POVĚŘENÝ VLASTNÍK - MZDA
Dobrý den, v našem domě máme jednoho Pověřeného vlastníka, kterému jsme odsouhlasili měsíční odměnu 3.500 Kč, ve vyúčtování za loňský rok však vyplynulo, že PV si tuto částku ještě navýšil o zálohy na zdravotní a sociální (žena na RD, která předtím nebyla zaměstnaná). Může si toto bez našeho souhlasu dovolit ? Dále nám naúčtovala částku za jakési poradenství. Nemohu se smířit s tím, že člověk, který by měl svojí funkci rozumět, se chodí radit k právníkovi a ještě nám to dá zaplatit. Byla bych Vám velice vděčná za brzkou odpověď, abych se stihla k vyúčtování služeb našeho domu odvolat. Děkuji a přeji Vám hezký den.
Lake nemá úplně pravdu. Funkcionářské odměny členům výboru společenství – statutárnímu orgánu (právnická osoba): do 2.499,–Kč měsíčně sociální pojištění ne, zdravotní pojištění ano (zaměstnanec 4,5%, zaměstnavatel 9% z odměny), daň z příjmů 15% – zálohová daň (ze závislé činnosti a funkčních požitků). nad 2.499,–Kč měsíčně sociální pojištění ano, (zaměstnanec 6,5%, zaměstnavatel 25% z odměny), zdravotní pojištění ano (zaměstnanec 4,5%, zaměstnavatel 9% z odměny), daň z příjmů 15% – zálohová daň (ze závislé činnosti a funkčních požitků). U jednočlenného orgánu se sociální pojištění neuplatňuje, protože jednočlenné orgány nejsou vyjmenovány v § 5/a zákona č. 187/2006 Sb.
Pane jurk, pročpak se domníváte, že nemám úplně pravdu? Nijak jste to neobjasnil. Napsal jsem: „Ze mzdy a odměn člena statutárního orgánu se neodvádí žádná záloha, kromě záloh na daň ze mzdy v zákonné výši.“ Zřejmě si pletete zaměstnance s osobou samostatně výdělečně činnou. Ta odvádí i jiné zálohy.
Mýlíte se i ve Vašem tvrzení: „sociální pojištění ano, (zaměstnanec 6,5%, zaměstnavatel 25% z odměny), zdravotní pojištění ano (zaměstnanec 4,5%, zaměstnavatel 9% z odměny)“.
Částky hrazené zaměstnavatelem nejsou součástí odměny, jak se nesprávně domníváte. Součástí odměny jsou pouze částky hrazené zaměstnancem (6.5%, 4,5%). Ty mu zaměstnavatel strhává z odměny.
lake
- Ohledně odměn skutečně záleží, co jste schválili. Bez upřesnění uvažuji, že se jedná o „hrubou“ odměnu, a je skutečně logické, že skutečné náklady jsou vyšší než tato částka. (a čistá odměna zase nižší než tato hrubá částka)
- Jestli je oprávněn pověřený vlastník objednat právní služby musíte posoudit sama ve vztahu ke stanovám vašeho SVJ. Zákon takové omezení nemá(zjednodušeně výbor/PV rozhoduje o věcech, které nejsou vyhrazeny shromáždění)
Praktická poznámka – pokud někdo rozumí oborům relevantním pro SVJ (zároveň právu, účetnictví, elektrotechnice, stavebnictví atd.) pak je jistě ideálním pověřeným vlastníkem či členem výboru, ale nejspíše vám nebude pracovat pro SVJ za 3500 Kč měsíčně.
G.X.
Ladida,
nemůžete dostat použitelnou odpověď, protože neuvádíte konkrétní
údaje. Necitujete text přijatého usnesení o mzdě.
Jisté je, že se určitě nejedná o žádné „zálohy na zdravotní a
sociální“. Ze mzdy a odměn člena statutárního orgánu se neodvádí
žádná záloha, kromě záloh na daň ze mzdy v zákonné výši.
Nejedná se ani o „vyúčtování služeb“. Pod službami by bylo zařazeno
něco jiného než správa domu.
