Přeplatky z vyúčt.služeb 2012 vedené v účetnictví
Dobrý den, převzali jsme do správy dům od předchozího správce a s ním i účetnictví, které vykazuje na účtu 311 nevyplacené přeplatky z vyúčtování služeb k 1.1.2012. Předchozí správce tyto rozdíly nevyřešil, vykázal je také, že je převzal už s příchodem domu do jejich správy. Jedná se celkem o 5 přeplatků v celkové výši 38tis. Kč, které bych potřebovala nějakou formou „zlikvidovat“. Od dotčených vlastníků už žádný doklad vzhledem k časové prodlevě nedostanu. Je správné tyto přeplatky zaúčtovat jako „mimořádný příjem“ na zálohy na správu domu a pozemku? Předpokládám, že přeplatky vyplaceny byly, nejedná se o žádné dlužníky a finančně se to kdysi někde projevit muselo. S tímto jsem se ještě nikdy nesetkala, tak bych postupovala tímto způsobem. Samozřejmě se souhlasem zástupců domu, nikoliv pouze vlastním rozhodnutím. Děkuji za jakoukoliv informaci.
Ať je tady komentováno jakkoliv špatné vedení účetnictví SVJ, nic to nemění na tom, že jsme takové účetnictví převzali a má snaha je dát to zpětně v rámci naší správy do souladu. Takže diskuse o tom jestli se účtuje či neúčtuje prostřednictvím účtu 311,jak se účtují zálohy je bezpředmětná. Nejsem žádný nováček, ale co převzaté účetnictví to většinou nějaký letitý problém k řešení. Dotaz zněl, jak správně zlikvidovat, zúčtovat převzatý účet 311, který vykazuje účetně nevyplacené přeplatky z vyúčtování služeb za období před 1.1.2012, přestože byly ve skutečnosti dle vlastníků vyplaceny do poslední koruny. Jelikož jsme již 3. správce v pořadí od vzniku tohoto problému tak se snažím to nějak vyřešit a netáhnout dál i v naší správě.
Vážená Sobyt, samozřejmě existuje možnost vrtat se v uzavřených účetních knihách a účetních závěrkách od roku 2012 a hledat kde se tenkrát stala chyba. To by ovšem skončilo jedině tím, že by se měla udělat rekonstrukce účetnictví od roku 2012 do roku 2021.
Proto jsem poradil: nechat doběhnout tu lhůtu 10 let, a pak to tiše odepsat jako promlčený závazek. Pokud šlo o přijaté zálohy na služby v roce 2011, měly být vypořádány do konce srpna 2012. Deset let uplyne letos v srpnu.
Justitianus
Za předpokladu, že na účtu 311 byly a jsou účtovány jako ve většině SVJ předpisy a úhrady záloh, nemůže účet 311 v žádném případě vykazovat zůstatek nevyplacených přeplatků záloh z vyúčtování služeb.
Kladný zůstatek na účtu 311 představuje pohledávku SVJ z neuhrazených záloh,
záporný zůstatek by aktivní účet mít neměl, ale stává se, že jej má. Takový zůstatek potom znamená, že někteří vlastníci uhradili více, než jim bylo předepsáno. Mají potom sice přeplatky záloh, ale ne z vyúčtování služeb.
Při tradičním účtování předpisů a úhrad záloh na služby i při vzájemném zúčtování skutečných nákladů a záloh na služby by se zůstatek nevyplacených přeplatků z vyúčtování služeb objevil jako závazek SVJ buď na účtu 324-xxx Zálohy na služby nebo na pomocném účtu pro vyúčtování služeb.
Podrobnosti k účtování o službách jsou včetně schématického znázornění na účtech „T“, tzv. šibenicích, uváděny v souvislých příkladech Klaiex (poslední je verze 30), v souboru Účtování v roce 2021 tady: https://klaiex.cz/index.php…
Paní Klainová,
zbytečně to komplikujete. Každý obchodník nebo dodavatel služeb (zedník, autosalon, telekom, vodárna, plynárna, …) umí zaúčtovat a zúčtovat zálohy. Není jediný důvod, proč by snad mělo SVJ postupovat odlišně.
Ano, cena souhlasí. Jde o soubor naprogramovaný v Excelu pro účtování v mini SVJ. Cena je podle Vás asi směšně nízká, ale zatím ji zvedat nebudu. Celý komplex souborů Klaiex 30 obsahuje ještě soubor Podklady, kde jsou např. naprogramovány předpisy záloh nebo výpočty příspěvků na správu, dále soubor Povídání, kde je všechno vysvětleno a soubor Účtování v lednu 2022, kde jsou zaúčtovány účetní případy, které přesahují z technických důvodů vždy do dalšího účetního období.
Pokud vaše účetnictví není úplně v nepořádku, tak byste měli mít k tomu závazku ještě někde souvztažný účet, kde se možná skrývá stejný zůstatek. Protože pokud jste přeplatky vyplatili, tak by vám neměl sednout zůstatek na bankovním účtu na to, co byste tam měli mít. Kam jste tu výplatu přeplatků vyúčtování služeb zaúčtovali? Před lety při přechodu od jednoho správce k jinému jsme řešili trochu podobný problém, protože v případě předcházejícího správce jsme neměli svůj bankovní účet a vlastníci platili měsíční platby na bankovní účet správce. Vypořádání služeb za předcházející rok tak provedl ještě předcházející správce ze svého účtu, ale nová účetní u nového správce to vypořádání služeb a výplatu přeplatků či příjem nedoplatků nezaúčtovala, protože k němu nedostala žádné podklady (provedl to ještě dřívější správce prostřednictvím svého bankovního účtu). Ale měli jsme v účetnictví souvztažnou pohledávku za bývalým správcem. Nebylo to u vás podobné?
