Pravomoce Výboru SVJ

Vložil Jirka (bez ověření), 13. Květen 2013 - 10:10 ::

V loňském roce vydal předseda Výboru z příspěvků na správu domu 19800,– Kč na ničím nepodložené a nikým z vlastníků neschválené právní porady a konzultace. Dle právníka,jehož služeb takto dvakrát využil (celkem 9600,–), na to má jako statutár právo a nemusí členy SVJ vůbec informovat o projednávaném obsahu. Dle mého názoru by si takhle pan předseda mohl za společné peníze vyřídit třeba své rozvodové řízení či jiný občanskoprávní spor! Prosím o radu jak postupovat, aby se podobné neopakovalo, popř jak na něm vymáhat zpět už utracené prostředky, k nímž nemá žádný podklad o tom, že se týkaly problematiky našeho SVJ a neměl na jejich vydání ani souhlas členů SVJ? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Romannn (bez ověření), 13. Leden 2016 - 21:18

    Dobrý den, může správce nakládat se společnými financemi na opravy a zprávu domu k tomu přilehlých pozemků bez vědomí a odsouhlasení vlastníků bytu??? Jsme SVJ o 6 členech. Je nějaká zákonem stanovená částka která nepotřebuje odsouhlasení? Děkuji za odpověď.

    Vložil Krupp, 13. Květen 2013 - 12:37

    Až budete mít shromáždění, zeptejte se na důvod. Pokud většina bude stejnáho názoru, jako vy, zvažte, zda předsedu odvolat. Rozhodování v SVJ o názoru většiny. Jirka

    Vložil enzoferra, 13. Květen 2013 - 13:12

    Jako důvod byla na Shromáždění sdělena potřeba porady… Spíš mne zajímá, jestli má pravdu právník, který tvrdí, že jako statutár nás předseda o „svých“ výdajích nemusí informovat a může právní konzultace využívat bez omezení? Děkuji. J

    Vložil Krupp, 13. Květen 2013 - 14:25

    Informaci máte dostat a dostal jste ji. Jestli vám byla na shromáždění sdělena potřeba porady a vy jste se o to víc nezajimal, tak proč to řešíte tady? Měl jste to řešit tam. Jirka

    Vložil P.V., 13. Květen 2013 - 13:27

    Pokud jste výboru neomezili ve stanovách nebo usnesením shromáždění pravomoce, tak je má. Nakoukněte do Vašich stanov.

    P.V.

    Vložil enzoferra, 13. Květen 2013 - 14:32

    Máme stanovenu Vnitřní směrnici SVJ o limitech volného nakládání s prostředky z FO Výborem a to:

    • výdaje opravu běžných závad do 5000,– Kč,
    • výdaje na opravy poruch do 10000,– Kč,
    • výdaje na opravy havárií neomezeně.

    Nikde se nehovoří o ostatních výdajích, kde se má za to, že by na ně Výbor měl mít souhlas Shromáždění SVJ.

    Vložil Pavel, 13. Květen 2013 - 15:00

    Jirko,

    prosím pište do Předmětu smysluplný název, děkuji.

    FO nemáte a tak nějaká pravidla k čerpání FO jsou k ničemu. Navíc nevím jak rozlišujete opravy běžných závad od oprav poruch.

    SVJ má náklady na správu. Jak máte omezeno čerpání výdajů na správu ve stanovách? Pokud nijak, tak má výbor samozřejmě plné právo čerpat tyto náklady pro zajištění chodu SVJ.

    Vaše tvrzení „Nikde se nehovoří o ostatních výdajích, kde se má za to, že by na ně Výbor měl mít souhlas Shromáždění SVJ.“ by platilo ve veřejném právu. SVJ patří do soukromého práva, kde platí přesný opak. Pokud nemá výbor omezeno nakládání s penězi, tak se má za to, že s nimi může nakládat neomezeně. Samozřejmě ve prospěch SVJ.

    Jiná věc je, že výbor nechce sdělit k čemu byla taková právní rada. Na sdělení účelu bych trval a pokud bych nedostal odpověď, tak by přicházelo v úvahu výbor odvolat. Ale to byste měl mít připravený jiný výbor, jinak je to nerozumná cesta.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil enzoferra, 13. Květen 2013 - 15:50

