Přeplatek záloh
V původním dotazu ze dne 11.6.2016 jsem položil dotaz jak účtovat při závěrce roku o přeplatcích a nedoplatcích členů SVJ.Je zcela samozřejmé, že se nejedná o vypořádání které musí být provedeno do 30.04. následujícího období.Z toho přece vyplývá,že na BÚ či pokladně, jsou uloženy fin.prostředky,které nejsou vlastnictvím SVJ, ale jeho členů. Jsem toho názoru, že při závěrce úč.období znám hodnotu přeplatků i nedoplatků, tak bych měl o tomto účtovat. Nabízí se několik možností jak toto účtování provést. Může se klidně stát, že člen, kte- rý má přeplatek náhodou zemře a než proběhne dědické řízení, tak SVJ může s těmito prostředky manipulovat. Na vyjádření některých členů k této problema- tice nebudu vůbec reagovat abych nemusel použít neslušných výrazů. Člen výboru.
Re : Může se klidně stát, že člen, kte- rý má přeplatek náhodou zemře a než proběhne dědické řízení, tak SVJ může s těmito prostředky manipulovat.
Když nemůže například manžel/ka po zesnulém manželovi/ce disponovat do ukončení dědického žízení s účtem, je postavené na hlavu, že by SVJ mělo výjimku, a mohlo disponovat penězi po zemřelém.
Podle mne nikoliv.
výsledkové účtování:
předpis záloh 311/324
úhrada 221/311
náklad 5×x/321
úhrada nákladu 321/221
čerpání záloh 324/64X
takže KZ na 324 je závazek SVJ vůči členům a pokud shromáždění rozhodne o vypořádání tak se přeplatek vrátí.
Stačí?
Všechny finanční prostředky na BÚ SVJ jsou majetkem jeho členů. SVJ jako takové nevlastní nic. A pokud SVJ má kam přeplatky vrátit , vrátí je. Pokud nemá (zablokování účtu) ponechá si je do doby až je bude mít komu vrátit . Jinak dle mého názoru musí SVJ hospodařit se svými penězi tak , aby přeplatky bylo schopno po vyúčtování vrátit. Jestliže tyto peníze využije jinak , je otázka, zda by se nejednalo o zpronevěru.
Peníze nemají mašličku a je jedno, jak byly získány. Pokud jsou na účtu, který patří SVJ, tak jsou v majetku SVJ. Rozhodně nepatří členům SVJ. Členové SVJ mají za SVJ pohledávku. Bylo by lepší se nevyjadřovat k věcem, o kterých nic netušíte. Ještě by vám mohl někdo uvěřit.
Jak mohu mit jako clen SVJ pohledavku za dluznikem (SVJ), kdyz mi nic nedluzi? Preci mi SVJ nemuze dluzit svoje penize.
Už je mi jasné, odkud berou drzost některé realitky, když si přisvojí platby klientů – vy jim zřejmě radíte, že???
Když podle vás peníze patří majiteli účtu.
SVJ přeci nemá žádný majetek, nesmí podnikat, nemá tedy žádné příjmy – tak jak mohou být majetkem SVJ?
Přesněji:
Finanční prostředky na BÚ, hotovost v pokladně a pohledávky společenství vůči rozmanitým osobám jsou aktiva.
Aktiva jsou kryta pasivy.
Pasiva se dělí na vlastní a cizí zdroje. Společenství prakticky žádné vlastní zdroje nemá (zisk je nepatrný až nulový). Cizí zdroje jsou především tvořeny závazky vůči vlastníkům.
Můžeme tedy říci, že společenství „má“ 1 mil. Kč na BÚ, ale současně má závazek vůči vlastníkům jednotek ve výši 1 mil. Kč, který vznikl tak, že vlastníci složili celkem 1 mil. Kč na BÚ společenství jako zálohu.
Finanční prostředky na BÚ SVJ jsou jeho majetkem. Nic na tom nemění, že zdrojem těchto prostředků jsou zálohy od vlastníků, ke kterým má SVJ závázek. Až dojde k vyúčtování záloh, splatí SVJ svůj dluh (přeplatky) vlastníkům. Je jasné, že až do momentu vyúčtování s těmito financemi nedisponuje vlastník, nýbrž SVJ, a proto nemohou být majetkem vlastníků.
Nu na našem vyúčtování ja doslova „tato sestava je informativní. Jedná se o přehled položek z Předpisu plateb které nejsou předmětem vyúčtování záloh s jednotlivými vlastníky. Konečné zůstatky se převáději do dalšího období: (nebylo schváleno na shromáždění) Jedná se o zálohy na správu, na služby nám vyúčtovávají. Konkrétně mám "našetřeno“ 22 858,12Kč, ale naúčtovali mi dluh 418 Kč , proto, že nerespektuji navýšit účet o 20 Kč na zálohách, každá položka je v plusu za služby jsem dostala zpět 14 428 s dovětkem že tam mám ještě 2tisíce přeplatek, ale ten jsem nedostala Žádala jsem předsedu o zaslání závěrky r. 2015 (nebyla schválena shromážděním) ale za trest, mi ji nepošle protože neposílám těch 20 Kč To je přístup k penězům vlastníků, tak čí jsou, když si snížím zálohy hned mi naúčtuji dluh.
Jarmilo 44,
služby by se zjednodušeně řečeno měly platit měsíčně v poměru 1/12 z uplynulého období.
- Poté nemá logiku – ani oporu v zákonu, proč byste měla platbu navýšit o 20 Kč – když máte přeplatek 14 428 Kč.
- SVJ si nemůže nechat na účtu další 2 000 Kč z přeplatku, můžete upřesnit, čím to předseda zdůvodnil? A proč tuto částku oddělil od celého přeplatku?
- Závěrka by měla být zveřejněna v rejstříku. Pokud si dobře pamatuji, tak zde Pavel psal, že pokuta má být za nezveřejnění až 0,5 mil.
Co se děje s penězi v některých SVJ, a Vaše patří mezi ně, je opravdu až neuvěřitelné, ale stačí se přečíst výrok účetní nahoře, a je jasné, kdo v těchto lumpárnách statutáry podporuje.
Bohužel, člen SVJ je oproti výboru v nevýhodě. Soudní pře musí řešit z vlastní kapsy, statutáři si to uhradí z peněz SVJ a ještě z oběti udělají škodnou.
Přeplatek záloh dělal 14 728 za služby, na účtu správa domu mám „našetřeno“ 22 856,42 a tu jsem měla navyšovat o 20/měs Kč to jsem neudělala tak mi ze služeb ztrhli dluh 418Kč Dluh není jinak nikde vyčíslen, protože všechny položky jsou kladné, kdybych to navýšila o tu dvacku tak bych měla o 240Kč přeplatek vyšší. zaráží mně že si z účtu vlastně mohou vzít co si předseda usmyslil a odmítl zaslat daňové přiznání , není ani na Justici. Přeplatek si nechává SVJ, je to podíl z částky 176tisíc za „monstrum“ na střeše od nějakého operátora. Stejnou záhadou je, jak se v tom jejich Předpisu záloh shohuji náklady se zálohami např. záloha 1824 čerpání 1824, odměna statutáru záloha /za dům/ 92 160 čerpáno 92160,/ neprošlo shromážděním/. Když si spočítám částku z celkové částky domu na správu 140 871Kč svůj podíl 570/54825 takže si myslím, že by mělo být 140871/54825*570 a byl by tam přeplatek a ne shoda. Jestli je možnost může někdo vysvětlit jestli mám možnost se bránit, proti tomuto nakládání s penězi vlastníka Děkuji
Poslední komentáře