Přítomnost nevlastníků či jiných osob na shromáždění a při hlasování
Dobrý den, někteří obyvatelé domu, ale nevlastníci (nečlenové společenství) žádají, aby mohli být přítomni na shromáždění a poměrně dosti silně se vyjadřují k problematice a plánovanému hlasování o usnesení. mají právo být přítomni? Pokud zde již jsou, jsou těžko k zastavení a poměrně hodně „čeří vodu“ a hrotí situace. Díky za odpovědi.
A co když nastane případ, že je přítomný vlastník a současně s ním i bývalý vlastník, který je nyní b.j. v nájmu. Ten případ se stal při minulém shromáždění vlastníků, kdy vlastníci nevěděli o změně vlastnictví a výbor to jaksi neřešil. Dle mého názoru bývalý vlastník nemá na shromáždění co dělat, zúčastní-li se shromáždění vlastník nový. Mám pravdu? Díky za názor.
Oni žádnou plnou moc nemají. Nedávno se nám např. stalo, že vlastník dal plnou moc jinému vlastníkovi (máme to ve stanovách), ale přítomnosti na shromáždění se dožadovala i matka toho vlastníka a neskutečně tam „prudila“…
Pokud nemají plnou moc tak nemají na shromáždění co dělat. A pokud narušují svojí přítomností řádný průběh mohou být vykázáni, případně i vyvedeni za asistence policie.
A dá se opřít o nějaký zákon nebo něco podobného, argumentují tím, že v domě bydlí (třeba ta matka desítky let), že jsou obyvatelé domu…
Pane/í svjdukelská111 jestli bylo reagováno na můj příspěvek, tak mě jaksi pořád hlava nebere, proč by nevlastník b.j. /dříve vlastník/ měl být přítomen na shromáždění vlastníků vybaven plnou mocí od současného vlastníka b.j., který je ovšem také přítomen a získávat informace o činnosti a fungování SVJ (např. o neplatičích, schvalování pravidel rozúčtování služeb …)
Proboha, jde o shromáždění vlastníků nikoli příbuzných vlastníků, bydlících, bývalých bydlících, přátel bydlících, fanklubu.
Ohledně osobních údajů zveřejňovaných na shromáždění, v zápise a atd, vyhledejte diskusi na téma „ÚOOÚ“.
Cituji: „Údaje o dlužné finanční částce konkrétní fyzické osoby na společných nákladech jsou osobními údaji ve smyslu zákona. Pokud tyto budou zpřístupněny pouze oprávněným osobám (vlastníkům jednotek), jedná se o postup v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. Zveřejnit nebo zpřístupnit tyto údaje i osobám jiným než oprávněným, např. jejich vyvěšením na domovní vývěsce, ke které mají přístup i osoby jiné než oprávněné, lze pouze se souhlasem subjektů údajů (dlužníků). V praxi bývají předmětné údaje sděleny např. na shromáždění vlastníků jednotek, osobně vlastníkům jednotek, případně vhozením v uzavřené obálce na jméno a příjmení vlastníka jednotky do jeho poštovní schránky. Jsou-li splněny povinnosti podle § 13 zákona, lze tyto údaje sdělovat vlastníkům jednotek i prostřednictvím zabezpečeného internetu“
Pane Petře mě je to samozřejmě jasném ale když SVJ je tvořeno ze 70% důchodci, kteří řeší pouze aby se umyly okna a zamykal barák, 10 % nezajímá co se ve společenství děje a když se najde někdo, kdo požaduje informace i během roku a nestačí mu jednou za rok správcem připravená výroční zpráva ke schválení tak je považován, jak se tady na portálu často píše, za prudiče. A získat informace je často běh na dlouhou trať, kterou slabí jedinci nakonec vzdají. A k Vašemu vyjádření k dlužníkům uvedu, že informaci o tom, že máme v SVJ dlužníka se značným dluhem jsem se dozvěděli až po roce,a to jen náhodou. Výbor nás totiž na shromáždění neinformoval o daném stavu ( a to již dlužník neplatil 8 měsíců jak zálohy na služby, tak do tzv. FO) a jak je již dnes jasné, zřejmě část jeho dluhu zaplatíme my všichni. Jsem moc zvědavá, co tomu řeknou naši důchodci, až se to dozví. Už se těším na ten tyátr.