- Pane – (bez ověření), napsal jste: „Pokud vaše účetnictví není úplně v nepořádku, tak byste měli mít …“
Problém je v tom, že účetnictví žádného SVJ není v pořádku. Každé SVJ totiž účtuje o předpisu záloh na služby, což je z hlediska řádně vedeného účetnictví nepřípustné. Ovšem v České republice je tento účetní nesmysl běžný a oficiálně podporovaný: účtuje se tedy jednou o předepsané (dosud neuhrazené) záloze, a pak se účtuje znovu o té samé záloze k okamžiku jejího přijetí. Pak se to musí dodatečně napravovat tím, že se ten účetní svinčík zamete pod koberec.
Kadý/á účetní ví o čem píšu.
Justitianus
Omlouvám se, ale Vaše rozhořčení nad účtováním předpisu záloh na služby a nějakým svinčíkem v účetnictví SVJ nechápu. Jak byste chtěl evidovat v účetnictví, že Vám někdo má nějakou částku zaplatit a zda Vám ji zaplatil, abyste případný dluh mohl vymáhat, a zda pak máte z vybrané částky něco vrátit či chtít doplatek? Nevím, zda existuje nějaké SVJ, které by bylo plátcem DPH. Nic jednoduššího, než účtování s pomocí účtů 221, 311, 314, 315 a 324 asi nevymyslíme, pokud se vede účetnictví. Jak byste ty zálohy na služby v účetnictví SVJ evidoval a v dalším roce vyúčtovával Vy, když ne s pomocí nějakého účtu? Nejčastěji se používá účet 324 v účtové skupině závazků.
Pane – (bez ověření), nemusíte se omlouvat. Já nejsem rozhořčen. Pouze píšu jak to je.
Pokud rozumíte účetnictví, pak víte, že o zálohové faktuře se neúčtuje. Předpis záloh je totéž. Pravidlem je účtovat o přijaté záloze, nikoliv o předpisu zálohy. Možnost účtovat o předpisu záloh v účetnictví SVJ existuje teprve od 1.1.2016 a není obsažena v žádném celostátně účinném právním předpisu. Je pouze obsažena v českém účetním standardu č. 411 v části 4.2.1. písm. c). Ale to jistě víte.
Jde o nesystémové a nelogické řešení, protože v ČÚS 413 „Vlastní zdroje a dlouhodobé závazky“ chybí obdobná možnost k účtování o předpisech dlouhodobých záloh na správu.
Justitianus
Nemíním se vyjadřovat ke kvalitě českých předpisů. Jen si vždy vzpomenu na přednášky z účetnictví pana profesora Pilného, což už je strašně dávno, a jeho nadšení pro hledání správných způsobů účtování. Vždy kromě zavedených způsobů nastínil i alternativní možnosti s výkladem proč by možné byly či proč jsou nevhodné. Je totiž zapotřebí zohlednit účel příslušné účetní evidence – proč určitý způsob účtování použít či proč ne. Nemůžete proto srovnávat účetnictví SVJ s účetnictvím firmy, která podniká a je plátcem DPH. Tam má neúčtování o vydaných zálohových dokladech či předepsaných zálohách svůj účel – přeci nebudete odvádět DPH, když jste ještě finanční prostředky neobdržel. I tam se ale přijaté zálohy účtují jako závazky a firmy si setsakramentsky hlídají, zda příslušné zálohy obdrží. Zkuste svému dodavateli elektřiny pár měsíců stanovené zálohy nezaplatit.
To, co považujete zřejmě za špatné při účtování záloh na služby, to není vlastní způsob účtování, ale mnohými správcovskými společnostmi používaný špatný, nedokonalý software pro zpracování vyúčtování služeb, který neodpovídá stanoveným předpisům a není schopen obsáhnout všechny možnosti. Často počítá pouze s tím, že vlastník uhradí v roce přesně to, co uhradit má a že uhrazené zálohy se rovnají zálohám přijatým. Když Vám vlastník po urgencích uhradí zálohy za poslední čtvrtletí roku až začátkem dubna následujícího roku, tak to už zpracovat třeba nedovede.
„účetnictví žádného SVJ není v pořádku“ (Vložil Justitianus, 11. Březen 2022 – 13:33)
Tato informace je podložena čím?
Hloupá Radko, vlastníte byty. Tak se zeptejte kterékoliv účetní
kteréhokoliv SVJ: potvrdí Vám, že účtuje o PŘEDEPSANÝCH zálohách, a
pak znovu o těch samých zálohách po jejich zaplacení. Ale musí to
nastrčit tak, aby ta přijatá záloha byla v účetních knihách vedena jako
závazek vůči plátci. Nesmí ji zúčtovat s předpisem té samé
zálohy.
Pište jen o věcech, o kterých něco víte.
Justitianus
Sobyt, ať už ten kostlivec ve skříni vznikl jakkoliv, píšete, že dnes má SVJ v účetnictví závazek vůči (některým) vlastníkům jednotek ve výši nevyplacených přeplatků z vyúčtování služeb v roce 2012. Z toho je třeba vyjít.
Řešení je jednoduché: počkejte až uplyne doba 10 let od okamžiku kdy měly přeplatky být nejpozději vyplaceny. Pak bude postaveno najisto, že nikdo z možných věřitelů neuplatnil žádný nárok po dobu 10 let, a tím došlo k promlčení závazku SVJ.
Promlčený závazek pak účetní jednotka odepíše. Jak se odepisuje nedobytná pohledávka či promlčený závazek – to jistě víte, jestliže jste účetní.
Justitianus
Píšete:
„nevyplacené přeplatky“
„přeplatky vyplaceny byly“
Obojí patrně nemůže platit současně. Jak to tedy je?
Poslední komentáře