Pověřený vlastník

Vložil ToBu (bez ověření), 9. Prosinec 2012 - 23:31 ::

Dobrý den, mám zvláštní dotaz. Přibližně 10 let máme založeno společenství vlastníků. Při založení byl zvolen výbor, který vydržel 9 let. Pak nastaly spory a já jakožto bývalý předseda jsem byl zvolen pověřeným vlastníkem. Bývalí dva členové výboru jsou v důchodovém věku a mají pocit, že již do domu investovali dost a chtějí stále snižovat platbu do fondu oprav s tím, že za 10 let už tady nebudou a je jim tedy jedno co bude s domem dále. Na snižování plateb samozřejmě slyší i další vlastníci a já již nemám sílu se ss nimi hádat. V současné ddobě nám na účtu za letošní rok přibylo cca 30000,–. Můj dotaz spočívá v tom, co bude se společenstvím když odstoupím, a nebude nikdo ochoten dělat pověřeného vlastníka. Může dle nějakého zákona existovat společenství bez výboru nebo pověřeného vlastníka. Předem dík za odpovědi. Uvítám každý názor a pohled na situaci.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil dodis (bez ověření), 9. Prosinec 2012 - 23:57

    Vzorové stanovy svj čl. VI. bod 11 (11) Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní jejich funkci člen společenství, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak členové společenství, kteří se jimi stali dnem jeho vzniku. Totéž platí, nebude-li statutární orgán schopen plnit své funkce z důvodu, že počet členů výboru poklesl pod 3 členy, nebo není-li ve funkci pověřený vlastník. Vážený pověřený vlastníků, s vlastniky se nemůžete hádat, to k ničemu nevede. Dům musíte spravovat podle zákona, to je vše.

    Vložil ToBu (bez ověření), 10. Prosinec 2012 - 20:04

    Děkuji za odpověď. Já se s vlastníky hádat nechci, ale výši platby do fondu nemůžu vymyslet, ale musíme ji schválit. Opravu musíme dle zákona schválit třemi čtvrtinami hlsů. Pokud Vám někdo hází klacky pod nohy se slovy „za deset let už tady nebudu“, těžko se něco prosazuje. Bez peněz a potřebných hlasů nejde prostě nic. Prostě a jednoduše, dělal jsem předsedu od začátku a šlo to. Od chvíle kdy jsme zateplili, je pro pár vlastníků „vše opraveno“ a peníze ve fondu nejsou třeba, což je tvrzení u 40 let starého domu dle mého názoru dost odvážné. Zkrátka nechci být ve funkci až něco budu potřebovat opravit a budeme na účtu bez peněz.

    Vložil lake, 11. Prosinec 2012 - 10:02

    Pane ToBu,
    úkolem výboru je sestavit Reserve Study, což je plán oprav a údržby domu na třicet let dopředu, se započtením životnosti jeho částí. K tomu patří dlouhodobý finanční plán, který musí k těmto výdajům přiřadit finanční zdroje a vyřešit cashflow (dostupnost zdrojů v určitém čase).

    Píšu to s plným vědomím toho, že v paskvilu zvaném „zákon o vlastnictví bytů“ není o plánování ani slovo. Je to proto, že jej schvalovali naši neschopní zákonodárci, kterým celá desetiletí nečiní potíže přijímat státní rozpočty se schodkem desítek až 100 miliard, bez určení kdo a kdy to všechno zaplatí. (Toto je výsledek pro nás všechny: http://cs.wikipedia.org/…h_%C4%8Ceska). Jsou však v jiných zemích světa rozumnější bytové zákony, které takové přirozené povinnosti výboru obsahují.

    Teprve na základě schválené Reserve Study má smysl začít hlasovat o tom, jaké zálohy (a kdy v budoucnu) bude nutné hradit v nejbližších měsících a následujících letech.

    Součástí finančního plánu mohou být i jednorázové příspěvky vlastníků, či bankovní půjčky a úvěry, které se ovšem vyřídí teprve až to bude nezbytné. Možná až po těch deseti letech … Máte něco proti tomuto způsobu financování?

    Možná prostě vlastníci jednotek ve Vašem domě nejsou ochotni bezhlavě spořit do klobouku na neznámý účel. Nedivím se jim.

    lake

    Vložil ToBu (bez ověření), 15. Prosinec 2012 - 23:04

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Nezbývá mi, než s Vámi souhlasit, Vaše odpověď zní rozumně. Nicméně já dostal sodu už za to, že jsem s majitelem stavební firmy obcházel dům a společně jsme chtěli konzultovat potřebné udržovací práce a přibližnou cenu, právě proto, abych na schůzi nemlátil prázdnou slámu. Bylo mi vyčteno, že jsme žádnou akci neschvalovali, tak proč si tady s ním něco domlouvám. Takže ten problém u nás skutečně tkví v tom, že bývalí družstevníci, kteří ten dům stavěli tvrdí, že oni si to postavili a už do toho nechtějí vrážet další finance. Takže můj dotaz směřoval spíše tím směrem, že já už nemám sílu to s nimi řešit a chci složit svojí funkci a obávám se, že nikdo nebude chtít tuto funkci převzít. Jak se toto dá řešít? Dík předem za případnou odpověď.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".