Prodej soukromého nebytového prostoru v domě

Vložil Anonymous, 9. Listopad 2009 - 11:38 ::

Při privatizaci bytového fondu město prodalo také původní společnou prádelnu a mandlovnu v našem domě jedné z nájemnic a posléze i majitelce bytu, která měla obě místnosti předtím už delší dobu v pronájmu. V těchto dvou místnostech dál provozovala a stále provozuje prádelnu – pere na zakázku firmám i lidem. Nyní vyvěsila ve vestibulu oznámení, že chce prádelnu prodat. Zajímalo by mne, zda máme jako SVJ

  1. šanci nějak ovlivnit, komu tento nebytový prostor prodá?
  2. šanci nějak ovlivnit, aby tam nový majitel, nebude-li tu chtít mít dál prádelnu, neudělal provozovnu, která bude působit hluk či jinak obtěžovat bydlící?
  3. šanci dosáhnout toho, aby si nový majitel, bude-li chtít prostory využít podnikatelsky, udělal vlastní vchod (případně splnil i další podmínky) a nevyužíval současný vstup do domu (který využívá současná majitelka, ale protože má v domě současně byt a nejsou s ní problémy, většina lidí to respektuje)?

Podotýkám, že varianta odkupu tohoto prostoru Sdružením vlastníků jednotek, kterou by asi mohl někdo navrhnout, abychom zabránili případným problémům, nepřichází v úvahu. Máme před sebou více než dvoumilionovou rekonstrukci výtahů a opravu fasády poslední ze stěn domu, na něž musíme sehnat finanční prostředky a žádnou jinou investici si tudíž už nemůžeme dovolit. Máte-li někdo zkušenost s podobným problém, prosím, podělte se. MarieM

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Právník (bez ověření), 9. Listopad 2009 - 21:28

    Vážená paní MarieM,

    podstatná nevýhoda vlastnictví jednotky ve společenství spočívá právě v tom, že není žádná možnost ovlivnit, komu jiný vlastník jednotku prodá. Už zde zaznělo, že v jiných zemích tato možnost je, zajímalo by mě to podrobněji, prosím případně odkaz na zákon nebo komentář (i cizojazyčný).

    Je otázkou, zda by to podobně nešlo upravit smluvně v rámci společenství, se souhlasem všech.

    Podle důvodové zprávy společenství a ZoVB vznikl právě proto, aby ostatní vlastníci neměli předkupní právo při prodeji podílu (jednotky), jak je tomu při podílovém spoluvlastnictví.

    To je současně odpověď na Vaši otázku, podaří-li se Vám docílit podílového spoluvlastnictví domu (ZoVB s touto možností počítá), budou mít ostatní spoluvlastníci předkupní právo a tím možnost ovlivnit, kdo bude budoucím vlastníkem jednotky.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".