prodej bytu
Dobrý den, podědili jsme po babičce byt. Byl původně státní. Přibližně před pěti roky ho město nabídlo k prodeji. Babička za byt tehdy zaplatila ale k převodu do osobního vlastnictví ještě nedošlo, vzniklo společenství nájemníků které za účasti města dům zateplilo, byty budou do osobního vlastnictví převedeny až během roku 2009, kdy se splatí náklady na zateplení. Po smrti babičky byl byt převeden na manžela, přihlášen tam před tím nebyl.
Ráda bych se zeptala:
- Protože v bytě nebydlíme ale samozřejmě platíme „nájemné“,rádi bychom ho co nejdříve prodali a koupili si něco většího. Je to možné i když jsme byt nabyli teprve před měsícem a ještě není převeden do osobního vlastnictví?
- Pokud by bylo možné ho prodat, budeme platit DPH, i když si za utržené peníze časem koupíme jiné bydlení?
Děkuji za odpověď. M.V.
Můžete sdělit, co bylo předmětem dědictví? Po skončení dědického řízení by jste od soudu měli dostat papír s rozsahem dědictví.
Obávám se, že byt jste nezdědili. Pokud dům koupilo od města nějaké občanské sdružení, tak vzhledem k zákonu 83/1990 Sb., § 18/1 vyhlášky 504/2002 Sb. a ČÚS 413 bod 4.1.3 se domnívám, že nemohl přejít podíl v o.s, protože něco takového neexistuje. Samotný byt jste také nezdědili, neboť nebyl zapsán v KN.
Mohl pouze přejít nájem bytu podle § 706/2 ObčZ a to pouze dobrosrdečností ostatních členů o.s., protože manžel patrně nesplnil podmínku 3 let ve společné domácnosti.
Odpovědi: Ad 1) byt prodat nemůžete protože ho velmi pravděpodobně nemáte. Můžete pouze tzv. „prodat nájemní smlouvu“ a to bych jako kupující nekupoval
Ad 2) DPH platit nebudete, asi jste myslela daň z příjmů. Tu by jste asi platili, pokud by jste něco prodávali, ale k tomu je nutné zjistit co jste zdědili. :-))
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Píšete to nesrozumitelně. Kdo je zapsán jako vlastník bytu v katastru nemovitostí?
V katastru určitě není manžel, pravděpodobně je tam jako vlastník ještě město, nájemní smlouva, kterou jsme dostali mluví o společenství nájemníků nikoliv vlastníků, je hodně nejasná, dokonce nemáme ani písemné potvrzení, že babička byt zaplatila.
Mně je rovněž nejasné ono „společenství nájemníků“. Není mi známo, že by takový pojem byl někde zakotven.
Hovoříte-li však o dědictví, tak děděný majetek musel být jasně definován .. tedy co jste konkrétně zdědili?
G.X.
No je to jsou to jen dohady..... Pokud byla babička nájemcem bytu ve vlastnictví města, pak manžel oné paní mohl byt jako její syn dostat přidělen jen tzv. přechodem nájmu bytu (přičemž by musel splnit určité podmínky, aby to město povolilo). V tom případě zůstává nadále jen nájemcem onoho bytu a nemohl ho v žádném případě zdědit po babičce (byt nebyl ve vlastnictví babičky, ale města). Pokud zemřelá babička měla zájem o koupi – převod bytu do os. vlastnictví od města, pak musí existovat listiny jako je nabídka k odkupu bytu, kde je jasně definována jednotka-byt, včetně kupní ceny atp., a návrh kupní smlouvy. Na základě toho se pak postupuje dál. A zase jsou i kopie, tedy se dá vše doložit. Má to prostě jasný postup. A nabídlo-li město byt k odkupu už před 5ti!! lety, dávno by byla na katastru uvedená jako vlastník zemřelá babička. Je taky možné, že tenkrát babička o koupi bytu jen hovořila, ale neprovedla úkony k tomu dané a tedy se byt nestal jejím vlastnictvím a zůstal městu.
Podle toho, co paní napsala v původním dotaze si myslím, že se jde jen o dohady – coby, kdyby. Spíš mi přijde, že babička zemřela, oni se po ní nastěhovali do bytu,který jim nepatří, byt městu nevrátili ani nepožádali o přechod, a může se i stát, že až to město zjistí dojde na soudní řízení o vyklizení a je po legraci.
Chce to upřesnit původní dotaz. Takhle je to o ničem.
Skutečně je váš původní dotaz zmatečný. Písemné potvrzení o zaplacení měla babička, ať už platila za byt převodem, poštou nebo v hotovosti na městě. vždy je k tomu kopie nebo originál doklad o zaplacení. Je trochu podivné, proč by babička platila za byt kupní cenu, když není smlouva o prodeji (ani budoucí) a byt je stále města. A z toho vyplývá, že jste nájemcem (manžel) a ne vlastníkem bytu a tedy ho ani nemůžete prodat. Prodat můžete to, co máte ve vlastnictví a ne to, co je ve vlastnictví druhé strany. Podívejte se na katastr (výpis listu vlastnictví- internetový nebo se tam stavte osobně) a hned budete vědět, kdo je vlastník.
Poslední komentáře