Rekonstrukce bytu - odpojené radiátory
Dobrý den, nový vlastník bytu se rozhodl pro celkovou rekonstrukci bytu. Zatím nejsou připojené radiátory. Vlastník nechce platit zálohy za teplo. Myslím si, že stejně takovýto vlastník musí nakonec zaplatit minimálně 80% průměrného nákladu domu. Nebo ne? Dům je připojen na teplárnu. Tento vlastník uvažuje o tom, že by svůj byt vytápěl elektřinou. Je toto vůbec možné?
Děkuji za odpověď
Pavla Coufalová
- Radiátory , včetně celé vytápěcí soustavy jsou společnou částí budovy. Tudíž je vlastník nemůže demontovat. Demontáž všech radiátorů může mít za následek ten , že se „rozhází“ celá topící soustava a někomu někde radiátor nebude topit.
- Váš vlastník je idiot. Koupil si byt v domě , který funguje tak , že odebírá teplo z teplárny. Pokud jej napadne , že radiátory demontuje a bude topit elektřinou…pak nemám slov…
A co když jsou radiátory včetně poměrových měřidel podle prohlášení vlastníka součástí jednotky a ne společné části ? U nás si již řada vlastníků měnila radiátory a nic jsme proti tomu nezmohli. Samozřejmě, že na náklady vlastníka došlo i k seřízení topné soustavy.
U Vás vše proběhlo normálně, nikdo se trvale neodpojoval od topné soustavy. U nás jsou radiátory společnou částí domu ve výlučném užívání vlastníka jednotky (od 1.1.2014 respektujeme NOZ i ve stanovách) a vlastník vše hradil jako u Vás.
Milý pane"tep".Opět se uchylujete k „lidové tvořivosti“ a k Vašemu „zvláštnímu“ výkladu zákonů!!!
Píšete,že od 1.1.2014 respektujete NOZ.To je v pořádku,ale pokud nemáte ty"společné části ve výlučném užívaní vlastníků jednotek",konkrétně a jasně vyjmenovány a zapsány v „Prohlášení vlastníka k budově“,tak naopak tento zákon, na,který se neustále odvoláváte, hrubě porušujete!
„U nás jsou radiátory společnou částí domu ve výlučném užívání vlastníka jednotky (od 1.1.2014 respektujeme NOZ i ve stanovách)“
Mohl by jste mi prosím,potvrdit nebo vyvrátit moji domněnku,že (dle mého mého mínění)ve vašem prohlášení vlastníka nejsou žádné radiátory zapsány jako společné části ve výlučném užívání vlastníků jednotek v domě?
Děkuji předem a přeji Vám hezký den.JaVa
Vážený pane JaVa, naše prohlášení vlastníka zpracovalo SBD, respektujeme z něj rozdělení na jednotky i na společné části domu. Prohlášení vzniklo v době ZoVB a tudíž o výlučném užívání v něm nic není a ani necítíme potřebu ho kvůli tomu měnit. Prohlášení by se muselo změnit jen kdyby se měnily podíly vlastníků jednotek na domě. NOZ použil spojení výlučné užívání společné části domu vlastníkem jednotky aniž by ho blíže definoval – tvůrci NOZ necítil potřebu definovat něco, co se definuje samo o sobě i bez dalšího definování. NOZ ještě vůbec nepoužívá spojení výlučné užívání společné části domu skupinou vlastníků jednotek, ale naše stanovy už ano. Respektujeme ve stanovách znění § 1180 i jeho ducha, takže ve stanovách nemáme nic co by bylo v rozporu s NOZ. NOZ nic nemluví o prohlášení vlastníka SVJ vzniklých dle ZoVB, tudíž ho neměníme a vše potřebné máme ve stanovách. NOZ ale říká, že co je s ním v rozporu ve stanovách, to je neplatné.
