Refundace nákladů za sanaci zdiva
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Majitelce bytu se objevila plíseň po všech obvodových zdech v bytě. Situaci chtěla řešit s výborem, ale ten ji odpověděl, že v kupní smlouvě podepsala, že zná stav bytu. Majitelka si pozvala znalce a ten jí vyhotovil znalecký posudek s tím, že se jedná o výkvěty alkalických solí v důsledky neexistující hydroizolace v domě. Majitelka si na své náklady zaplatila injektáž a sanační omítky. Veškeré práce byly provedeny uvnitř bytu. Po ukončení prací se majitelka obrátila se znaleckým posudekem i s fakturami na výbor a žádala o proplacení. Ten jí do dnešního dne neopověděl. Když proběhla schůze majitelka chtěla vše řešit, ale výbor to odmítl. V současné době majitelka vše předala právníkovi a věc bude řešena soudní cestou. Ráda bych se zeptala, jestli postup výboru byl v pořádku. V bytě už je opět plíseň.
Vyjdu z toho, že šlo o vynaložení nákladů na nutnou opravu bez souhlasu společenství. V tom případě vznikl nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů. Nárok může vlastník jednotky uplatnit vůči SVJ.
Váš případ má ovšem háček: píšete, že vlhkost v bytě se nepodařilo uvedeným zásahem odstranit, takže zásah nebyl úspěšný. Při soudním projednávání bude nejspíše nutno jako předběžnou otázku řešit:
- zda zásah byl nutný (prokáže se např. posudkem hygienické stanice o výskytu plísní);
- zda náklady byly vynaloženy účelně: znaleckým posudkem bude zjišťováno, zda byla použita vhodná technologie; zda vůbec bylo možno očekávat, že dílčí izolace v jednotlivých místnostech splní zamýšlený účel, atd.
K nutné opravě společných částí domu provedené vlastníkem
jednotky
Povinností společenství vlastníků jednotek je obstarat nutné opravy
společných částí domu. Pokud tyto opravy provede a zaplatí vlastník
jednotky, může jít o plnění, které vlastník jednotky vynaložil namísto
společenství. Proto je takovou věc třeba posoudit i podle § 454 obč.
zák. (bezdůvodné obohacení). V případě úspěchu příslušné žaloby
vlastníka jednotky proti společenství by rozúčtování nákladů na
jednotlivé vlastníky jednotek bylo již věci společenství, jak vyplývá
i z § 13 odst. 7 ZoVB.
Podle rozsudku Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 5330/2008, ze dne
19. 7. 2010
http://profipravo.cz/index.php…
lake
- cit.„…Podle rozsudku Nejvyššího soudu…22
Cdo 5330/2008…“
- zajímalo by mne pokud SVJ „muselo zaplatit“ pak zjevně
z příspěvků na správu domu. Náklady žalobce i když oprávněné –
mohly být větší než nutné (nelze posoudit další průběh neboť to
rozsudek to pouze vrací k dalšímu řízení). Je takové náklady
nucen akceptovat i „nový Vlastník“ tj. ten co by se přistěhoval těsně
před vyřešením sporu ?
(samozřejmě s předpokladem, že výše rezervy (pokud ji SVJ vůbec vedlo) byla minimální resp. mnohem menší než žalovaná částka)
- zajímalo by mne pokud SVJ „muselo zaplatit“ pak zjevně
z příspěvků na správu domu. Náklady žalobce i když oprávněné –
mohly být větší než nutné (nelze posoudit další průběh neboť to
rozsudek to pouze vrací k dalšímu řízení). Je takové náklady
nucen akceptovat i „nový Vlastník“ tj. ten co by se přistěhoval těsně
před vyřešením sporu ?
lolek
Děkuji za odpověď. Ráda bych se ještě zeptala, zda rozhodnutí zda přistoupit na dohodu s majitelkou, která sanaci prováděla je na samotném výboru, nebo zda mají právo a povinnost o tom hlasovat vlastníci na schůzi. Jak je to potom s hrazením nákladů na soud, když já budu pro refundaci a ostatní proti. Máme záležitost jako SVJ také řešit s právníkem? Děkuji za odpověď.
Výbor s největší pravděpodobností (viz. vaše stanovy) není kompetentní sám cokoliv takového proplácet ani rozhodovat o opravě. Pokud takovu kompetenci nemáte, nenechte si takovou pozici vnutit. Výbor měl samozřejmě požadavek dotyčné osoby na opravu předložit shromáždění na schůzi ke schválení. Zda by to shromáždění schválilo, je jiná věc. Do soudního sporu bez právníka jít nedoporučuji. Výlohy hradí ten, kdo soud prohraje, je to buď strana zalující, tedy osoba nebo žalovaná, tedy svj.
Poslední komentáře