Převod BJ - probíhající řízení, dluh z vyúčtování
Dobrý den,
lze zaslat předpis záloh (platný od 1.6) na jméno původního vlastníka v době, kdy již probíhá řízení o změně vlastníka? Vklad kupní smlouvy 15.5., bude zapsáno cca 6.6. se zpětnou platností vzniku vlastnického práva u nabyvatele. Vystavili jsme před vyúčtováním potvrzení o dluzích přecházejících na nabyvatele – tehdy ještě dluh z vyúčtování za rok 2018 nebyl znám (nebylo hotové vyúčtování). Jak je to s lhůtou splatnosti nedoplatku z vyúčtování, ta je 4 měsíce od převzetí ode dne vyúčtování (10.3.). Původní vlastník reklamoval chybné vyúčtování, reklamace nebyla uznána, jako oprávněná. Co když nedoplatí vyčíslený nedoplatek? Jak dále postupovat? Děkuji
Dobrý den,
dluh z vyúčtování za loňský rok nijak nesouvisí s převodem jednotky. Jedná se o dluh původního vlastníka. Pokud sám nezaplatí, nezbyde vám nic jiného, než dluh vymáhat.
Předpis záloh náleží současnému vlastníkovi. Až bude do katastru zapsán nový vlastník, zašlete předpis novému vlastníkovi.
„dluh z vyúčtování za loňský rok nijak nesouvisí s převodem jednotky“
Podle zákona takovýto dluh přechází na nabyvatele jednotky.
Podle § 1107 platí:
" Kdo nabude vlastnické právo, přejímá také závady váznoucí na věci, které jsou zapsány ve veřejném seznamu; jiné závady přejímá, měl-li a mohl-li je z okolností zjistit nebo bylo-li to ujednáno, anebo stanoví-li tak zákon."
Dluh z vyúčtování za loňský rok, který nebyl uveden na potvrzení, protože ještě nebylo vyúčtování provedeno, na nabyvatele nepřechází, protože nabyvatel nemohl dluh z okolností zjistit.
Dluh může být nabyvatelem jedině uznán a přijmut. Nemluvím o dluzích, které váznou na jednotce a jsou zapsány v katastru. Tam koupí kupujete i vědomně dluh.
Dluhy na nabyvatele jednotky přechází ze zákona, a to podle § 1186 odst. 2. (Že zvolená formulace není příliš šťastná, je jiná věc.)
Z Vámi odkazovaného § 1107 se tedy případně uplatní možnost „stanoví-li tak zákon“ (nikoliv „měl-li a mohl-li je z okolností zjistit“). Případně píšu proto, že i kdyby se § 1107 neuplatnil vůbec (pro speciálnost § 1186), pak i v tomto případě platí § 1186.
V DZ k § 1186 je mimo jiné uvedeno:
„Do ustanovení se promítají obecné důsledky úpravy převodu vlastnického práva. Podle ní jsou dluhy, které mají přejít na nabyvatele jednotky, závadou, která není zapsána ve veřejném seznamu a která na nabyvatele přejde, měl-li a mohl-li je z okolností zjistit nebo bylo-li to ujednáno. Proto se vyžaduje, aby o těchto dluzích měl nabyvatel jednotky vědomost.“
Dluhy vzniklé z vyúčtování služeb vyúčtované dle zákona 67/2013 Sb. na nabyvatele jednotky nepřecházejí. Nejedná se totiž o dluhy související se správou domu a pozemku.
Jsou to dluhy vzniklé v souvislosti s užíváním jednotky, které jsou vázány na osobu uživatele.
Služby v širším pojetí tvoří součást správy domu a pozemků, ale
…
Povinnou osobou vyúčtování při změně vlastnického práva je člen –
vlastník jednotky ke dni konce zúčtovacího období. Pokud v zúčtovacím
období se podílelo na vlastnictví více osob, PAK VÝSLEDEK VYÚČTOVÁNÍ
MUSÍ VYPOŘÁDAT TYTO OSOBY MEZI SEBOU, NEBOŤ VZNIKLÝ VÝSLEDEK
ZAPŘÍČINILI SPOLEČNĚ. Výsledek vyúčtování (nedoplatek i přeplatek)
se má rozdělit poměrem délky lhůty trvání vlastnického práva
jednotlivých vlastníků. Takové pravidlo vypořádání (nebo jiné) by mělo
být součásti kupní smlouvy.
Napsal/a jste:
" Pokud v zúčtovacím období se podílelo na vlastnictví více osob, PAK VÝSLEDEK VYÚČTOVÁNÍ MUSÍ VYPOŘÁDAT TYTO OSOBY MEZI SEBOU, NEBOŤ VZNIKLÝ VÝSLEDEK ZAPŘÍČINILI SPOLEČNĚ."
To ale např. při rozúčtování nákladů na vytápění a nákladů na poskytování teplé vody neplatí. V tomto případě při změně příjemce služeb v průběhu zúčtovacího období rozdělí poskytovatel služby (SVJ) vyúčtování mezi příjemce služby sám podle § 5 odst. 5 a 6 Vyhlášky č. 269/2015 Sb.
Poslední komentáře