Pravomoce předsedy??

Vložil Mijemka (bez ověření), 4. Duben 2013 - 13:08 ::

Dobrý den,s manželem jsme vlastníky bytu 3+1,máme tady společenství.Před­seda je tady jedna paní která na můj vkus to vede docela divně.Nechává si platit služby na ruku,schůze jsou jednou za půl roku,podpisové právo na účet má jako jediná a když jsem se jako vlastník bytu(a rovněž jako člen společenství) ozvala že chci číslo účtu na který chci platit služby tak mě setřela že mi ho nedá tak bych se touto cestou chtěla dovědět jak postupovat? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil petrsv, 4. Duben 2013 - 13:30

    Z dotazu usuzuji, že jste novými vlastníky. Vaší povinností je oznámit SVJ nabytí vlastnictví a předat kontaktní údaje. Následnou povinností SVJ, resp. Výboru je předat vám předpis záloh, kde nějaký účet být uveden musí. Anebo tam bude uveden jiný způsob placení, ale určitě by měl být prokazatelný.

    Vložil Mijemka (bez ověření), 4. Duben 2013 - 13:45

    Vlastníky jsme už 3 roky ale mám pocit že se tady té paní každý bojí něco říct aby si ho nezačala dobírat a nebo dokonce nehnala ho k soudu.Ptám se jestli na to má právo protože již několikrát jsem jí žádala o číslo účtu s tím že mi není příjemné jí platit služby na ruku.Musím jezdit do města aby jsem vybrala obnos peněz takhle bych si dala jen trvalý příkaz.

    Vložil Janina, 5. Duben 2013 - 14:07

    Jako předsedkyně SV osobně vybírám nájemné od 7 vlastníků bytů každý měsíc,obnos poté nesu jako vklad do banky .Dalších 8 posílá nájemné na náš účet.Uvítala bych,kdyby všichni posílali peníze na účet,ale u nás je většina starších lidí, kteří nemají zřízený svůj účet u banky.Prý ho nepotřebují.Já to respektuji,nenutím je k jeho zřízení.Udivuje mě,že Vaše předsedkyně Vám upírá právo na odesílání nájemného na váš účet.Číslo účtu lze zjistit i tak,že by jste po ní požadovala měsíční výpis z banky k nahlédnutí (důvod: chcete vědět,kdo všechno zasílá peníze na účet a proč Vám to neumožní).Anebo se zeptejte na č.ú.těch lidí,co na něj posílají peníze.Vůbec se p.předsedkyně nebojte!! Máte na to právo.

    Vložil petrsv, 4. Duben 2013 - 13:56

    Jestli má právo na co? Chtít po vás peníze hotově? Pokud je to tak určené předpisem záloh, tak ano. Předpokládám, že vám na to dá pokaždé potvrzení. Jestli chcete tento zvláštní způsob změnit, je potřeba to probrat na schůzi a změnit předpis záloh, kde bude uveden účet a variabilní symbol.

    Vložil mijemka (bez ověření), 4. Duben 2013 - 14:08

    Děkuji za odpověď A ještě jsem se chtěla zeptat jestli by neměl mít podpisové právo i místopředseda společenství nebo jestli je dané to že ho má jen předseda? Jde o to že kdyby se s ní něco stalo my jako vlastníci nemáme na účet právo a nemá žádnou pověřenou osobu.

    Vložil petrsv, 4. Duben 2013 - 14:19

    Určitě je praktické, aby podpisové právo a přístup k účtu měl i místopředseda. Nutné to ale není – předsedu zastupuje v době jeho nepřítomnosti místopředseda, k písemnému úkonu si zajistí dalšího člena Výboru a vše v bance vyřídí.

    Vložil Anonymousssssssssssssss (bez ověření), 5. Duben 2013 - 10:20

    V době internetového bankovnictví a pracovního vytížení mi připadá naprosto směšné, aby do banky s každým prdem běhali dva lidé. Kdy by si asi tak našli společný čas. Je přece celá řada možností jak zajistit kontrolu, zda si dotyčný nědělá co chce. Jen nebuďte líní a zajistěte si kontrolní mechanismy. Středověk trvá, v některých hlavách bezpochyby.

    Vložil svjvmt, 4. Duben 2013 - 20:20

    Praktické? Běžte do banky a založte si účet pro SVJ a kolik budou chtít podepisovatelů?

    Vložil petrsv, 5. Duben 2013 - 9:11

    Mě přijde normální, že tam budou 2 podpisy. Nevím, co která banka vyžaduje a ani mě to nezajímá. Tazatelka se ptala, jestli by ty práva neměli mít oba, z čehož usuzuji, že je nemají. To jejich SVJ mi přijde celkově dost podivné…

    Vložil Mijemka (bez ověření), 5. Duben 2013 - 13:12

    Mě to právě přijde hodně divné,proto jsem měla dotaz a pokusím se s tím něco udělat.Paní si asi představuje že jsme stádo ovcí,které budou rádi za to co mají.Celou dobu jsme se tady snažily o lepší komunikaci,paní je neústupná a po každém dotazu je velmi dotčená i když se jí snažíme vysvětlit že to není nic proti ní ale jen že se snažíme o to více spolu vycházet.Nejsem hádavý tip nebo ten co by dělal peklo.

