Přechod z T1 na T2
Dobrý den,
v našem SVJ jsme přešli z normy pro STA z T0 na T1 v r. 2011. Nyní nám dodavatel tvrdí, že musíme přejít z T1 na T2 – za skoro stejnou cenu jako v r. 2010. A navíc, že každá placatá TV vyrobená před r. 2017 „je na vyhození“. Chtěla bych se zeptat, zda se nedodávají nějaké set-top-boxy i pro „placaté TV vyrobené před r. 2017“ nebo zda je nutné TV vyhodit? (od někoho jsem dokonce slyšela, že bude přechod z T2 na T3 za cca 6–8 let. a bude to údajně znamenat opět nutnost vyhození TV a zakoupení nové)
Druhá otázka: zařízení na společné anténě bude stát údajně 30.000 Kč. Do každého bytu vede jedno metalické vedení. Pokud byly nějaké opravy během provozu nutné (a já o nich nevím) byly by u nás zřejmě rozpočítány podle podílů. Nicméně, mám za to, že dodávka signálu do bytu a stejně tak by i opravy STA-zařízení, by měla být logicky rozpočítávána podle počtu bytů. Stanoveno stanovami, to ale nemáme. Přesto mne zajímá, jak by se měl náklad na změnu z T1 na T2 měl hradit (kritérium „na podíl“ byty malé u nás prosazují malé byty, kritérium „na byt“ prosazují vlastníci bytů velkých a poukazují na zákon o službách, na §5/2/c – je tedy úprava z T1 na T2 nákladem na správu domu nebo nákladem na úpravu zařízení poskytujícího službu dodávka signálu)
Třetí otázka: může společenství rozhodnout (§5/1 zák. o službách), že náklad na úpravu STA se uhradí nějak nestejnoměrně? Někteří sousedi mají nápady, že by úpravu zaplatili jen ti vlastníci, kteří mají TV „starší než“ nebo podle „počtu osob“ nebo ..? Podle §5/1 shromáždění může „rozhodnout“. Může ale rozhodnout tak, jak naznačují některé nátlakové skupiny? (u nás již máme zavedeno, že byty do 2.ho patra nehradí provozní náklad výtahů, přestože je používat mohou a zřejmě i používají)
děkuji za rady, Karetová
Teprve nyni pisete stav vasi STA: „U nás před 10-lety bylo realizováno toto (http://www.antech.cz/…t-cz-905.pdf). Máme 7-kazet (7-programů) pro možnost nemít vůbec STBox, a 3 kazety pro multiplex 1+2+3 pro DVB-T1. Jedna kazeta: 6500 Kč (celkem zakázka za cca 100.000).“
Prevod DVB-T do analogu rozhodne neni bezne reseni STA, vyplatilo se jen pro velmi velke rozvody s mnoha ucastniky a zejmena pro kabelove televize. Vetsina STA pouziva primy rozvod signalu DVB-T. Ze takovy rozsahly prevod 7 programu do analogu nebylo rozumne rozhodnuti je nyni jasne, protoze tech asi 7×10 tis Kc = 70 tis.Kc muzete dnes opravdu odepsat. Ty 3 kanalove zesilovace jsou jednak levnejsi (do 3 tis.Kc kus) a take se nekdy daji preladit na nove kanaly DVB-T2 za mnohem mensi cenu nez nova vlozka. Spravne reseni je provest v STA primy rozvod signalu DVB-T2 do bytu a kazdy si DVB-T2 resi sam televizorem nebo STB. Pokud byste trvali na prevodu DVB-T2 do analogu, tak takove reseni se nevyplati pro STA vubec. Pokud byste trvali na prevodu DVB-T2 do DVB-T, tak reseni existuji, ale nejsou levna a nedoporucuji je. Nejlevnejsi, ne uplne profiesionalni, reseni pomoci STB v STA a modulatorem HDMI na DVB-T muze prijit na 4 tis. Kc na 1 program. Detaily najdete tady: https://www.antena.cz/…-v-sta-c582/
To co pise Jarek SVJ o Skylinku jste asi uplne nepochopila. Ten programovatelny zesilovac je alternativou ke kanalovym vlozkam pro DVB-T (DVB-T2). Nijak neresi prijem ze satelitu. Rozvod satelitniho signalu v STA je mozny, ale neco to stoji a kazdy si resi prijimac a dekodovani (Skylink) sam.