O „poradenství“ se Vám nikdo nevyjádří bez znalosti konkrétních
okolností, obsahu činnosti, informace o tom co se pro SVJ řešilo a
z jakého důvodu, bez informací o osobě poradce a o výši účtované
částky. Nejsme jasnovidci.
lake
…a co se týká o zaúčtovaného poradenství, ani my v domě nejsme jasnovidci, jelikož nám zatím bylo předloženo vyúčtování a nyní sbíráme informace, abychom se mohli odvolat.
Lake,
přesná citace ze zápisu: Pověřenému vlastníkovi byla za jeho funkci odsouhlasena měsíční odměna ve výši 3.500 Kč. Jde mi o to, zda se tato částka ještě navyšuje o zálohy na daň a zdravotní pojištění – a myslím, že od ledna 2014 se bude započítávat i sociální. Pokud dobře počítám, měly by tedy být její skutečné měsíční náklady na odměnu 3.405 Kč( 3500 + 4,5% zdravotní + 9% daň z příjmu = 3.405 Kč)? A co záloha na daň 15% ?
Díky Ladida
Ladida,
pověřený vlastník nepobírá mzdu, nýbrž odměnu za výkon funkce
v orgánu právnické osoby. A už jsem Vám přece napsal, že z odměn se
nehradí žádné zálohy na zdravotní pojištění. Nic takového nehradí ani
zaměstnavatel, ani zaměstnanec. Pletete si to s osobou samostatně
výdělečně činnou.
----------------------------------------------------------------------
Mohli jste si například odsouhlasit mzdové náklady zaměstnavatele. To by byla schválená částka odměny 3500 Kč + navíc úhrady „pojistného“ na „pojištění“, které je povinen hradit zaměstnavatel.
Odsouhlasili jste si však „odměnu“, což je částka 3500 Kč bez úhrady na na zdravotní a sociální „pojištění“, které je povinen hradit zaměstnavatel navíc.
Pověřenému vlastníkovi se ovšem nevyplácí odměna 3500 Kč celá, nýbrž zaměstnavatel je povinen ji před výplatou snížit:
- o strženou zálohu na daň z příjmů, a dále
- o stržené „pojistné“ zaměstnance, což zaměstnavatel sráží z odměny a odvádí přímo.
589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení § 8 (1) Zaměstnavatel je povinen odvádět i pojistné, které je povinen platit zaměstnanec. Pojistné odvedené za zaměstnance srazí zaměstnavatel z jeho příjmů, které mu zúčtoval. |
592/1992 Sb. o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění §
5 (1) Zaměstnavatel odvádí část pojistného, které je povinen hradit za své zaměstnance. Současně odvádí i část pojistného, které je povinen hradit zaměstnanec, srážkou z jeho mzdy nebo platu, a to i bez souhlasu zaměstnance. |
Text zákona č. 592/1992 Sb. je částečně vadný. Nicméně z obou zákonů je zřejmé, že z odměny 3500 Kč byl zaměstnavatel povinen srazit odvody na „pojištění“, které hradí samotný zaměstnanec. Zaměstnavatel je povinen tyto platby zaměstnance srazit před výplatou zbytku odměny. Stejně měl postupovat při srážce zálohy na daň z příjmů.
Je třeba si uvědomit, že zaměstnavatel odvádí jak „pojistné“, které je povinen hradit on sám, tak i „pojistné“, které strhl z platu/mzdy/odměny a uhradil za zaměstnance. Jde o dvě různé platby.
lake
Poznámka na konec: Pohádky o „hrubé“ a „čisté“ mzdě či odměně jen vnášejí do věci zmatek. Neexistuje žádná hrubá, jemná, čistá, ani špinavá mzda. Tyto pojmy nejsou definovány žádným právním předpisem. Jedná se o lidovou tvořivost účetních.
Dobrý den,
k výši mzdy – záleží na přesném znění, které jste odsouhlasili.
k poradenství – má ten pověřený vlastník právnické vzdělání? Vykonává právnickou praxi se specializací na problematiku SVJ? Pokud ano, pak se nejspíše nebude potřebovat chodit radit k právníkovi. Ale při běžné hodinové sazbě by vás asi přišel opravdu hodně draho.
Takže jaké máte možnosti?
- Najít jiného povařeného vlastníka, který bude ochotný to dělat levněji.
- Nabídnout se sama, že budete pověřeného vlastníka dělat a všechno bude znát a nebude potřebovat rady.
- Zvolit výbor (tam budou obdobné problémy)
Poslední komentáře