Prominutí poměrné složky ta teplo

Vložil Slávka (bez ověření), 4. Listopad 2011 - 9:29 ::

Dobrý den. Mám dotaz: v našem domě, kde jsou všechny byty v osobním vlastnictví máme vlastní výměníkovou stanici. Pára, která slouží pro výrobu tepla a TUV je dodávána centrálně z tepelného hospodářství. V domě je jeden byt, který si změnil centrální vytápení za vlastní plynový kotel, který slouží pro topení a ohřev TUV. Protože se jedná o byt nad kterým jsou ještě další byty, tak musely zůstat stoupačky, které vedou ve zdi. Tito vlastníci v minulosti žádali o prominutí placení poměrné složky za teplo a TUV, protože mají vlastní zdroj. Tato žádost byla zamítnuta s odůvodněním, že od stoupaček, které prochází (i když) ve zdi jsou i tak vytápěni. Podotýkám, že z vlastní zkušenosti vím, že teplo od stoupaček přes zeď neproniká žádné. Protože tito vlastníci topí ze zdravotních důvodů celoročně, dalo by se hovořit o tom, že oni vytápí ostatní vlastníky bytových jednotek. Lze situaci řešit a jak, je potřeba mít souhlas s prominutím od všech vlastníků, či stačí nadpoloviční většina, nebo by měl zvítězit selský rozum??? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 5. Listopad 2011 - 10:11

    Dobrý den,

    jen poznámka. Ono fyzikální odůvodnění (jinak správného rozhodnutí) není přesné. Nejde ani tak o teplo ze stoupaček, jako o prostup tepla stěnami, stropy i podlahou. Představte si, že venku je mínus 10 st.C , přesto v bytě s odpojenými radiátory bez dalšího zdroje bude velmi podstatně vyšší (než –10st) životaschopná teplota. Tato energie se odněkud musela vzít :)

    Proto je vyhláška koncipována tak, že přispíváte chtě-nechtě na základní složku nákladů na teplo. Je pravda, že při odpojení bytu nepočítá s tím, že by naopak vám někdo přispíval na (případné) teplo dodané vlastním zdrojem.

    Uvedené odpojení bývá ale téměř vždy dobrovolné, vlastník tedl mohl zvážit celkovou výhodnost svého rozhodnutí.

    Mimochodem, pokud topí extrémně hodně, pak je li připojen, rozúčtování dle vyhlášky stanoví určitý strop v nákladech vůči průměru – možný důvod se neodpojovat.

    Dle mého názoru „selský rozum“ dle vašeho pojetí by zvítězit neměl. Argument že „topí hodně a vytápí ostatní“ by – ve vší úctě – asi použil každý „odpojovač“. Mimo to dle mého názoru vám vyhláška prostor odsouhlasit (jakoukoliv většinou) prominutí nákladů ani nedává.

    Chápu lidský rozměr požadavku na řešení vzniklé situace, ale vyúčtování i při odouhlasené výjimce by mohl některý vlastník později napadnout, případně od dohody ustoupit.

    G.X.

    Vložil lake, 5. Listopad 2011 - 5:26

    Pokud vlastník jednotky má „načerno“ vybudované lokální (etážové) vytápění v budově vytápěné centrálně, plně na něj dopadá ustanovení § 6 odst. 2 vyhlášky č. 372/2001 Sb. ohledně povinnosti platit i nadále základní složku nákladů na vytápění a případně na teplou vodu. Navíc porušil stavební předpisy.

    Oficiální postup by byl tento: Je třeba ohlásit stavebnímu úřadu, že došlo ke změně vůči kolaudačnímu stavu – ke změně způsobu vytápění jednoho z bytů v budově a k odpojení místností tohoto bytu od společného zdroje. Tím uvedená část budovy (byt) přestane být součástí zúčtovací jednotky ve smyslu § 2 vyhlášky č. 372/2001 Sb.:

    • „Zúčtovací jednotkou (je) objekt nebo jeho část, popřípadě objekty nebo jejich části, které mají jedno společné, technologicky propojené odběrné tepelné zařízení^1) a společné měření nebo stanovení množství tepelné energie a nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody, (…).“

    Na byt se nadále nebude vztahovat rozúčtování nákladů na teplo ze společného zdroje. Vlastník jednotky však bude i nadále hradit tu část nákladů, která se týká vytápění společných částí domu. Této své povinnosti se nemůže nijak zprostit. Odhaduji, že namísto 40% až 50% nákladů (základní složka) by mu měla být předepisována částka ve výši cca 20%. Nevidím žádný důvod pro úplné prominutí plateb, jak navrhoval tazatel.

    lake

    Vložil Pavel Šrámek (bez ověření), 4. Listopad 2011 - 12:52

    Dobrý den.Na Váš dotaz rád sdělím svůj názor, protože něco podobného je i v našem domě u tří bytů, kde si majitelé rovněž instalovali své vytápění bytu a ohřev vody pro svou potřebu plynem.A to jsme všichni v rámci Společenství,jsem sám zvědav, jak se k tomu vyjádří přispěvatelé zdejšího portálu.U nás je to v poklidu.Tedy původní záměr byl projednán na shromáždění,kde majitelé bytů sdělili své představy.Po projenání se konalo.Samozřej­mě,že náklady na vlastní vytápění si hradili vlastníci bytů sami,tedy bez příspěvku Společenství.To,že bylo z výtopny zajištěno vytápění a přívod teplé vody pro všechny v domě, je bez problému.Jinak nikomu nevadilo, že se tři byty odpojily a vytápění s teplou vodou si řešily samy.Jinak samozřejmě se podílí podílovou částkou úhrady na využitém teplu na chodbách a schodištích v domě,kde je využíváno topení.Prakticky zde není žádný problém vůči ostatním majitelům v domě.P.Šrámek

    Vložil vladan, 4. Listopad 2011 - 14:48

    zajímalo by mě jak to účtujete tem odpojeným? platí poměrnou část 40% za teplo a 30% za vodu? to se jim asi odpojení moc nevyplatí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".