    Vložil Petr, 5. Duben 2013 - 18:37

    Máte stanovy ? Pokud ne, platí vzorové. Máte účetní ? Dostáváte vyúčtování služeb a záloh správy ? Vypadá to, že peníze dáváte dotyčné paní a vlastní účet společenství nemá. Na nepřehledné účetnictví nepřispívejte. Při tomto způsobu placení záloh vás nemůže dotyčná zažalovat. Naopak pošlete ji doporučeně výhružku, že bez vyúčtování od začátku vašeho přispívání nebudete zálohy nadále platit.

    Ohledně podpisu: Zákon o vlastnictví bytů § 9 (13) Statutárním orgánem společenství je výbor nebo pověřený vlastník. Za výbor jedná navenek jeho předseda, kterého výbor zvolí z řad členů výboru. Jde-li o písemný právní úkon, musí být podepsán předsedou výboru a dalším členem výboru. Je-li statutárním orgánem pověřený vlastník, postačí k písemnému právnímu úkonu jeho podpis.

    Již tu o vybírání na dlaň debata byla, viz

    http://www.portalsvj.cz/…-o-zaplaceni

    http://www.portalsvj.cz/…ni-najemneho

    Vložil Ignác (bez ověření), 5. Duben 2013 - 20:41

    „bez vyúčtování od začátku vašeho přispívání nebudete zálohy nadále platit.“

    Tohle je podle jakého § ?

    Vložil Petr, 9. Duben 2013 - 15:18

    Z vašich příspěvků není jasné, zda vedete průkazné (!!!) účetnictví na účtu SVJ (nebo máte ve stanovách že účtujete na účet soukromé osoby ši sprání firmy?). Je normální chtít stvrzenku o platbě (zasláním z účtu na účet, stvrzenkou platby na ruku). Dále je třeba mít vyúčtování ze kterého plyne jak společenství hospodaří s poskytnutými prostředky vlastníků (zda z účtu financuje jen činnosti SVJ nebo dovolenou pro paní účetní). Či-li zda nedochází ke zpronevěře. Pokud si necháte postavit dům, také budete chtít vyúčtování za celou dobu stavby, nikoli jen od její poloviny.

    Vložil lake, 9. Duben 2013 - 15:46

    S Petrem nesouhlasím. Vyúčtování záloh se sestavuje pro uplynulé účetní období, což bývá kalendářní rok. Na toto vyúčtování má vlastník každoročně právo. Neexistuje ale právní důvod úkolovat účetní SVJ požadavkem, který by se týkal zpětně většího počtu let.

    lake

    Vložil Petr, 9. Duben 2013 - 16:25

    Pane Lake, nechci rozvíjet debatu o problému, který mně není z dotazu zcela jasný. Pokud bych neměl vyúčtování několik let nazpět, tak bych žádal vyúčtování zpětně dle zákona a vyhlášek (SVJ musí účetnictví archivovat). Nelíbilo by se mně, že moje příspěvky mohl (vloni, předloni) někdo zpronevěřit. Nevím, zda je vám situace ve společenství tazatele jasná, mně nikoli (zálohy placeny na ruku a nevíme zda s dokladem či bez, v dotaze jsou služby ale na ruku platí asi i tzv. fond oprav, neznají číslo účtu SVJ, nevíme zda odsouhlasovávají hospodaření a dostávají vyúčtování na byt, bez vyúčtování není zřejmé zda paní výběrčí služby hradí).

    Vložil lake, 9. Duben 2013 - 16:41

    Můžete požadovat podrobné vyúčtování záloh pouze v promlčecí lhůtě. To jest dva roky zpětně. Pro delší časový úsek překračující promlčecí dobu už jde jedině o neoprávněnou „buzeraci“ příjemce záloh.

    Pročpak si vlastník na svá práva nevzpomněl dříve a proč je neuplatňoval? K tomu viz: http://www.portalsvj.cz/…do-dokumentu.

    A navíc: jak chce něco kontrolovat, když od počátku hradil zálohy naslepo na neznámý účel? Netuší co mělo být ze záloh hrazeno, takže jakápak kontrola?

    lake

    Vložil Lumír (bez ověření), 9. Duben 2013 - 17:28

    „Pro delší časový úsek překračující promlčecí dobu už jde jedině o neoprávněnou „buzeraci“ příjemce záloh.“

    Nikoliv, člen má nárok na jakékoliv doklady společenství vlastníků, jakéhokoli data, které má společenství k disposici. Judikát, který pro přehlednost nezmiňujete, pouze stanovil, že vlastník nemá nárok po společenství požadovat vyhotovování listin, přehledů, které společenství k disposici nemá, nikoliv že nemá nárok na starší listiny, které společenství k disposici má, jak uvádíte.

    Lumír

    Vložil lake, 9. Duben 2013 - 20:15

    Lumíre,fantazí­rujete. Vyúčtování pro jednotlivého vlastníka sice SVJ vystaví, ale nemá povinnost takový dokument archivovat. To si s něčím pletete. Vyúčtování vlastníka z předchozích let nemusí mít SVJ k dispozici. Neurčuje to žádný právní předpis. Nejde ani o daňový doklad k účetnictví SVJ, ani o smlouvu.

    Není povinností SVJ vyhledávat podklady a zhotovovat jakási lejstra stále dokola jen proto, že milostpán se po třech letech probudil.

    Mimochodem: judikát jsem samozřejmě zmínil. Mám ve zvyku označovat judikáty, které cituji.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".