ivo6
Jeste doplnim, ze ve vasem pripade by bylo mozne reseni STB+modulator HDMI na DVB-T doplnit transmodulatory DVB-T na analog, ktere jiz mate a budou jinak nepouzitelne. Vzniknul by tak prevodnik DVB-T2 na analog, i kdyz celkem komplikovany a narocny na spotrebu. Ale znovu, primy rozvod DVB-T2 je nejlepsi reseni.
ivo6
Zminena cena 30 tis. Kc je opravdu prehnana. Zalezi na tom jaky je soucasny stav STA a co vsechno by se upravovalo (anteny, zesilovace, rozvody). Pokud STA nyni dobre funguje, tak temer jiste vymena rozvodu do bytu nebude potreba. Pak by se cena mela vejit do 20 tis. Kc (kompletni renovace STA bez rozvodu do bytu). Pro lepsi predstavu o technologiich pro STA i pribliznych cenach upravy STA nahlednete sem, hlavne prvni dva odkazy:
https://www.televizniweb.cz/…technologie/
https://www.scribd.com/…vizni-anteny
https://www.televizniweb.cz/…e-pripravit/
https://www.televizniweb.cz/…a-prijimace/
Vyhazovat TV neni samozrejme potreba, doplnit set-top-box staci (cena od 700 Kc). Problem je jen nutnost dvou ovladacu (TV, STB), protoze jen velice malo STB ma HDMI CEC pro rizeni TV jednim ovladacem od STB. Druhym problemem je hybridni vysilani (hbbtv – napr. archiv CT pres TV pripojenou na internet). Jen nekolik drazsich STB umi hbbtv, to ze stara TV umi hbbtv nepomuze.
Strasit s T3 neni na miste, nic takoveho se nechysta.
ivo6
Když koupíte settopbox pro DVB-T2, můžete k němu připojit jakýkoliv televizor s konektorem HDMI, a většina settopboxů má i analogový konektor SCART pro starší televizory.
Zařízení STA jen zesiluje signál z antény, to Vám přijímat DVB-T2 na starém TV nepomůže. (a kdyby pomohlo, tak by to bylo poněkud dražší, než kdyby si každý pořídil vlastní STB) Nevím co máte Vy, zda by to stačilo jen přeladit na nové kanály a doplnit filtry, nebo je to něco jednoúčelového co se přeladit nedá. Tedy zda Vás technik vodí za nos, nebo to myslí vážně.
My jsme přechod na DVB-T2 také vyřešili set top boxem. Ani by mě nenapadlo kupovat novou televizi, protože ji máme krátce a stála dost peněz. Set top box jsme si koupili za 640 Kč, takže to nebyla žádná velká investice. Pokud ještě někdo řeší přechod na DVB-T2, tak mrkněte na https://www.testino.cz/set-top-boxy , mají tam srovnané různé set top boxy, tak abyste za ně neplatili zbytečně moc peněz :-) .
set-top-boxy jsou různě složité a umí celou řadu dalších věcí, než jen přijímat (a předávat upravený) signál do TV. Většinou se jedná o krabičku velikosti cca 20×10×5 cm, která musí mít vlastní napájení 220V (kabel do zástrčky). Já jsem si koupil STB od Sencoru, který je velikosti 1/2 krabičky cigaret, napájení má z televize z USB, schová se za televizi a na přední stěnu se nalepí jen snímač velikosti 5-koruny.
Pokud v současných rozvodech můžete přijímat normu DVB-T, úprava spočívá pouze ve změně filtrování frekvencí, kde nyní vysílá DVB-T2. U nás v domě (> 100 jednotek) tato úprava stála 1500 Kč. Jedná se o úpravu společného technického zařízení a dělí se tedy dle podílů, nikoli bytů.
K televizím, které neumí přijímat normu DVB-T2 lze přikoupit externí set-top-box (cca 600 Kč) a rozhodně není žádná televize „na vyhození“, jak se vám někdo snaží tvrdit.