    Omlouvám se všem za nadpisy, které generuje automat pokud do předmětu nic nezadáte. Nechci polemizovat o tom, čemu se říká Fond oprav atd. Prostě jde o pokladnu, do které přispíváme měsíčně částkou podle podlahové plochy bytu. O tom, jak máme stanoveny pojmy závada, porucha a havárie také nemá smysl se dlouho rozepisovat. Rozhodně jsou to, ale jediné výjimky, při kterých má Výbor právo sahat na společné peníze! Pak také nevidíme (je nás více) důvod, proč by se měl předseda Výboru obracet na různé právníky, když z naší smlouvy o správě domu máme právo využívat zdarma právníka správce? Pan předseda vydává peníze právníkům i za to, co, kdyby nebyl hloupý a líný, by si mohl najít v ZoVB. Ale proč by tím ztrácel čas pokud, jak říkáte, má nad financemi neomezené právo a z cizího krev neteče?! S odvoláním Výboru je trochu svízel, protože lidé nejsou zvyklí říkat otevřeně své názory. Většinou mají plno remců až po Shromáždění u piva.Díky Pavle

    Vložil Pavel, 13. Květen 2013 - 16:03

    Jirko,

    když pominu terminologické nepřesnosti, tak máme základní spor o to, zda může výbor čerpat peníze k zajištění činnosti SVJ BEZ souhlasu shromáždění nebo pouze SE souhlasem shromáždění.

    Já tvrdím, že váš výrok „Rozhodně jsou to, ale jediné výjimky, při kterých má Výbor právo sahat na společné peníze!“ je v rozporu se ZoVB.

    Výbor je statutární a výkonný orgán SVJ. Má všechny pravomoci kromě těch, které uděluje ZoVB, stanovy či rozhodnutí shromáždění někomu jinému.

    Projděte si tento web a literaturu:

    http://www.portalsvj.cz/…ormaci-o-svj

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil enzoferra, 13. Květen 2013 - 16:27

    Pavle, děkuji Vám za informaci. Pak tedy nezbývá než výslovně (písemně) ve stanovách zakázat Výboru veškerou manipulaci s penězi vyjma dříve uvedené. Jak jsem již uvedl, jestliže mnozí vlastníci nemají zájem o kontrolu a ani odvahu se otevřeně ozvat a žádat doklady o účelně vynaložených prostředcích SVJ, může si takový předseda bezostyšně zaplatit ze společného třeba vlastní rozvod. Přeji krásný podvečer. Jiří

    Vložil Krupp, 13. Květen 2013 - 16:40

    Jiří, to je ale pořád stejný problém. Pokud nejste schopen dosáhnout, aby se vám předseda zpovídal z toho, proč použil peníze na právní poradu, těžko dosáhnete změny stanov. Já si nemyslím, že nemáte pravdu ale řešíte problém jinde, než byste měl. jmenovec

    Vložil enzoferra, 13. Květen 2013 - 12:05

    Podotýkám, že právní porady nám správce poskytuje zdarma a není tudíž potřeba platit je někde jinde! Jirka

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 13. Květen 2013 - 10:53

    Nejlepší bude úplně každý uvažovaný výdaj výboru schvalovat na k dané problematice svolaném shromáždění. Tím se dosáhne maximální transparentnosti. Aby bylo možno proplácet faktury se 14ti denní splatností, bude vhodné shromáždění konat např. každé pondělí.

    Vložil Petr, 13. Květen 2013 - 17:08

    Samozřejmě není nutné kvůli každé faktuře konat shromáždění, pokud se faktura týká úhrady služeb a objednaných prací jako malování domu, dále havárií, drobných oprav (zámku atd.).

    Pravomoce výboru a shromáždění a práva člena jsou dána stanovami, nikoli názorem jakéhokoli právníka který stanovy ani nečetl. Pravomoc může být dána také usnesením shromáždění. Hospodaření se schvaluje 1× ročně. Tazatel má pravdu, že by předseda mohl finance takto zpronevěřit. Nejvyšším orgánem SVJ je shromáždění, řešte to tam. S výborem komunikujte písemně. Pokud neuspějete, můžete jistě podat na výbor žalobu. Dle stanov má člen právo nahlížet do důležitých dokumentů. Je možné argumentovat i tím, že dle ZoVB jsou zálohy správy závazkem právnické osoby (SVJ) vůči členům. S tímto závazkem nelze libovolně nakládat a tvrdit, že není nutné nic vysvětlovat.

    Vložil enzoferra, 13. Květen 2013 - 20:10

    Děkuji všem za diskusi a rady. Vše je v lidech. Já jsem dělal předsedu stejného SVJ 13 let a právníka jsme nikdy nepotřebovali. Vše šlo domluvou, selským rozumem a studiem příslušných dokumentů. Doba se mění, lidé jsou čím dál tím více sobečtější, závistivější, ale i flegmatičtější k problémům druhých. Hezký večer. Jiří

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".