Problematika hlasování manželů se SJM na shromáždění SVJ.

Vložil SJM, 1. Říjen 2014 - 9:31 ::

Jak se má správně počítat hlas manželů (jde výhradně a pouze o manžele, kteří jsou uvedeni v zápise na KN jako vlastníci se SJM), když na shromáždění je přítomen pouze jeden z nich? Může být jeho hlas započítán dle velikosti podílu uvedeného v KN, když jeho partner chybí nebo když má od něj plnou moc, nebo jeho hlas bude neplatný, tj. nelze jej počítat? Základní otázkou je, jak přítomný z manželů na shromáždění SVJ prokáže, že jeho hlasování je v souladu s názorem nepřítomného partnera, čili pokud by platila plná moc, tak je to jasné, v plné moci by byl uveden názor na hlasování odpovídajícího programu hlasování. Přijaté stanovy neumožňují zastupování vlastníka na základě plných mocí. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vega (bez ověření), 7. Listopad 2014 - 14:40

    Dobrý den,

    ke zmocnění si dovolím podotknout, že NOZ požaduje písemnou formu zmocnění jen v případě, že písemné má být i jednání (§441 odst.2), což většino není případ shromáždění vlastníků. Takže teoreticky by mělo stačit, když manžel (SJM) či spoluvlastník jednotky přijde a bude tvrdit, že mu bylo uděleno zmocnění ústně.

    Písemnou formu bych ale pro jistotu vyžadovala, pokud má za vlstníka jednotky hlasovat třetí osoba (např. soused).

    Vložil adviser, 1. Říjen 2014 - 10:46

    Tohle jsem ošetřil tzv. váhou hlasu. Prošel jsem výpisy KÚ k našemu domu a našel jsem tam tyto případy:

    1. případ – jedniný vlastník BJ s podílem XX% z celkové P
    2. případ – SJM manželů BJ s podílem XX% z celkového
    3. Případ – Pan a paní YY s 1/2 podílem XX% z celkového

    Ti všichni mají právo za sebe se účastnit shromáždění SVJ. Každý má váhu svého hlasu což je podíl jím vlastněné části a celkové plochy nemovitosti jíž je spoluvlastníkem. Dle hlasování stačí potom jen sečíst příslušné váhy pro, proti a zdržené.

    Vložil tristone, 1. Říjen 2014 - 10:55

    Tohle je nesmysl a pořád se objevuje znova a znova.

    Bytová jednotka musí hlasovat jako jeden celek, není možné ten podíl dále drobit. ZoVB neřešil, jak toho dosáhnout. NOZ to specifikuje velmi jasně přes zmocnění společného zástupce.

    Vložil svjvmt, 1. Říjen 2014 - 10:22
    Musíte si rozmyslet, dle čeho chcete postupovat, co máte ve Stanovách (podle starého OZ se v běžných věcech zastupovali) nebo nového OZ? Počet hlasů je jasný ze zákona, půl hlasu neexistuje. Podle nového OZ je to zastupování jasné. Ale, pokud nikdo na shromáždění nepožaduje PM, nenapadne… Zde výbor rozhodl, že pojede na nadcházejícím shromáždění podle starého, vlastníci (manželé) se na změnu upozorní a příště na zastoupení.


    Pro karel HL, je to stručné, i na pytlíku od mouky, já xy zplnomocňuji xz aby mne zastupoval na shromáždění .., datum, podpis, nebo i jak má hlasovat.To ať si dohodnou! A požaduje to OZ písemně??

    Vložil SJM, 1. Říjen 2014 - 12:02

    Postup je dle starého OZ. SJM

    Vložil kAREL HL (bez ověření), 1. Říjen 2014 - 9:57

    ustanovení § 1185 odst.2 ( Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění).

    Jen bych rád věděl, jestli stačí plná moc ve znění

    manželka A zmocňuje pána C

    manžel B zmocnuje pána C

    nebo musí být na jedné plné moci

    manželka A a manžel B zmocnují pána C

    Vložil Kryštof (bez ověření), 3. Říjen 2014 - 21:08

    Pane Karle Hl.,

    jak rozumíte ustanovení § 1185 odst. 2 Obč.z. v případě, že vlastníkem jednotky je společnost s více jednateli, z nichž každý jedná samostatně?