Pokud tam mají jeden zesilovač, tak je to opravdu tak jednoduché, jak píšete. Možná ale mají tzv. kanálové vložky, což jsou zesilovače jednoho konkrétního kanálu. Ty se musejí přeladit na jiný kanál, kde se vysílají nové multiplexy. A buď se přeladit dají, nebo to soudruzi v ČLR udělali nepřeladitelné.
https://www.antena.cz/…ovac-p78977/ tohle laditelné zařízení nám nahradilo asi 8 kanálových vložek. Momentálně příjímáme 3 přechodové MUx dvb t2 a asi 8 nebo 9 MUx dvb t, náklady i s prací 8 900,– , kromě toho máme v STA i satelity na Skylink . 20 bytů .
celé Vás to přišlo na „do 10.000“, včetně instalace?
U nás před 10-lety bylo realizováno toto (http://www.antech.cz/…t-cz-905.pdf). Máme 7-kazet (7-programů) pro možnost nemít vůbec STBox, a 3 kazety pro multiplex 1+2+3 pro DVB-T1. Jedna kazeta: 6500 Kč (celkem zakázka za cca 100.000).
Zajímalo by mne, jak to Vámi zmíněné řešení „satelity na Skylink“ funguje? To stejnou STA-zásuvkou mi může být přiveden signál satelitu ze střechy? A pokud ano, jaký to je signál: někdo mi říkal, že tento signál je kódovaný a bez nějaké speciální krabičky a karty od satelitního poskytovatele nepoužitelný.
Anebo lze satelitní signál rozkódovat již „na střeše“ a v běžné
zpracovatelné podobě signálu nekódovaného nějakým soukromým
poskytovatelem?
(máme u nás kamerový systém, který záznam z kamer údajně posílá
„někam do internetu“. Na to potřebuje spojení s internetem a to
zajišťuje smlouva mezi ISP a SVJ za velmi výhodných 120 Kč/měsíčně.
Zjistila jsem ale, že někteří naši „rovnější“ členové SVJ, jsou na
tuto přípojku napojení také. Přitom já mám soukromě, stejného ISP a ve
smlouvě s ním mám, že nesmím jeho konektivitu, mně poskytnutou, pod
hrozbou sankce či rovnou zrušení smlouvy: přeprodávat ale ani jen
poskytovat někomu jinému. Takže, pokud jde sdílet připojení
k internetu, lze nějak „optimalizovat“ i připojení bytu
k satelitu/satelitům, … třeba i jen proto, abychom nemuseli mít
zasatelitovánu přední stěnu domu ale jen střechu)
děkuji, Karetová
Náklady se Vás rozděluji podle pravidel, které máte ve stanovách nebo zakládací listině. Snahy o jakékoliv jiné rozdělení nákladů rezolutně odmítněte. Jsou nelegální.
U nás jde o službu a veškeré náklady se rozúčtují podle instalovaných zásuvek, v každém bytě jedna zásuvka tj. každý byt platí stejně. Jde o službu podle § 3 zákona o službách č. 67/2013 Sb.
„§ 3
Vymezení a rozsah služeb
(1) Službami jsou zejména dodávka tepla a centralizované poskytování
teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu,
osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě,
odvoz odpadních vod a čištění jímek,umožnění příjmu
rozhlasového a televizního signálu, provoz a čištění komínů a
odvoz komunálního odpadu.“
Co u nás znamená „umožnění příjmu“?
Mám li STA s rozvody do každého bytu, a zásuvky poskytují výstup zpracovatelný TV+T2, znamená to že byl příjem „umožněn“ nebo „poskytnut“?
Já míním, že „poskytnut“. Jde nad-rámec „umožnění“. Umožnění znamená, pouze nebránění tomu, aby si člen společenství mohl natáhnout vlastní dráty na třeba satelit do místa s dobrým příjmem, především pokud je toto místo ve společných prostorech společenství (obvykle asi na střeše).
Jiná věc je „poskytnutí“, protože zde již jde o dodávku signálu prostřednictvím STA rozvodu, zpracovanému nějakými „příjmovými kazetami“, které nepochybně nebudou pracovat bez dodávky proudu. Velmi pravděpodobně na účet SVJ.
