 13 odstav. 3 zákona o vlastnictví bytů „Vlastník jednotky nesmí provádět takové úpravy jednotky, jimiž by ohrožoval výkon vlastnického práva vlastníků ostatních jednotek.“
Václav
V úvodním dotazu jste napsal, že vlastník provedl „stavební úpravy, na které má stavební povolení a statický posudek“. Podle toho jsem Vám odpověděl.
Stavební povolení mohl získat jedině při splnění podmínky, že Stavebnímu úřadu doložil právo založené smlouvou provést stavbu. Musel tedy jako stavebník k žádosti o stavební povolení přiložit smlouvu podepsanou všemi vlastníky jednotek v domě.
Pokud snad Stavební úřad povolil stavbu v rozporu se Stavebním zákonem, můžete se jedině domáhat náhrady škody v důsledku protizákonného postupu státního orgánu. Požadovat uvedení budovy do původního stavu již nelze.
lake
Ano, existuje „princip rovného přístupu při výkonu práv a povinností vlastníků jednotek“. Rekonstrukci bytu jistě provést můžete a nikdo Vám v tom nemůže bránit.
Ale Vy byste rád zasáhl do společných částí domu, a k tomu Vám přece žádné právo nevzniklo. Nezískal jste ani soukromoprávní oprávnění k zásahu do hlavní nosné konstrukce, ani veřejnoprávní povolení Stavebního úřadu. Právo, kterého se dovoláváte, neexistuje.
lake
Pane Václave,
Život se odehrává v čase a je marné si stěžovat na minulost. Čeho chcete dosáhnout? Toho, že ani ti, kteří teď mohou, si nebudou moci provést úpravy? Když ne já, tak nikdo?
Poslední komentáře