Dobrý den,
jen poznámka. Ono fyzikální odůvodnění (jinak správného rozhodnutí) není přesné. Nejde ani tak o teplo ze stoupaček, jako o prostup tepla stěnami, stropy i podlahou. Představte si, že venku je mínus 10 st.C , přesto v bytě s odpojenými radiátory bez dalšího zdroje bude velmi podstatně vyšší (než –10st) životaschopná teplota. Tato energie se odněkud musela vzít :)
Proto je vyhláška koncipována tak, že přispíváte chtě-nechtě na základní složku nákladů na teplo. Je pravda, že při odpojení bytu nepočítá s tím, že by naopak vám někdo přispíval na (případné) teplo dodané vlastním zdrojem.
Uvedené odpojení bývá ale téměř vždy dobrovolné, vlastník tedl mohl zvážit celkovou výhodnost svého rozhodnutí.
Mimochodem, pokud topí extrémně hodně, pak je li připojen, rozúčtování dle vyhlášky stanoví určitý strop v nákladech vůči průměru – možný důvod se neodpojovat.
Dle mého názoru „selský rozum“ dle vašeho pojetí by zvítězit neměl. Argument že „topí hodně a vytápí ostatní“ by – ve vší úctě – asi použil každý „odpojovač“. Mimo to dle mého názoru vám vyhláška prostor odsouhlasit (jakoukoliv většinou) prominutí nákladů ani nedává.
Chápu lidský rozměr požadavku na řešení vzniklé situace, ale vyúčtování i při odouhlasené výjimce by mohl některý vlastník později napadnout, případně od dohody ustoupit.
G.X.
Poslední komentáře