Už jsem zde psal, že dle ZoVB nešlo do domu pořídit výtah pro odpor skupiny vlastníků, která odmítala financovat to, co nemínili používat. Nerespektovat tento jejich požadavek jsem považoval za jednání proti dobrým mravům. Odpor se podařilo zlomit až lidovou tvořivostí o výlučném užívání společných částí domu skupinou vlastníků. Než čekat na judikáty bylo lepší zamyslet se přímo hlavou a najít vlastní řešení. V domě je klid – nikdo nemá pocit že doplácí na jiné vlastníky. Myslím, že díky tvořivosti jsme předešli tvůrce legislativy, protože už existují zbytečné konflikty například v domech s více vchody i v domech s lodžiemi, kde je nemají všechny byty.
§ 1180 NOZ je sice dispozitivní, ale já osobně považuji odst. 1 § 1180 za prubířský kámen aplikace NOZ u SVJ starého typu. Kdo u starých SVJ jej neaplikoval do stanov, může jednat proti dobrým mravům. Opakuji co jsem psal jinde – je lepší problémům předcházet, než je řešit.
Jak všichni víte, že otopná tělesa nejsou součástí bytu definované v Prohlášení vlastníka? Jak si dovolujete tvrdit, že zaizolujete stoupačku vlastníkovi, když ani nevíte o jaký dům se jedná a zda např. ve stoupačka nejde středem domu, kde jsou i jiná média? A pak do toho vstoupí střelec JaVa, co všemu rozumí nejlépe… Se všemi a o všem se má mluvit. Také mám dojem, že ten pitomec, co věří, že eletřina ho bude stát v budoucnu méně než teplo z CZT se mýlí. Pokud jsou radiátory a ventily jeho, ať se odpojí (my je máme jako vybavení a součást bytu, tj. ve vlastnictví vlastníka). Odřezání a blind vodorovné odbočky k radiátoru je nic, takže zůstane jen stoupací vedení, poměrové indikátory vrátí rozúčtovateli resp. dodavateli, provede se přepočet a tečka. Až přijde s prosíkem, tak si vše zaplatí sám. A prostupy bude dál platit podle vyhlášky. Věřte, že prakticky na hydraulickém vyvážení stupačky průchozí trubka jedním patrem bude mít vliv minimální (i když nevím, zda se nejedná o jednu větev 13ti patrového věžáku, ale ani tam by se to projevit nemělo). Když jsem kdysi – ale už po zateplení obálky – sám měnil děravé radiátory, které „odešly“ tři ze čtyř najednou, ani tehdejší správce, ani rozúčtovatel tepla nebyl schopen definovat, jaký výkon mají mít nové: mezi původním nastavením termost. ventilů a hydraulického vyvážení soustavy se stav obálky budovy změnil, jsme horní hranici „B“ na štítku, šetříme cca 43% původní spotřeby tepla. Nastavení soustavy zůstalo i s výkonem nových radiátorů původní, po mnoha konzultacích a studiu, akorát jsme pět roků statisticky sledovali naměřené indikace všech radiátorů v domě (72 jednotek) a čtyři roky laborovali s ekvitermní křivkou vytápění domu a učili vlastníky regulovat termohlavice a řídit vytápění, upravovat teplotu a vnímat vliv větrání. Najde se ignorant, ale jeho chyba… (zpravidla nájemce, ne vlastník). Jedeme podle ZoVB a také nic neměníme. předseda
Do doby, než bude mít vytápění elektřinou, bude platit 80% nákladů na topení. Po té, co bude mít topení elektřinou, bude platit jen pevnou složku za teplo prostupující z okolních bytů a za teplo pro vytápění společných prostor domu. Nechte mu na náklad SVJ zaizolovat stoupačky topení v bytě, aby musel řádně vytápět svůj byt.
Nikoli, 80% nákladů bude platit až do rekolaudace na jiný způsob vytápění. Do té doby formálně existuje vytápění teplovodními radiátory, a pokud ty radiátory vyhodí bez souhlasu SVJ (neumožní instalaci měřidel na radiátor), bude platit trojnásobek průměru.
Je velmi pravděpodobné, že na odpojených radiátorech zůstala i poměrová měřidla. Pokud má radiátory ve sklepě, dálkový odečet je odečetl a následně bude odečítat nuly do skončení životnosti měřidel.
