Pujcka
Dobrý den. Potřebujeme krátkodobého vyresit nedostatek Fin. Prostředků na účtu. Podle NOZ musí o úvěru hlasovat shromáždění. Je půjčka to samé nebo o ni muže rozhodnout i výbor svj ? Dekuji
Tommy,
úvěr (§ 2395 až § 2400 NOZ) samozřejmě není zápůjčka (§ 2390 až § 2394 NOZ).
§ 1208/g/3 NOZ svěřuje do pravomoci shromáždění pouze udělení předchozího souhlasu k uzavření smlouvy o úvěru.
Pokud něco není v kompetenci shromáždění podle zákona či podle stanov, tak je to samozřejmě v kompetenci statutárního orgánu SVJ, tedy u Vás výboru.
Hezký den!
Pavel
Je pravda, že NOZ se zmiňuje pouze o sjednání úvěru. Ovšem musíme mít na paměti, že NOZ je paskvil, který vznikl opisováním právních úprav dvanácti států. Já bych vyložil příslušné ustanovení NOZ šířeji.
Je nepochybné, že vlastník jednotky ručí za veškeré dluhy společenství, ať už vznikly úvěrem či půjčkou či úplně jinak. Domnívám se, že úmyslem racionálního zákonodárce bylo ochránit vlastníky jednotek před neuváženým zadlužováním SVJ bez vědomí vlastníků jednotek. Proto zákonodárce svěřil rozhodování o zadlužení SVJ do rukou shromáždění. Při tom nehraje roli, zda si SVJ tu částku zapůjčí, či zda si vezme úvěr ve stejné výši. Následek pro vlastníka jednotky je totiž stejný: zákonný ručitelský závazek.
I u zápůjčky je možno dojednat úroky a úhradu ve splátkách, stejně jako u úvěru (§ 2392, § 2394 NOZ). Takže rozlišovat oba peněžní nástroje mi nedává rozumný smysl.
V tomto případě volím extenzivnější výklad nedokonale zbastleného zákona: Je-li nutný k přijetí úvěru souhlas shromáždění, pak je takový souhlas nutný i ke sjednání zápůjčky.
Vlastníci by si toto měli dát pro jistotu do stanov, ovšem k tomu by musela být splněna podmínka existence vyšší mozkové činnosti alespoň u jednoho zakladatele SVJ(2012).
lake
Pane lake,
plně souhlasím s tím, že NOZ je minimálně v části Bytové spoluvlastnictví paskvil.
Ovšem hovořit o „úmyslu racionálního zákonodárce“ mi připadá úsměvné. Lze dohledat na stránkách Parlamentu, co to bylo za zákonodárce. Nebyli to racionální zákonodárci, když schválili to, co schválili.
Tazatel řeší problém, že na účtu SVJ není dostatek peněz a zároveň ho stíhá § 159 NOZ o péči řádného hospodáře.
Tazatel by tedy měl posoudit, jaká újma hrozí z nedostatku prostředků a jak ji vyřešit. Může mít např. ve stanovách lhůtu pro svolání shromáždění 30 dní, shromáždění nemusí být usnášeníschopné atd. a pak může být pozdě.
A jaká je pravděpodobnost, že ho někdo bude žalovat za to, že podepsal zápůjčku, která není v § 1208 NOZ uvedena.
Já bych volil menší riziko.
Hezký den!
Pavel
OK, tak to asi takto jak je uvedeno Běhounkem je a mýlil jsem se.
Nicméně výbor by si neměl bez souhlasu shromáždění vlastníků nic půjčovat, jelikož se jedná o volený orgán, který má pečovat o SVJ s péčí řádného hospodáře dle rozhodnutí nejvyššího orgánu SVJ – tedy shromáždění.
Odsouhlasí-li si produkt (úvěr, půjčku, …) vlastníci na shromáždění, pak tento produkt výbor poptá.
- úvěr je oficiální a odborný termín pro lidový výraz půjčka
- nejvyšším orgánem SVJ je shromáždění vlastníků (ředitel)
- výbor SVJ je výkonný orgán (zaměstnanec)
- tedy když dle NOZ a stanov rozhoduje shromáždění vlastníků, tak výbor rozhodnutí vyslechne, zapíše do zápisu a vyřídí.
Ředitel nařídí, výbor vykoná.
Petr předseda objasnil problém jasně. Výbor by bez souhlasu shromáždění neměl nic půjčovat, protože splátky platí všichni. Jestli se výbor chce dostat do průšvihu, ať si vyřídí půjčku bez souhlasu a splatí si půjčku pak sám, protože soud nevyhraje.
Poslední komentáře