Dále míním, že nějen provozní náklady na el. energii jsou nákladem na provoz STA, ale i náklady na údržbu STA-zařízení tzn. i na úpravu z DVB-T na DVB-T2. Jde o zařízení službu „poskytující“ nikoli „umožňující“ a „náklad na úpravu“ není, podle mne ani nákladem na „pořízení“ a nemůže být tedy „nerozúčtován do služeb“ a hrazen z tajemného „fondu oprav“ (který všichni známe, jako bezedný sud nevyúčovávaných zlaťáků, se kterými tajemně nakládá, kdo zrovna je u koryta SVJ:moci)
Takže ano, míním, že jakýkoli náklad na STA vyjma pořízení (včetně změny z DVB-T na DVB-T2 nebo z DVB-T2 na DVB-T3), je nákladem, na který se uplatní ZoSL a na řádném vyúčtování (§7/1 ZoSL) bude…
…a nebude li, tak protože opakování je matka moudrosti, zopakujeme si, že vyúčtování, které není ŘÁDNÉ, reklamujeme, žádáme veškeré podklady a v souladu i odůvodněním v DZ → nezaplatíme vyúčtování nikoli řádné ani z části, dokud řádné není jako celek. :) :) :) :)
Čmuchal
„vyúčtování, které není ŘÁDNÉ, reklamujeme, žádáme veškeré podklady a v souladu i odůvodněním v DZ → nezaplatíme vyúčtování nikoli řádné ani z části, dokud řádné není jako celek“
Píšete pouze začátek. Pokračování: Bude na nás podána žaloba (i za naše peníze), řízení se bude vléct roky a výsledek bude (mírně řečeno) nejistý. Během řízení na naše místo vstoupí naše děti a vnuci, kteří nakonec zaplatí mnohonásobek původně požadované částky.
Máte pravdu.
Jsou mezi námi vlci i ovce. Vlci občas nějakou ovci zakousnou. Evidentně patříte k ovcím, které se nechají stříhat jak to je potřeba a kdy to je potřeba. Bez protestů, bez námitek. Aby jste náhodou neutržila kousanec.
Já k vlkům nepatřím, ale snažím si být vědom svých práv, a snažím se z naší ohrady vlka vyhnat. Ne pro sebe, ale pro své potomky. Aby se necítili jako přizdis.áči, aby nemuseli byt prodat a jít žebrat k místní správcovské mafii o nájemní smlouvu.
A samozřejmě již uplatňuji sankce ze ZoSL, neboť stejně činí vlk (instalovaný našimi pitomými ovcemi). Ty sankce ale podle mne nejsou odstrašující, měly by stoupat geometricky aby ovce, které vlky tolerují, akceptují a instalují do orgánu SVJ, aby dostatečně bolestivě krvácely.
Je velkým vředem na zák. 67/2013, lobistická novelizace 104/2015, která sankce v mnoha SBD umožnila zrušit. A podle mne je žádoucí další novelizace, která by odstranila pochybnosti v aplikaci sankcí, které přináší zvrhlý výklad soudů popsaný zde: http://www.portalsvj.cz/…c-67–2013-sb.
Čmuchal
Každé vydané vyúčtování je považováno za řádné. Vyúčtování je
řádné neobsahuje-li chybu (jakoukoliv formální, věcnou, obsahovou,
výpočetní, metodickou atd.), to ovšem nelze dokázat, a proto nemůžeme ani
reklamovat. Vyúčtování není řádné obsahuje-li chybu. To ovšem musíme
dokladovat a pak můžeme reklamovat a zhotovitel může reklamaci
prověřit.
Umožnění příjmu – příjem můžu využít, ale též nemusím a můžu
ho ignorovat (ale platit musím, pokud každý vlastník je příjemcem
služby).
„…Každé vydané vyúčtování je považováno za řádné. …“
Ano. Naším správcem, naším zástupcem SVJ a přitakávači a podporovači „klidu v domě“. Ano těmi všemi, je „…Každé vydané vyúčtování je považováno za řádné. …“.
„…Vyúčtování je řádné neobsahuje-li chybu… to ovšem nelze dokázat, a proto nemůžeme ani reklamovat …“
Je na každém rozumem a školním vzděláním zasaženém členovi SVJ (příjemci služeb), zda se bude chovat jako Osoba svéprávná, používající rozum v souladu §4/1 NOZ, která si přečetla alespoň prvních 14 §§ ze zák. 67/2013 a třeba i důvodovou zprávu k zák..
