Používání společných prostor

Vložil Horymír (bez ověření), 28. Červenec 2011 - 17:26 ::

Poraďte.Naše SVJ vlastní dům,který má osm podlaží,dva vchody a každý vchod má přední a zadní vstup.Po revitalizaci domu se rozhodla skupina několika majitelů,že se zablokuje zadní vstup,přestože na této straně domu je dětské hřiště a lavičky k odpočínku.Táto skupina chce o tom nechat hlasovat.Mají právo nechat tento vstup zablokovat? Díky

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 29. Červenec 2011 - 6:33

    Objasněte co míníte pojmem „zablokovat“.

    lake

    Vložil Horymír (bez ověření), 29. Červenec 2011 - 7:17

    Opravuji se zablokováním jsem myslel zakázat používání tohoto vstupu a než se zákaz odhlasuje používají prve uvedené zákroky.U druhého vchodu do domu je vše v pohodě.

    Vložil lake, 29. Červenec 2011 - 8:37

    Jestliže se vymění vložka v zámku na vchodových dveřích, máte jako vlastník bytu a spoluvlastník společných částí domu právo obdržet klíč. Vchod a s ním souvisící prostor (zádveří uvnitř domu) můžete užívat v souladu s jeho kolaudačním určením, to jest jako vstup do domu.

    O změně tohoto určení není možno rozhodovat na shromáždění pouhým většinovým hlasováním. Změna je možná pouze na základě souhlasného stanoviska Stavebního úřadu, které se vydá na žádost vlastníka budovy (to jest VŠECH spoluvlastníků, viz § 11 odst. 5 ZoVB). Stavební úřad bude před povolením změny zjišťovat, zda nedojde k porušení hygienických nebo požárních předpisů (vchod je únikovou cestou v případě požáru v budově).

    Máte tedy možnost obrátit se na Stavební úřad a domáhat se toho, aby spoluvlastníci budovy Vám umožnili užívat oba vchody v souladu s jejich stavebně technickým určením, v souladu s kolaudačním stavem a s požárně bezpečnostními předpisy.

    Druhý, pro Vás nejrychlejší způsob: Navštivte pracoviště Hasičského záchranného sboru a dotažte se, zda druhý vchod je součástí únikových cest v domě a zda takový vchod může či nemůže být svévolně vyřazen z provozu (uzamčen) bez možnosti okamžitého otevření v případě nouze. Pokud se dozvíte, co chcete slyšet, podejte oznámení Policii ČR pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. Odvolejte se na stanovisko HZS a uveďte i konkrétní osoby, které vchod zamykají.

    Jiný postup: Můžete se obrátit na obecní úřad podle § 5 ObčZ a žádat o ochranu pro zachování pokojného stavu. Pokojným stavem je stav, kdy po více let byl zadní vchod normálně využíván obyvateli domu. Nyní je tento pokojný stav narušen tím, že někteří jednotlivci používání tohoto vchodu ostatním znemožňují (dokonce fyzickým napadáním). Úřad je povinen vyslechnout účastníky a nařídí, aby byl pokojný stav zachován. Podle výkladu MV je pokojným stavem takový, který trvá déle než 5 týdnů.

    Další možnost je svépomoc: Pokud někdo vymění zámek, nebo v něm zalomí klíč, žádejte od výboru nápravu (opravit a dodat jeden klíč pro Vás). Nebude-li spolněno, můžete opravu nechat provést na vlastní náklad a ten pak SVJ přeúčtovat.

    To by pro dnešek stačilo. Dejte vědět, jak jste dopadl.

    lake

    Vložil Horymír (bez ověření), 29. Červenec 2011 - 11:39

    Děkuji,moc jste mi pomohl.

    Vložil Horymír (bez ověření), 29. Červenec 2011 - 7:00

    Několikrát zalomení klíče,dvakrát vyměněna vložka,slovní napadení a jednou dokonce fyzické.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".