povinnosti revizora

Vložil samony (bez ověření), 20. Červen 2015 - 21:56 ::

Dle stanov našeho SVJ je 1.Revizor kontrolním orgánem společenství, který je oprávněn nahlížet do účetních a jiných dokladů společenství a vyžadovat od výboru potřebné informace pro svou kontrolní činnost 2.Revizor v rámci své působnosti kontroluje

  • zda společenství a jeho orgány vyvíjí činnost v souladu se zákonem,<br

/>

  • vyjadřuje se k účetní uzávěrce společenství,
  • podává shromáždění zprávu o své kontrolní činnosti. Rozúčtování
výdajů na jednotlivé vlastníky bytů provádí předsedkyně která je i účetní společenství. Zjistila jsem v tomto rozúčtování několik pochybení. Toto rozúčtování nikdo nekontroluje. Je to dle výše uvedených stanov povinností revizora? On tuto povinnost odmítá.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 21. Červen 2015 - 5:34

    Ptáte se na kontrolu rozúčtování revizorem.

    Pod pojem „rozúčtování“ mohou spadat různé činnosti. Například rozúčtování nákladů na služby podle zákona č. 67/2013 Sb., či rozúčtování nákladů, vynaložených společenstvím na správu společných částí.

    Povinností revizora je kontrolovat, zda činnost SVJ (t.j. i rozúčtování) je prováděna v souladu se zákonem. Plyne to ze znění vašich stanov: Revizor v rámci své působnosti kontroluje, zda společenství a jeho orgány vyvíjí činnost v souladu se zákonem.

    Je třeba rozumět tomu, že právnická osoba vyvíjí zpravidla více různých činností podle klasifikace OKEČ. Jedna z činností bývá hlavní činnost (ta, z níž má osoba nejvyšší obrat); u SVJ to bývá správa cizího majetku. Souběžně s tím SVJ provádí i jiné vedlejší činnosti, například provozování domovní kotelny, provozování výtahu, zajišťování okruhu služeb spojených s užíváním bytů, zabezpečení pojištění cizího majetku, zajišťování zákonných revizí, prohlídek a kontrol cizího majetku, atd.

    Každá osoba má i obecné povinnosti uložené zákonem, například existuje všeobecná prevenční povinnost zabránit škodám na zdraví, životě či majetku (§ 2900 a následující NOZ).

    Na veškeré tyto a další činnosti právnické osoby se vztahuje oprávnění a povinnost revizora.

    Připomeňte revizorovi, že na něj dopadá § 159 NOZ o odpovědnosti člena voleného orgánu. On je také povinen počínat si při své činnosti s péčí řádného hospodáře a odpovídá veškerým svým majetkem za škody, vzniklé neřádným hospodařením. Odpovídá i v případě, že škodu způsobil nikoliv záměrně, ale z nedbalosti (tím, že zanedbal své kontrolní povinnosti, uložené stanovami).

    lake

    Vložil Korky0202, 21. Červen 2015 - 6:57

    Pan lake má z velké části pravdu. Jen upozorním, že v důvodové zprávě k NOZ věnované části bytového hospodářství se uvádí, že se v tomto případě jedná o správu společné věci, protože vlastníci bytových jednotek jsou členy SVJ.

    To znamená, že pokud souhlasíte s výkladem pana lake, ponechte si jej v plném znění, pokud nesouhlasíte s tvrzením o cizím majetku a přikládáte se ke tvrzení, že se jedná o společný majetek ve správě, tak slovo „cizí“ nahraďte slovem „společný“.

    Vložil lake, 21. Červen 2015 - 7:28

    Korky napsal: „… pokud nesouhlasíte s tvrzením o cizím majetku a přikládáte se ke tvrzení, že se jedná o společný majetek ve správě, tak slovo „cizí“ nahraďte slovem „společný“.“

    Vy jste, pane Korky, zjevně naprosto popleten. Ten majetek je samozřejmě společný (z hlediska jeho spoluvlastníků) a zároveň je i cizí (z hlediska právnické osoby SVJ). Pokud pletete dohromady postavení správce cizího majetku s postavením vlastníka toho majetku, pak ovšem vůbec netušíte jaké jsou právní vztahy a kdo je vlastníkem čeho.

    • Pro spoluvlastníky domu je dům samozřejmě jejich společný majetek.
    • Pro společenství vlastníků jednotek jde o cizí majetek, který SVJ nevlastní. Pouze má tento majetek pod svou správou.
    • SVJ nevlastní žádný „společný majetek“ – k tomu by totiž muselo být vlastníkem jednotky v domě.
    • SVJ má samozřejmě i svůj vlastní majetek, ale ani dům, ani pozemek to není.

    Mimochodem: toto zbytečné slovíčkaření nemá vůbec žádnou spojitost s úvodním dotazem. Tazatelka se ptala na volený orgán právnické osoby a na pravomoci a povinnosti tohoto orgánu vůči právnické osobě.

    lake

    Vložil Korky0202, 21. Červen 2015 - 7:38

    Pokud by tomu bylo tak, jak píšete, tak je zjevně popleten i registr ekonomických subjektů, který SVJ klasifikuje jako správce vlastních či pronajatých nemovitostí. Nehledě na důvodovou zprávu k NOZ k bytovému hospodářství atd. atd.

    Váš názor Vám neberu, jen jsem upozornil na to, že z velké části s Vaším názorem souhlasím, jen ne v té části o správě cizího majetku.

    Navíc si myslím, že zrovna slova „cizí“ a „společný“ je nutné rozlišovat velmi důsledně.

    Vložil lake, 21. Červen 2015 - 8:23

    Nikoliv, Korky. Registr ekonomických subjektů (ARES) není popleten. Popleten a pořádně zmaten jste pouze Vy.

    Každá právnická osoba má v registru ARES přidělen kód OKEČ (Odvětvová klasifikace ekonomických činností). V databázi ARES je to datový prvek „AA0029 Kód ekonomické činnosti“). Viz http://wwwinfo.mfcr.cz/…ares.html.cz.

    OKEČ je číselník používaný státní správou pro statistické účely. Obsahuje obecná označení kategorií činnosti. Přidělení kódu OKEČ právnické osobě neznamená, že by prováděla všechny činnosti vyjmenované v dané kategorii. SVJ zpravidla neprovádí správu vlastních nemovitostí, protože žádné nemovitosti nevlastní. Píšete tedy nesmysly z neznalosti.

    Bude mazáno, protože toto se nijak netýká úvodního dotazu (ten byl o činnosti revizora v SVJ).

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".