převod do OS
Dobrý den: Jsme zatím družstvo o 24 byt jednotkách a anuita splátky za odkup obou domů je zaplacena. Družstvo je vlastníkem obou domů.V současné době se 20 členů 20byt z 24 rozhodlo převézt na zakladě stanov a hlasování byty do O.S. Ty 4 členové ale nechtějí ( rúzné důvody) Podle obch.zák družstvo musí mít 5 členů min. Mě by zájímalo jak to s nima řešit když 20 členů chce převézt byty.SVJ by v tom případě šlo vytvořit.Nevíme ale co stěma 4 členama př. 3 pokud by podařilo přemluvit. děkuji za odpovědi.D
D,
nevím sice, co je „O.S.“, ale rozumím dotazu. Píšete, že pouze tři
nájemci družstevních bytů nehodlají přijmout nabídku na odkoupení. Máte
tři možnosti:
- uskutečnit převody a ponechat i nadále družstvo jako vlastníka tří jednotek v domě,
- nebo tři byty prostě prodáte i s jejich nájemci a družstvo pošlete do likvidace,
- nebo zrušíte rozhodnutí o převodech a zůstanete družtvem.
Věc se řešila zde: http://www.portalsvj.cz/…-z-bd-do-svj
lake
Vážení,
domnívám se, že je také možné tyto čtyři byty, kdy „družstevníci“ prokazatelně odmítli byty do OV, převést tyto jednotky do vlastnictví „SVJ“ dle §9 odst.1 ZoVB, tak jak zde na portále před časem řada diskutujících tvrdila. Družstvo nebude vlastnit majetek a může vstoupit do likvidace.
SVJ bude tyto byty „pronajímat“.
Matějka
Pane Matějko,
nevzpomínám si, že by tu „řada diskutujících“ tvrdila, že je možné převést 4 byty z 24 do vlastnictví SVJ a tyto byty jako SVJ pronajímat. To by byl absolutně neplatný právní úkon pro rozpor s § 9/1 ZoVB.
Z Vašeho příspěvku by někdo mohl v rozporu se zákonem dovozovat, že teprve až družstvo nebude vlastnit majetek, může vstoupit do likvidace. Předpokládám, že jste to tak nemyslel. Družstvo resp. obecně jiná právnická osoba, vstupuje do likvidace s majetkem. To je zcela normální a vyplývá to z reality a z ustanovení paragrafů 70 až 75b ObchZ.
Hezký den!
Pavel
P.S.
OV je pravděpodobně zkratka pro „osobní vlastnictví“. Takový pojem současně platné české právo nezná. Jedná se o „vlastnictví“. Osobní vlastnictví byl pojem užívaný před 20 lety (např. zákon o osobním vlastnictví bytů). Řada lidí zatím nepostřehla, že došlo ke změně, alespoň v terminologii. :-))
Vážený pane Pavle,
například:
"Majetek pořízený SVJ 25 (snad naposled) Vložil lake, 1. Září 2010 – 8:32
SVJ může vlastnit majetek včetně nemovitého. To platí ode dne účinnosti novely ZoVB č. 451/2001 Sb., která zavedla definici společenství vlastníků jako právnické osoby. O této skutečnosti pochybuje jediný diskutující, který ovšem nedoložil pro svůj názor žádný relevantní argument. …"
(Poznámka: jediným pochybujícím Jaroslav Matějka)
"Může SVJ jpronajímat byt? Vložil lake, 24. Březen 2010 – 10:03
Společenství může vlastnit jednotku. Společenství může pronajímat jednotku, kterou má ve vlastnictví. Nikoliv však „tržně“, nýbrž pouze pro účely správy …"
Atd., atd. Diskutujících k tématu bylo řada, včetně Vás, pane Pavle.
Skutečností je, že kastrální úřad již zapíše právní subjekt SVJ jako vlastníka jednotky či pozemku. Tyto případy z praxe znám. SVJ se musí chovat jako řádný vlastník – hospodář, a může jednotku pronajímat, samozřejmě jako vlastník majetku hradit daň z příjmu z pronájmu, atd., atd.
Matějka
Současné znění § 9 odst. 1 zák. o vlast. bytů stanoví, že „společenství může nabývat věci, práva, jiné majetkové hodnoty, byty nebo nebytové prostory pouze k účelům uvedeným ve větě první“, tj. k zajištění výkonu správy domu, resp. správy společných částí dalších domů.
To znamená, že SVJ nesmí pronajímat jednotku za účelem dosažení zisku.
Vosobně
Vážený Vosobně,
SVJ právě nabylo majetek za účelem, aby z pronájmu tohoto majetku zajišťovalo krytí/úhradu nákladů výkonu správy domu, resp. správy společných částí domu.