Možná by stálo za úvahu nechat namontovat mu na jeho náklady v rámci opravy společné části domu ve výlučném užívání vlastníka jednotky radiátory znovu. Nemá-li původní radiátory a měřidla, tak je zcizil a ohlásil bych to jako krádež policii. Na jeho náklady by se pak zakoupily a namontovaly nové radiátory s novými měřidly.
Vlastník bytu má povinnost zpřístupnit byt pro kontroly a opravy těch společných částí domu, které jsou přístupné pouze z bytu. To je tento případ.
Velmi správný názor.V § 1175 se m.j.uvádí, že vlastník jednotky…nesmí změnit nebo poškodit společné části.
Důležité ovšem je, co je o otopných tělesech uvedeno v PV.Zatím je jisté pouze to,že svým neoprávněným zásahem do hydraulicky vyvážené otopné soustavy,vlastník jednotky hrubě porušil zákon a veškeré náklady na uvedení do původního stavu, jdou samozřejmě za ním.
Přeji hezký den.JaVa
Máte ohromný dar vyhrotit do ostrého konfliktu situace, které je možné vyřešit konstruktivní diskusí.
Tu mám nejraději, ale ten, kdo hájí zájmy ostatních vlastníků, nemá kam ustoupit. Vlastník odmontoval radiátory svévolně a bez diskuse, tak o čem s ním chcete najednou konstruktivně diskutovat?
Takže jeden vlastník-idiot odpojí všechny radiátory a ostatní vlastníci se díky němu složí na to , aby se mu zaizolovaly stoupačky v bytě. Apropos..napadlo vás třeba , že tento vlastník nemusí za účelem zaizolování potrubí nikoho do svého bytu pustit? A nebo třeba, že tuto izolaci může vlastník-idiot bezprostředně po montáži odstranit?
Zaizolování stoupaček půjde na konto toho, kdo odpojil radiátory – vyvolal tuto potřebu svým jednáním. Když se odpojil – tak skoro se vším všudy – bude sice dál dostávat teplo od sousedů, ale jen přes zdi. Od centrálního topení bude odpojen teprve zaizolováním stoupaček. Správně odpojení od centrálního topení by mělo v projektu nového druhu vytápění bytu zahrnout i zaizolování stoupaček a správně by to měl zajistit ten, kdo se odpojuje, a to současně s instalací nových topidel. Jinde jsem napsal, že ke kontrole a opravě těch společných částí domu, které jsou přístupné pouze z bytu, je vlastník bytu povinen byt zpřístupnit. Termín zpřístupnění mu musí být sdělen dopředu. Pokud by byt neotevřel, je možné požádat o spolupráci policii. Pokud by poškodil izolaci potrubí, musel by ji rychle opravit na vlastní náklady do stavu, v jakém byla před poškozením. Jinak by SVJ muselo znovu volat firmu na náklady škůdce.
Ve svém příspěvku jste psal na náklad SVJ… tady už píšete o tom,že to půjde na konto škůdce. Projekt nového druhu vytápění- kdo jej nechá vypracovat, kdo jej zaplatí ? Spolupráce s policií ? Chlape , řešil jste někdy něco s policií? Ty Vám zasáhnou pouze v tom případu, pokud bude důvodné podezření, že v bytu jde o život. Já jsem řešil případ, kdy v bytě se vařily drogy ve velkém-byl páchán trestný čin a policie od toho dala ruce pryč.
Tento případ má jediné možné řešení. Dopis od výboru SVJ na škůdce, kde bude uvedeno následující :
- radiátory jsou společnou částí domu a tudíž jejich svévolné odpojení je nezákonné
- odpojením radiátorů může dojít je škodě na topící soustavě.Pokud k něčemu takovému dojde , bude vzniklá škoda uplatněna po škůdci.
- tím, že nikdo odpojí radiátory se nezbaví povinnosti platit za složku tepla.
.. tak si vlastníku dobře uvědom , co děláš…protože bys mohlo ve finále zaplatit mnohem mnohem více.
Ano, je to možné. Nemyslete a přečtěte si Vyhlášku o rozúčtování nákladů na vytápění …
Poslední komentáře