Převod půdních prostor bez výstavby

Vložil Gate (bez ověření), 6. Září 2011 - 13:14 ::

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu, sice jsem tu pročítal hodně staších příspěvků, ale jsem z toho tak nějak jelen :) Chtěl bych v činžovním domě odkoupit půdní prostory, které se nevyužívají. Ale nechtěl bych tam nic stavět, možná v budoucnu za nějakých 5 let. 100% souhlas všech majitelů jednotek a podílů na domě k odkupu a následné výstavbě bytů mám, ale je třeba uzavírat smlouvu o výstavbě a zadávat někomu projekt, když tam nic stavět zatím nechci a ani nevim, jak se v budoucnu prostory využijí, myslím na jak velké byty atd.? Dají se půdní prostory prohlášením vlastníka vyjmout ze společných prostor a převézt např na nebytový prostor? Mockrát předem děkuji za vaše odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 8. Září 2011 - 6:28

    Pane Gate,
    prostor půdy lze deklarovat jako nebytový prostor pouze splňuje-li definici uvedenou v § 2 písm. (c) ZoVB.

    "Nebytovým prostorem [je] místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k jiným účelům než k bydlení; nebytovými prostory nejsou příslušenství bytu^1) nebo příslušenství nebytového prostoru ani společné části domu, (...)"

    Není tedy možné vytvořit nebytový prostor "půda" pouhou změnou prohlášení vlastníka. Napřed musí na místě půdy výstavbou vzniknout jedna nebo více místností a tyto místnosti musí být rozhodnutím stavebního úřadu určeny ("zkolaudovány") pro konkrétní způsob využití (jiný než bydlení). Jedině tak vznikne a místě půdy nebytový prostor. Ten je pak možno na katastru vložit do vlastnictví konkrétní osoby po doložení kolaudačního souhlasu a smlouvy o výstavbě.

    Podotýkám, že místností se rozumí prostor ohraničený pevnými stěnami, stropem a podlahou. Půda v původním stavu tuto definici většinou nesplňuje.

    lake

    Vložil Ondatra Antonín (bez ověření), 8. Září 2011 - 7:13

    Zase se tu maže.

    Kdybyste aspoň na příspěvek odpověděl dříve, než ho smažete.

    Ondatra Antonín

    Vložil Janus (bez ověření), 6. Září 2011 - 13:59

    On ten prostor musi byt predevsim nejak definovan – ohranicen, aby se dal zapsat do Katastru, coz asi nepujde jenom oznacenim „puda“. Aby se zachoval pristup na strechu, bude treba ten prostor blize vymezit.

    Dalsi je, ze je pro Vas nevyhodne kupovat plochu pod vyskou 1,2m, ktera se (alespon do obytne plochy) nezapocitava jako nevyuzitelna.

    Vložil Kominík (bez ověření), 6. Září 2011 - 15:11

    „Aby se zachoval pristup na strechu, bude treba ten prostor blize vymezit.“

    Přístup na střechu je související problém, nicméně přímo k požadavku vymezit převáděný půdní prostor nevede, když se přístup na střechu dá zajistit různě, např.:

    1. nepřevedením části půdního prostoru se vstupem na střechu;
    2. vybudováním nového (vnějšího) přístupu;
    3. právním závazkem nabyvatele půdních prostor zajistit průchod na střechu.
    Vložil Gate (bez ověření), 6. Září 2011 - 14:58

    Děkuji za odpověd. Chápu, tak šlo by zaměřit veškeré společné prostory v domě, z nichž odečíst m2 co má půda a definovat to ve smlouvě např jako veškeré prostory ve třetím patře o výměře 572m2 např? S tou výškou 1,2m váš nějak nechápu. Jinak výška půdy od podlahy ke krovu je 4,5m. Děkuji

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".