    Vložil svjdukelská111, 1. Říjen 2014 - 12:23

    Věnujte, prosím, pozornost začátku věty: Spoluvlastníci jednotky zmocní..... . Není rozlišeno zda jde o dva spoluvlastníky nebo 10 spoluvlastníků, zda jde o manžele, druha s družkou nebo úplně cizí lidi. Správné znění plné moci tedy je:

    spoluvlastník A a spoluvlastník B (spoluvlastník C,D,E.....) udělují plnou moc spoluvlastníku A (spoluvlastníku B,C,D,E.....)

    Vložil Kryštof (bez ověření), 3. Říjen 2014 - 21:14

    „spoluvlastník A a spoluvlastník B (a spoluvlastník C, D, E …) udělují plnou moc spoluvlastníku A (spoluvlastníku B, C, D, E …)“

    Nikoliv, správné znění plné moci je:

    Spoluvlastník A a spoluvlastník B (a spoluvlastník C, D, E, …) udělují plnou moc panu/paní X.

    Odnikud neplyne, že by společný zmocněnec spoluvlasntíků jednotky musel být jedním ze spoluvlastníků jednotky, i když tomu tak v praxi patrně často bude.

    Může být zmocněncem právnická osoba? Odnikud neplyne, že by tomu tak nemohlo být. Může zmocněnec zmocnit jiného zmocněnce?

    Vložil tristone, 1. Říjen 2014 - 13:25

    Z čeho usuzujete, že to zmocnění (zákon explicitně neříká, že to je totéž co plná moc) musí podepsat všichni na jednom papíru? Podle mě to není nutné, jen je potřeba zajistit, že zmocněnec bude mít shodné zmocnění od všech spoluvlastníků.

    Vložil Kryštof (bez ověření), 3. Říjen 2014 - 21:16

    Zmocnění je udělení plné moci, plnou mocí zmocnitel „zplnomocňuje“ zmocněnce.

    Vložil Pavel, 1. Říjen 2014 - 12:42

    Aby to nebylo tak jednoduché, tak v literatuře jsou dva názory:

    • jeden uvádí, že společným zástupcem musí být jeden ze spoluvlastníků
    • druhý uvádí, že společným zástupcem může být kdokoliv, spoluvlastník nebo jiná osoba.

    Domnívám se, že NOZ je paskvil, minimálně v části Bytové spoluvlastnictví, a že akutní novela je nezbytná.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Kryštof (bez ověření), 3. Říjen 2014 - 21:18

    „společným zástupcem musí být jeden ze spoluvlastníků“

    Jak tento názor podkládají? Může tento společný zástupce zmocnit dalšího zmocněnce, který už nemusí být spoluvlastníkem jednotky?

    Vložil kAREL HL (bez ověření), 1. Říjen 2014 - 12:28

    takže jsem měl pravdu ,oba vlastníci musejí být na jedné plné moci . Děkuji

    Vložil tristone, 1. Říjen 2014 - 10:24

    Zákon pouze říká, že musí zmocnit společného zástupce. Ne že to musí udělat zároveň. Tj. pokud se dohodnou a každý nezávisle zmocní tu samou osobu, tak je to jejich zástupce, je společný, tudíž zákonu je učiněno zadost.

    Stejně tak zákon neříká, že zástupcem musí být třetí osoba. Tudíž to klidně může být jeden z manželů. V tomto případě už je nejasné, zda musí společně udělit zmocnění jednomu z nich nebo zda postačí, když např. manželka zmocní manžela a ten dorazí na Shromáždění.

    Zřejmě bude nutné počkat, jak to budou vykládat soudy. A do té doby se pro nějakou verzi rozhodnout a doufat, že zrovna vy nebude první, s kým se bude nějaký vlastník soudit.

    Vložil kAREL HL (bez ověření), 1. Říjen 2014 - 11:46

    toho pána C jsem tam napsal, že to umožnuje zákon a nebylo mi jasné jak se bude udělovat plná moc, jestli společně, nebo každý zvlášť.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".