převod členských práv a povinností
Prosím o radu ohledně převodu členských práv a povinností v družstvu (převodu družstevního bytu). Převádím své členství na vnuka a chtěla bych vědět, zda na smlouvě stačí ověřit podpisy na úřadě (poště…), anebo je nutno nechat smlouvy ověřit notářem… aby nemohly být v budoucnu někým napadeny. Dále mne zajímá, jestli stačí ověřit podpisy na úřadě (ne notáře) na písemném oznámení převodce a souhlasu nabyvatele. Velice děkuji za odpovědi. Anna
Od 1.1.2014 se převádí družstevní podíl, nikoliv členská práva a povinnosti, členství apod.. Podle judikátu Nejvyššího soudu musí smlouva o převodu obsahovat mimo jiné i identifikaci družstva a zda jde o převod úplatný či neúplatný. Jedná-li se o převod úplatný, musí smlouva obsahovat výši úplaty nebo způsob jejího určení. Je otázkou, zda odkaz na separátně uzavřenou dohodu o vypořádání ceny tuto podmínku splňuje. Takže uvádět cenu přímo do smlouvy o převodu, nebo ne ? Riskovat neplatnost smlouvy, tedy že jsem se nestal členem družstva anebo dokonce že mi byl následně družstevní byt převeden do vlastnictví neoprávněně (protože jsem nebyl člen družstva) ? Podle poslední věty § 601 zákona o Korporacích, kdy „Právní účinky převodu družstevního podílu nastávají vůči družstvu dnem doručení účinné smlouvy o převodu družstevního podílu družstvu, ledaže smlouva určí účinky později. Tytéž účinky jako doručení smlouvy má doručení prohlášení převodce a nabyvatele o uzavření takové smlouvy.“.
Dobrý den prodávám byt a u advokátky proběhly v pořádku všechny smlouvy. Převod členských prváv a povinností s ověřenými podpisy. Družstvo odmítá tyto smlouvy o převodu přijmout a potvrdit co s tím.
Paní Neumannová, to se družstvu vůbec nedivím. Všechny byty v domě jsou ve vlastnictví družstva. Váš „prodej“ cizího bytu je tedy z právního hlediska úkonem absolutně neplatným. Asi jste zapomněla, že jste pouhý nájemce v družstevním bytě.
lake
Úřední ověření podpisu lze realizovat u notáře, na CzechPointu (obvykle pošta či Obecní úřad), u některých advokátů a v zahraničí na našem zastupitelském úřadě. Všechna tato ověření mají stejnou platnost. Pro zabránění případným budoucím sporům (např. v rámci dědictví) bych úřední ověření podpisů spíše doporučoval (stojí pár desetikorun). Dohoda/smlouva o převodu členských práv a povinností musí obsahovat
- identifikaci převodce (jméno, datum narození, bydliště)
- identifikaci nabyvatele – dtto
- identifikaci družstva (název, adresa, IČo
- převod členských práv a povinností – převodce na nabyvatele převádí svá… a nabyvatel od převodce jeho … přijímá a nabývá
- úplata za převod, je-li sjednána (jinak je to darování a způsob její úhrady
Jen poznámka z praxe. Žádná z dohod, co jsem viděl, neobsahovala částku za převod. Pouze tam byl odkaz na jinou dohodu, ve které je částka uvedena.
Hezký den!
Pavel
Ve skutečnosti nejsou ani ověřené podpisy potřeba, a lze řešit i podepsáním (a identifikací na základě občanského průkazu) přímo před představenstvem družstva, které příslušného člena družstva samozřejmě zná, a zároveň to tímto i rovnou, zase svými podpisy, vezme na vědomí, tedy včetně okamžité změny osoby jako člena družstva.
Při převodu na vnuka mi to připadá s ověřenými podpisy zbytečné, ale samozřejmě tomu jinak nic nebrání, stejně tak zaplaceným zařízením se u notáře.
Poslední komentáře