Provozovatel
Kdo je provozovatelem technických zařízení domu? Zákon ukládá provozovateli různé povinnosti, přičemž není jasné, kdo jím v domě se společenstvím je.
Domnívám se, že provozovatelem je vlastník, nikoliv správce. Na druhou stranu správce za vlastníka vykonává řadu poviností.
Naproti tomu kdo je vlastník a kdo správce je jasné.
Vážení,
provozovatelem technických zařízení domu jsou všichni spoluvlastníci jednotek domu a odpovídají za provoz těchto zařízení dle velikostí svého spoluvlastnického podílu na společných částech domu dle určení v „Prohlášení vlastníka“ a výpisu z KN.
V souladu s e zákonem č.72/1994 Sb., v platném znění, je pro zajištění správy a provozu domu (včetně jeho technických zařízení) určena právnická osoba „společenství vlastníků jednotek“.
Tato právnická osoba jménem všech vlastníků/spoluvlastníků uzavírá smlouvy s příslušnými odbornými firmami na provozování, správu, servis, údržbu a revize jednotlivých technických zařízení.
Je potřeba vždy přesně ve smlouvách s odbornými dodavatelskými firmami stanovit, že jsou i provozovateli daného technického zařízení. Pokud tak není je vždy provozovatel daného technického zařízení společenství. (Pozor: například většina servisních firem na výtah není dle uzavřených smluv provozovatelem výtahu!)
Jiným případem je, kdy společenství pronajme „společné části domu“ jiné právnické osobě, která si zde umístí vlastní technické zařízení a sama je provozuje (např.telekomunikační firmy).
Matějka
Vážený pane Matějko,
ve svém příspěvku „Provozovatel – 1“ nejprve píšete, že „provozovatelem technických zařízení domu jsou všichni spoluvlastníci jednotek domu“.
Níže pak píšete, že „Pokud {není podle smlouvy provozovatelem technického zařízení odborná dodavatelská firma} je vždy provozovatel daného technického zařízení společenství.“
Jak tomu mám rozumět? (Případ ve složených závorkách vynechme, tak je věc jasná.) Je provozovatelem vlastník domu, a nebo společenství, a nebo obě tyto právnické osoby?
Děkuji.
Rozumbrada (jiný, ale také vlastní rukou)
Vážený pane Rozumbrado,
vlastníci jednotek = spoluvlastníci domu = společenství. Společenství je založeno za účelem „sdružení“ vlastníků/spoluvlastníků jednotek za účele správy a provozu domu / společného majetku.
Matějka
Vlastníci jednotek = spoluvlastníci domu =/= společenství.
Sdružení je potom rovněž něco jiného, v případě sdružení vlastníků domu asi nejčastěji půjce o sdružení podle ObčZ.
Text „Společenství je založeno za účelem „sdružení“ vlastníků…“ nelze chápat, že se jedná o „občanské sdružení“. V rámci celého textu jsou použity uvozovky u slova „sdružení“, čímž je logicky dáno, že se nejedná o občanské sdružení dle zákona o sdružování občanů. V textu mohlo být použito slovo „spolčení“.
Matějka
Vážený Anon,
provozovatelem všech technických zařízení v domě je společenství vlastníků.
Tato zařízení by měla být vyjmenována v „Prohlášení vlastníka“; v kostce se jedná např.:
- o páteřní rozvodnou soustavu elektrické energie včetně domovních rozvaděčů,
- páteřní domovní NTL plynovod případně i tlaková regulační stanice,
- páteřní rozvody SV a TUV,
- otopná soustava včetně domovní předávací stanice či výměníku či kotelny,
- páteřní svody splaškové kanalizace,
- svody dešťové kanalizace,
- rozvod domovního zvonku a domovního vrátného případně videovrátného,
- rozvody STA včetně přijímacího zařízení,
- výtah (vyhrazený dopravní prostředek) včetně případného telefonního pojítka SOS,
- rozvod požárního vodovodu včetně hydrantových skříní,
- rozvody a zařízení VZT,
- požární VZT a případná navazující zařízení,
- EPS včetně čidel a všech navazujících zařízení včetně zařízení pro přenos dat,
- kamerový systém s případným napojením na PCO,
- atd., dle jednotlivých specifikací technických vybavení jednotlivých domů.
Už chápeš?
Matějka
Vážený pane Rozumbrado,
jsme na portále společenství vlastníků.
Přečetl jste si druhý odstavec mého příspěvku? Víte co je náplní/poslání činnosti společenství? Znáte §9 odst.1 zákona č.72/1994 Sb.?
Víte, prosím, jednoduše řečeno, co je to „společenství“? Společenství je právnická osoba sdružující jednotlivé vlasníky jednotek daného domu k zajištění správy a provozu domu. Společenství ve všech vztazích vystupuje svým jménem v zájmu těchto vlastníků a vlastnící ručí za rozhodnutí/právní úkony společenství dle §13 odst.7 zákona č.72/1994 Sb. v platném znění.
Matějka
Vážený pane Matějko,
nevím, jak by moje odpovědi na Vaše dvě otázky mohly přispět k tomu, abyste mi napsal, kdo je podle Vás provozovatelem technických zařízení v domě (není-li jím odborná dodavatelská firma).
Ale budiž:
- Přečetl.
- Nevím. Ačkoli jsem četl ZoVB v platném znění a ve znění navrhovaném od 2010–01–01. Z těchto literárních útvarů se jeví, že společenství je něco mezi správcem domu, domovníkem a Všeobjímajícím Dobrem Všehomíra.
Rozumbrada
Vzato logicky: V domě ve vlastnictví SVJ je umístěno technické zařízení jiného vlastníka. Např. výměník, STA, tel. rozvodna. Pak provozovatel je vlastníkem. Nestává se, že by pustil správce, pověřeného SVJ, aby se mu v tom vrtal.
Vážená paní Jano1,
je-li technické zařízení ve vlastnictví třetí osoby, pak je tato třetí osoba patrně provozovatelem. To je ovšem speciální případ.
Technické zařízení domu je typicky ve vlastnictví vlastníka domu (nenastala-li situace popsaná v předchozí větě). Kdo je potom provozovatelem?
\provozovatel – firma přes výtahy,no takovou blbost jsem již dlouho nezaznamenal,alespoň ne v tomto celém kontextu debaty. Servisní organizace na výtahy provádí jen operace v rozsahu smlouvy a případně nad rámec to co mu je dovoleno provozovatelem.uživatelem-majitelem. Záměrně píšu 3 názvy a Ty je nutné vždy řádně přiřadit.
Kdo je uživatel je asi jasné – ten, kdo se vozí.
Kdo je majitel je také jasné – ten, kdo je majitelem domu.
Zbývá vyřešit, kdo je provozovatelem. Podle práva je provozovatelem zpravidla majitel věci, leda že by např. podle nájemní či obdobné smlouvy jím byl nájemce či vypůjčitel. Takže v daném případě je provozovatelem podle všeho patrně vlastník. To nemění nic na tom, že správu vykonává společenství.
Poslední komentáře