Matějka
Domnívám se, že argumentace pana Matějky je ukázkou obcházení zákona (§ 9 odst. 1 a odst. 14/b ZoVB).
Pro zařazení činnosti právnické osoby je rozhodující pouze obsah této činnosti, nikoliv účel ke kterému snad mají později být použity získané finanční prostředky.
• Hledisko rejstříkového soudu:
Jestliže předmětem činnosti SVJ by (podle p. Matějky) mělo být "vlastnění nemovitostí za účelem jejich pronájmu a pronájem", pak ovšem tento předmět činnosti by musel být zapsán v rejstříku SVJ. Vzhledem k tomu, že předmět činnosti SVJ je definován v ZoVB odlišně, takovýto zápis právnické osoby by zřejmě rejstříkový soud odmítl provést.
• Hledisko katastrálního úřadu:
Dalším úskalím je zápis vlastnictví jednotek do katastru. Katastrální úřad je ze zákona povinen zkoumat předložený návrh na zápis vlastnictví z hledisek uvedených v § 5 odst. 1 zákona č. 265/1992 Sb.. ZoVB stanoví jednoznačně k jakému účelu může SVJ nabývat nemovitosti, proto by návrh na zápis musel být v tomto ohledu řádně zdůvodněn (např. podložen usnesením shromáždění). Domnívám se, že vlastnictví více bytových jednotek pouze za účelem jejich pronajímání nelze podřadit pod předmět činnosti SVJ tak, jak jej má na mysli ZoVB.
Klidné svátky všem!
lake
Vážený pane lake,
nikde a nikdy jsem neuvedl, tak jak Vy, pane lake, vkládáte mé osobě do „úst“: „Jestliže předmětem činnosti SVJ by (podle p. Matějky) mělo být "vlastnění nemovitostí za účelem jejich pronájmu a pronájem“.
Opak je pravdou. Vždy jsem tvrdil a stále jsem názoru, že společenství nic nevlastní a vlastnit nemůže; společenství pouze v souladu se ZoVB je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se právou, provozem a opravami společných částí domu, popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu.
Jinou skutečností je, kdy SVJ je zapsáno v KN jako vlastník jednotky či pozemku. Jako řádný hospodář by mělo danou jednotku užívat, v případě bytu pronajímat nebo prodat.
Jiní zde na tomto portále tvrdili, že je to „legální“, vlastní-li SVJ movitý či nemovytý majetek. Já tvrdil opak, a sklidil jsem od Vás a dalších kritiku.
Stále tvrdím, že nabude-li společenství majetek, nejedná se o majetek společenství jako právního subjektu, ale jedná se o majetek, ať již movitý či nemovitý, ve spoluvlastnictví všech vlastníků.
Z výše uvedeného v souladu se ZoVB a diskusí k majetku (či pronájmu majetku SVJ) za poslední měsíc tedy vyplývá:
- SVJ nemůže vlastnit nemovitý majetek;
- pokud SVJ takový majetek vlastní – má zapsaný v KN, musí uskutečnit organizačně právní kroky, aby tento majetek se stal majetkem, který bude ve vlastnictví všech vlastníků jednotek dle jejich velikosti spoluvlastnického podílu, nebo se takového majetku „zbavil“.
Domnívám se, že obdobně platí i pro hmotný majetek, který také nemůže být ve vlastnictví SVJ jako právního subjektu, ale jedná se o společný majetek všech vlastníků, který SVJ pouze spravuje či „užívá“ ke správě.
Matějka
Pane Matějko,
opakovaně tvrdíte, že : „Stále tvrdím, že nabude-li společenství majetek, nejedná se o majetek společenství jako právního subjektu, ale jedná se o majetek, ať již movitý či nemovitý, ve spoluvlastnictví všech vlastníků.“
Toto tvrzení je právním nesmyslem. Zkuste se zeptat nějakého právníka, kterému věříte, když nevěříte zde uváděným agrumentům.
Mj. zde:
http://www.portalsvj.cz/…-sprave-domu
Jinak přeji hezký zbytek roku a v Novém i novém roce méně kategorických tvrzení nepodložených argumenty!! :-))
Hezký den!
Pavel
Žádost na katastr nemovitostí o převod do osobního vlastnictví. 4.členové zůstanou členy BD. Podílové vlastnictví 4.bytových jednotek zůstává BD. Hlasovací právo bude v působnosti Společenství. Nutno změny správce nebo ponechat původního a to BD. Uzavřít novou smlouvu ze správcem. (Společenství- BD)
Míša
Poslední komentáře