Je na každém příjemci aby se rozhodnul, zda chce být ofikaná blbá ofce, nebo je sama za sebe přesvědčena, že „Vyúčtování není řádné a případně obsahuje chyby“.
Právo zde není pro každého trotla, který neumí počítat do pěti.
Samozřejmě je hloupost příjemce, pokud se chce montovat do procesu „prokázání řádnosti“ nebo se do této role nechá natlačit, protože není to příjemce ale poskytovatel, který musí dokázat, že vyúčtování je řádné a splatné.
Příjemce je ten, který si má nechat předložit veškeré podklady (§8/1) aby svým (i chabým) rozumem případné vady vyúčtování odlišil a aby nebyly pod jeho rozlišovací schopnost. Příjemci musí poskytovatel dle §8/1 doložit veškeré podklady a také POSTUPY, které byly k rozúčtování nákladů potřeba. Že to někteří příjemci takto neuplatňují, je jejich neználkovská chyba.
Nikoho ale nepřesvědčuji neřídit se poraženeckými frázemi pana „AsiTak“. Já tedy v jeho negacích nevidím žádný pozitivní postup, jak získat řádné vyúčtování nákladů na služby, ale pokud ho tam vidíte lépe než u mne, tedy chutě do díla… :)
„…To ovšem musíme dokladovat a pak můžeme reklamovat a zhotovitel může reklamaci prověřit…“
Zde jen zeufemizuji předchozí odstavec: lituji toho, kdo nasedne na „lopatu“ ježibaby „AsiTaka“ a nechá se přesvědčit či ukecat o tom, že příjemce má „dokladovat“ a poskytovatel „prověři“……když §8/2 jasně uvádí, že poskytovatel doloží… příjemci služeb náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování podle tohoto zákona a umožnit příjemci služeb pořízení kopie podkladů…
„…příjem můžu využít, ale též nemusím a můžu ho ignorovat…“
Jo a co? Jestli v tomto niekto vidí odpověď na dotaz tazatelky, zda se
„…náklad na úpravu STA uhradí nějak nestejnoměrně…“
ať zabéká.
Čmuchal
„…Každé vydané vyúčtování (poskytovatelem/vydavatelem) je
považováno (je to fikce, předpoklad, víra) za řádné (správné). …“
Nevím, co je na té větě doplněno vysvětlením iritující, nepravdivé.
Nebo předpokládáte, že existuje (poskytovatel/vydavatel) který vědomě
vadné vyúčtování bude vydávat za správné, tj. řádné? O víře
o přijatém vyúčtování příjemcem sužby nepíšu nic.
„..to ovšem nelze dokázat, a proto nemůžeme ani reklamovat …“ –
měl jsem psát „nemá význam reklamovat, nicméně namítat lze
cokoliv“ – ctihodný občan cítí dotčený, je-li mu odepřena možnost
konat nesmysl. Příspěvek jsem psal vědomím, že strany budou konat
smysluplně, a pokud příjemce pošle námitku (výhrada, protest, nesouhlas,
odpor) pak je to jeho přesvědčený že vyúčtování není řádné.
Vyúčtování je poměrně rozsáhlý neformalizovaný dokument obsahující
mnoho čísel a textových zkratek, a proto by bylo žádoucí námitku
dokladovat tak aby byla konkrétní a srozumitelná. Dokladování námitky
není povinnost, ale aby zase neomezili psát námitky ve formátu volného
textu. Např. vyúčtování je vadné, neboť máme o x Kč vyšší
nedoplatek, než jsme měli v loni / má sousedka!
O požadavku doložení požadovaných informací dle §8 odst. (1) jsem nepsal
nic a to proto, že zpracovatelé tyto požadavky předem předpokládají, a
proto tyto informace uvedou v příloze vyúčtování. „doložit příjemci
služeb náklady na jednotlivé služby (opis účetních dat ze kterých
vyúčtování bylo zpracováno), způsob jejich rozúčtování (uvedeno
v nějakém dokumentu SVJ), způsob stanovení výše záloh za služby
(uvedeno v nějakém dokumentu SVJ) a provedení vyúčtování (vyúčtování
lze přepočítat např. v excelu) podle tohoto zákona a umožnit příjemci
služeb pořízení kopie podkladů (pokud je opis v příloze není potřeba
kopie).“
O vyřízení námitek obecně nelze nic psát s ohledem na rozmanitý obsah
(až nesmyslné nebo neověřitelné požadavky).