Postih za nevymáhané dluhy se zde řešil x-krát (odpovědnost výboru). Bohužel dochází i k tomu, že výbor vymáhá a není na kom (dlužník má byt předlužen a jiný majetek nemá). Nezávidím. Co těm dluhům všichni říkají ? Sice jde, jak píšete o důchodce, ale jejich potomci chtějí někdy zdědit byt v zadluženém domě ?
Ale nevlastníci by na schůzi měli být jen s plnou mocí, nebo snad jako právní poradce či překladatel (u nás tomu tak 1× bylo). O dluzích ostatních by se ale dozvědět neměli.
Pravdivou informaci, že někdo dluží po lhůtě splatnosti, je možno i zveřejnit. Neexistuje důvod proč chránit dlužníka. Takto judikoval Nejvyšší soud a zde se o tom několikrát psalo: http://www.portalsvj.cz/…3%A9+kritiky.
lake
Jen aby bylo jasno, za osobu prudící v rámci mého příspěvku je označena osoba, která neustále vyžaduje pozornost (a nejedná se o zájem o informace a zájem o dům), neustále vytváří po domě intriky a nestačí jí t průběžně, tak dochází na shromáždění. J.
No jo,naprosto souhlasím, ale braňte vlastním tělem babě a jejím kamarádům, když tam prostě přijde a usadí se, ještě kdyby tak všichni jasně řekli ne, ale kamarádi jsou rádi, „slušní“ se nevyjadřují (neboli se nechtějí zaplétat do hádek) a už to jede… hlavně babě huba :-((
Moje odpověď byla na příspěvek „J“ Je pochopitelné, že pokud je přítomen vlastník tak nemusí dávat jakoukoliv plnou moc k zastupování. Zastupuje se sám. Bývalý vlastník, nebo někdo jiný, může být (pokud s tím ostatní majitelé souhlasí) přítomen na shromáždění, ale pouze v roli hosta. Jeho přítomnost ho však v žádném případě neopravňuje k jakýmkoliv zásahům do průběhu schůze. Pokud tak činí, může být vykázán, případně vyveden, jak jsem psal, i za asistence policie.
Narazila jsem na tomto portálu na názor na osobu- hosta (není vlastníkem), který se zúčastní shromáždění. Jaksi stále nechápu co tato osoba v roli hosta má co dělat na shromáždění vlastníků, kde se řeší např. vymahatelnost dluhů v rámci společenství či se schvaluje nově výše dlouhodobých záloh na správu domu či záloh na služby atd. Setkal se někdo ze zde diskutujících s takovou situací a jak ji řešil?
V našem SVJ mám ovšem jiný problém. Bývalá členka výboru přišla na schůzi nově zvoleného výboru (3členný), označila sama sebe hostem, a do všeho co se řešilo s odpuštěním kecala, přišlo mi, že nepochopila, že již není členem výboru. Jsem ve výboru nová, zbývající členové již ve výboru byli, a bude-li se tato situace opakovat (a já jsem si jistá, že ano) tak zřejmě bouchnu jak saze. Myslím si, že výbor by měl mít na svou práci klid, že vlastník by se měl výboru oznámit, že se chce zúčastnit schůze a proč (potřebuje např.aby výbor řešil nějaký problém,případně má nějaký nový návrh a chtěl by, aby jej výbor dal na program shromáždění), předem požádat o účast na schůzi výboru, aby zde svůj problém mohl sdělit. Ovšem to se na naší poslední schůzi nedělo. Jak lze takovou situaci řešit? Poradíte. Díky.
Poslední komentáře