Povinnost placeni mesicnich plateb kdyz v byte neni hlasena a nebydli zadna osoba?!
Dobry den,
existuej dle vaseho nazoru pravni povinnost placeni predepsanych mesicnich plateb dle EVL (na EVL specifikovano 1/sluzby, 2/poplatek za spravu, 3/prispevek do fondu oprav) kdyz v byte fakticky nikdo nebydli a neni hlasena zadna osoba?
SVJ mi sdelilo ze je irelevatni zda v byte nekdo bydli nebo ne, ze se musi hradit minimalne za 1osobu mesicni platba dle predpisu.
VE VSECH JEDNOTAKCH JSOU INSTAL. VODOMERY.
Dekuji za nazory!
Muzete si vyridit napr. individuelne platbu 0kc za opad u obce i dalsi polozky. Kdyztak mi napiste , poradim Vam..
…k tomu nepotřebujete „názor“ ale umění „číst zákon“
- zda v bytě někdo bydlí nebo ne – nemá na řádně předepsanou povinnost vliv.
- záloha za byt se sice platit musí, …
- …ALE není pravda, že se musí platit za „minimalne za 1osobu“. §12 zákona 67/2013 uvádí jasně: „Příjemce služeb oznámí poskytovateli služeb písemně a bez zbytečného odkladu změny v počtu osob rozhodných pro rozúčtování.“. A poskytovatel je tuto hodnotu povinen použít na rozúčtování služeb vyjmenovaných v §3/1 dle zákona 67/2013 (nebylo li dle §5/1 a §6/1 rozhodnuto o jiných rozúčtovacích kritériích). A pokud tak neučiní, pak z kauzy → příjemce vysoudí na poskytovateli „vejvar“ (§13/1)
Pro ty méně chápavé: i hodnota 0 je platná a není oprávněním poskytovatele služeb ji měnit podle svých pocitů, či špionážních praktik (jako že bába z 1.ho patra si bude do notýsku psát kolikrát viděla kterýho souseda v domě)
§2
g) osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb
- nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo
- vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.
Takže pokud pronajímáte (bod 1), tak máte aspoň jednoho nájemce. Nula nepřipadá v úvahu.
Pokud nepronajímáte (bod 2), tak se počítáte Vy jako valstník jednotky. Opět nula nepřipadá v úvahu.
Hodne záleží na způsobu placení různých položek. Některé jsou podle metrů , některé obvykle podle osob, některé fixní pro všechny byty, případně můžete mít ještě další úpravu. Tohle se mírně liší SVJ od SVJ.
U položek podle plochy (obvykle např. fond oprav) není co řešit, tam platíte vždycky stejně bez ohledu na užívání.
U položek podle počtu osob je to složitější. V zásadě platí, že musíte nahlásíte, kolik osob jednotku obývá, což je povinnost podle zákona o službách. A to bud kdo ji užívá s Vámi, nebo komu jste ji přenechal do užívání a nebo se pro tyto účely počítá vlastník. Z toho plyne, že počet osob rozhodných pro rozúčtovaní nikdy nemůže být nula, ať hlásíte, co hlásíte. Přinejmenším Vy jako vlastník se počítáte vždy.
Pokud máte na nějaké položky zvláštní metodiku, tak s tím Vám tu nikdo neporadí, protože ji neznáme.
Závazky, které vám vznikají ve formě plateb dle doručeného evidenčního listu vám nevznikají na základě toho, zda v bytě někdo bydlí či nebydlí, ale na základě toho, že jste vlastníkem bytové jednotky.
Vy můžete samozřejmě požádat o snížení záloh u položek, u kterých lze předpokládat, že by Vám byl vracen přeplatek za probíhající období – např. studená voda, teplá voda apod.
Tím, že se ve vašem bytě aktuálně nikdo nebydlí a nemá domácnost, určitě nedojde ke snížení spotřeby elektřiny ve společných prostorách.
Nevím, zda výraz „platba měsíčních plateb“ je ten nejvýstižnější. Přečtěte si aspoň zákon, jistě víte který (oddíl bytové spoluvlastnictví a alespoň „práva a povinnosti“. Že používáte výraz „fond oprav“ není zřejmě ve vašem případě dáno tím, že se tento výraz „běžně“ používá, ale tím, že zřejmě neznáte pojem zákonný. Dále se seznamte se zákonem o službách, myšleno služby poskytované v souvislosti s využíváním bytu.
A platba toho „fondu oprav“ vůbec nesouvisí s počtem osob.
Nestarat se o dům, neplatit (nespořit) na údržbu střechy, okapu, kanalizace, vodovodních stoupaček atd. si může dovolit jen majitel domu, když si ho chce nechat spadnout na hlavu nebo když chce za opravy vydat celou částku najednou. To není případ SVJ.
Nelomte rukama, nejste jediný člen SVJ (dokonce to máte jako „nick“), který má představy o fungování společenství a povinností vlastníka, že „když v bytě nikdo nebydlí, není nutné nic platit“.
Pokud nemáte podružné vodoměry (to jsou ty v bytě), prosaďte aspoň jejich instalaci, a za studenou vodu nebudete platit nic.
Pokud nemáte podružné vodoměry (to jsou ty v bytě), prosaďte aspoň jejich instalaci, a za studenou vodu nebudete platit nic.
Myslím,že nemáte pravdu.Poněvadž i přívod SV do domu je společná část a vlastník jednotky se podílí na hrazení rozdílu(úniku)spotřeby studené vody mezi patním vodoměrem a součtem všech podružných vodoměrů na SV v domě svým dílem,stanoveným dle vyhlášky,prohlášení vlastníka nebo ustanovením ve stanovách.
JaVa
Poslední komentáře