Přiznání daně z nemovitosti
Jak spočítat daň z nemovitosti a když ještě není SVJ zaregistrováno a všichni nejsou majiteli podílů.Jednotlivci jsou dle smlouvy majiteli bytů a podílů na společných prostorech.Dle formuláře není jasno jestli použít ve III.oddílu jestli uplatnit H -obytný dům nebo R -byt od toho se odvíjí další kolonky a FÚ nechce nebo neumí poradit.Dále všechny byty ještě stále nejsou prodány a 4 jsou majetkem obce.Dle dokumentace není možnost ani řádně spočítat podlahovou plochu na všech podlažích a přilehlé kotelně která je v přízemí až podzemí napojená na dům.Dům má přízemí,1 np a 2 np. Děkuji
Kdo ale potom platí daň za společné prostory a kotelnu která je součástí podílu na vlastnictví a je na stejném pozemku jako obytný dům ale je dostavěna vedle domu se kterým tvoří společnou zeď.
Vážení ze SVJ Nížkovice,
daň z nemovitostí v budovách-domech, kde jsou Prohlášením vlastníka dle ZoVB určeny jednotky, platí vlastníci jednotek.
Dle velikosti spoluvlastnického podílu se hradí daň za zastavěný pozemek, případně další pozemek k domu přináležící zapsaný v Prohlášení vlastníka pro daný dům.
Daň ze společných částí domu se neplatí.
Matějka
Dobrý den. Bude se daň platiti i z „ostatních“ pozemků které jsou uvedeny v prohlášení vlastníka? Investor nám „daroval“ cca 15 pozemků o výměře cca 2500m2 a chytře je zahrnul do prohlášení. Pokud to takto zkusím rozepsat do přiznání a použiju jen spoluvlastnický podíl vyjde mi u většiny pozemků daň v řádu korun, ale ta se následně zaokrousluje na minimum :( Cca před rokem jsem se dotazoval na FU a úřednice tvrdila, že pokud je to veřejně přístupný pozemek (nebu ohrazen) tak se nic platit nebude…
Odpovím si sám, dnes jsem byl na FÚ. FÚ okolní pozemky považuje za veřejně přístupné a daň tak není potřeba platit/přiznávat. Pokud ovšem někdo z spoluvlastníků nepodá přiznání dobrovolně za svůj podíl. Pak by i ostatní museli přiznání dle zákona podat, nebo mít společného zástupce.
Pro Andrews, a ostatní,
každý vlastník jednotky, ať fyzická nebo právnická osoba, u budovy s vyčleněnými jednotkami na základě ZoVB, je povinen podat Přiznání k dani z nemovitosti nejen za jednotku, ale i za pozemky zastavěné a k budově přináležící dle specifikace-určení v „Prohlášení vlastníka“.
V případě rozčlenění budovy dle ZoVB nelze mít pro účely daňového přiznání, ani z přináležících pozemků, „společného zástupce“.
Matějka
Ve III. oddílu uvedete jako předmět daně ze staveb R (byt). Výměru podlahové plochy najdete v kupní smlouvě stejně jako číslo parcely. Na FÚ obvykle visí na nástěnce vzor pro vyplnění, ale i bez něj je možné ostatní kolonky vyplnit, když budete postupovat podle návodu v jednotlivých řádcích.
N. Klainová
SVJ není vlastníkem, přiznání k dani se ho netýká.
V domě s byty a nebytovými prostory platí daň jednotliví vlastníci těchto jednotek.
Pokud jste k 1.1. roku zapsán jako vlastník bytu, podáváte do konce ledna přiznání za sebe. Podlahovou plochu zjistíte z listu vlastnictví – výpisu z katastru.
G.X.
Majetkový podíl se na katastru uvádí většinou jen ve tvaru zlomku, který je odvozen od m2 – většinou ty čísla jsou desetinásobkem metrů, ale vzniklý zlomek bývá i krácen a tak vyzvěte ratolest, která začíná probírat zlomky a dejte ji úkol ty m2 ( Vaši jednotky i společných prostor) odvodit a máte všechny potřebné údaje. Pokud máte před sebou formulář Přiznání daně – část II. – Údaje k dani z pozemku podívejte se na ř.68 souvislost s údaji z katastru objevíte; tento údaj je rozhodně spolehlivější, než nekonečné dikuse o obsaho termínu podlahová plocha, jehož obsah se měnil v histori téměř vždy s každým novým předpisem. Ještě dodatek : výměra Vašeho pozemku je rovněž na katastu ( http://nahlizenidokn.cuzk.cz ) – pokud ale zastavěná plocha není totožná s celkovým pozemkem je nutno zjisti z jiné dokumentace – pro Vaši inf. viz. „Zobrazení na mapě“ na str. „Informace o parcele“ na výše uvedené adr.
Poslední komentáře