Téma diskuze.
Druhá otázka: jak rozúčtovat náklad SVJ na jednotky. Varianty rovným
dílem, majetkovým poměrem. Varianta je vaše volba, ale varianta majetkovým
poměrem má tu výhodu, že můžete náklady STA zahrnout do provozních
nákladů správy domu. Varianta rovným dílem má tu nevýhodu, že musíte
vytvořit samostatnou rozpočtovou položku a položku měsíčního předpisu
plateb.
Třetí otázka: rozdělení ještě jinak. Ano lze i jinak, můžete napsat
doktorskou práci o rozdělení nákladů STA u Vás, ale ještě v návrhu
chybí ukazatel „délka času sledování TV uživatelem.“
„…Nebo předpokládáte, že existuje (poskytovatel/vydavatel) který vědomě vadné vyúčtování bude vydávat za správné…“
Jen opapouškuji:
„Nejde o předpoklad, takto postupuje náš zástupce SVJ, který vědomě vadná vyúčtování vydává za správná a řádná.“
Jen opapouškuji:
„Je to vada zástupce SVJ následně členů, tolerujících ve funkci takto jednajícího zástupce SVJ.“
A doplním: že za sebe jsem řekl vše podstatné zde (http://www.portalsvj.cz/…d-z-t1-na-t2#…)
„…nemá význam reklamovat, nicméně namítat lze cokoliv…“
Je věcí „AsiTak“ zda reklamuje nebo ne. Když se domnívá, že vše je předem ztraceno, ať se schová do davu a nevystrkuje nosík. Ale není správné mlčet, pokud takovouto pitomost kdokoli ventiluje a přesvědčuje o ní neznalou tazatelku a náhodné, sem zabloudivší, neználky.
„…Příspěvek jsem psal vědomím, že strany budou konat smysluplně…“
ó ty svatá prostoto, tak když mi někdo ukáže cestu „za dráty“
přes bažinu kde se utopím, tak s vědomím, že chtěl „konat
smysluplně“. Pan „AsiTak“ dělá ze čtenářů voly: není tady první
pátek a ví tedy, že kdo se sem obrací, je na 90% ostrakizován a okrádán
poťouchlými tupými sousedy. Já radím těm, co se chtějí bránit aby
uspěli. Je to moje cesta a já po ní jdu celkem bez šrámů.
Samozřejmě nebráním nikomu, aby si v negacích pana „AsiTak“ našel
cestu, která ho zavede vůbec někam. …
„…Vyúčtování je poměrně rozsáhlý neformalizovaný dokument obsahující mnoho čísel a textových zkratek…“
Děkuji za objasnění co to je vyúčtování ala „AsiTak“. Asi tak bych řekl, jezusmaría, kdo to sem zase dává moudra.
„…zpracovatelé tyto požadavky předem předpokládají, a proto tyto informace uvedou v příloze vyúčtování…“
je dobře že alespoň u „AsiTaků“ je vše přílohou vyúčtování. My třeba žádnou nemáme. No a vadí to u nás někomu – no mimo 3–4 ovcím z 80 to dalším nevadí. No takže se ty 3–4 ovce brání a to nejen bečením. A celkem nikoli neúspěšně.
„…nesmyslné nebo neověřitelné požadavky…“
Požadavek: chci …(§8/2) takové, že na jejich podkladě bude moci
nezávislý BFU za použití rozumu průměrného BFU dospět ke stejné výši
vyrovnání, jako dospěl rozúčtovatel na předaném vyúčtování.
Tak co je to dost ujetý a nesmyslný požadavek?
„…varianta majetkovým poměrem má tu výhodu…“
…že (1) malometrážní byty na ní vydělají (2) je v rozporu se zák.
67/2013.
Jestli to jsou ty výhody, bych asi tak řekl, že těžko.
Čmuchal
„Nebo předpokládáte, že existuje (poskytovatel/vydavatel) který vědomě vadné vyúčtování bude vydávat za správné, tj. řádné?“
Nejde o předpoklad, takto postupuje náš předseda, který vědomě vadné vyúčtování vydává za správné a řádné.
Poslední komentáře