Používání pokmů
Teď jsem dočetla všechny příspěvky okolo stanov. Není mi jasné – proč používáte zkratku NOZ,když je platný zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník.Takže tento zákon platí již 3 roky a je třeba používat zkratku OZ. Proč mluvíte o SVJ, když právě tento OZ zavedl pojem společenství vlastníků, tedy SV. SVJ se možná používalo u společenství vlastníků jednotek dle z.č. 72/1994 Sb. Jak je to tedy s používáním zkratek? Chtěli bychom je správně použít v úpravě stanov, abychom si zkrátili počet stran stanov tím, že nebudeme vypisovat sáhodlouhé názvy.Děkuji za vysvětlení.
Standardním řešením je při prvním výskytu vypsat daný termín celý a do závorky dát „dále jen“. To se netýká jen stanov, ale i jiných dokumentů, smluvních stran ve smlouvách, atd.
Například:
Společenství vlastníků pro dům Ferdy Mravence 111, sídlo Ferdy mravence 111, 555 55 Kocourkov, IČ 3333 3333 (dále jen „SVJ“)
Zákon č. 89/2012 Sb. – nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“)
byt nebo nebytový prostor a podíl na společných částech domu (dále jen „jednotka“)
správa, provoz a opravy společných částí domu (dále jen „správa domu“)
nejvyšší orgán – shromáždění vlastníků jednotek (dále jen „shromáždění“)
atd.
„dům Ferdy Mravence 111, sídlo Ferdy mravence 111“
Z Vašeho příspvěvku bohužel není zcela zřejmé, zda se píše Mravenec, nebo mravenec.
Ve stanovách by se neměly používat zkratky. Pokud použijete zkratku pro společenství vlastníků SV, tak ta zkratka je všeobecně známá jako studená voda. Když pak čtete stanovy, tak ani si nepamatujete po x stranách, co ty zkratky znamenají. Zkratka SVJ se všeobecně používá pro všechna společenství, i když to není v názvu, v oznámení nebo informaci, že vlastníci mají poslat nebo dodat výboru SVJ nebo i v diskuzi na různých webech..
Anežko,
v § 1166/2 NOZ je úplný pojem „společenství vlastníků jednotek“. Slova „společenství vlastníků“ jsou pouze legislativní zkratkou.
Jako OZ se označoval starý občanský zákoník z roku 1964. I po jeho zrušení se bude podle něho postupovat ve vybraných případech.
Zkratkou NOZ je pro odlišení nazýván nový občanský zákoník.
Hezký den!
Pavel
Dne 12. 2. 2014 občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu České republiky z podnětu předsedy kolegia se zabývalo problematikou používání zkratek pro “starý” a “nový” občanský zákoník. Pro občanský zákoník č. 40/1964 Sb. bude používána zkratka “obč. zák.”, pro občanský zákoník č. 89/2012 Sb. bude používána zkratka “o. z.”
Zdá se ale, že praktický život si spíše prosadí zkratku „NOZ“. V každém případě se jedná jen o formalitu, která nemůže mít vliv na věcnou správnost a jednoznačnost příslušného odkazu.
mám prosbu,může mi někdo poradit, jak se dostanu do katastru nebo veřejného rejstříku, kde bych si mohla přečíst nějaké stanovy, abych viděla, jak mají vypadat? My máme 17 stránek, které nikdo nečte a zdají se mi zbytečné, protože se opisuje OZ. Výbor nechce novelu dělat, pouze nám předsedkyně řekla, že když jí to předložíme, tak to nechá schválit. My bychom tam chtěli nechat zásadní:členství,práva a povinnosti,plnou moc, hlasování, pravidla pro rozpočet, příspěvky atd.Ale je nám už přes 70let a s počítačem moc nekamarádíme, i když jsme kvůli SVJ začali chodit na počítačové kurzy. Děkuji
Otevřete tento odkaz https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik, zvolte rozšířené vyhledávání a dále postupujte podle příspěvku zde http://www.portalsvj.cz/…h-podani-svj#…
Stanovy jsou založené ve sbírce listin. Jděte na www.justice.cz a do vyhledávacího okénka zadejte „společenství vlastníků“. Vyplivne Vám to seznam prvních 50 vyhledaných SVJ. Dole vpravo je u každého volba „sbírka listin“. Když ji rozkliknete, uvidíte seznam účetních závěrek, zápisů, stanov atd. Tam už si vyberete nějaké „čerstvé“ stanovy – z letošního nebo loňského roku.
Děkuji všem a mám radost, podařilo se mi www.justice otevřít a našla některé stanovy. Byla jsem překvapena, že některé jsou ještě stručnější než naše, mají 8 stránek, takže se nad tím zamyslíme. Mám dotaz: jde ke stanovám „připíchnout“ pouze dodatek? Potřebujeme tam zdůraznit hlavně to jednání per rollam, ale když to tam nemáme a máme v závěru řečeno, že se společenství řídí občanským zákoníkem ve všech oblastech, které stanovy nezachycují? Platila by potom věta druhá § 1210 OZ? Dále bychom do stanov měli dát nějaké pokuty za pozdní platby. Máme vlastníky, kteří nereagují ani na výzvy a klidně platí 1× za půl roku, ale v dluhu za rok nejsou, protože to zaplatí naráz. A jsou další případy, které bychom mohli vyřešit písemně (per rollam) a nečekat až na shromáždění. A nebo musíme změny stanov schválit na shromáždění? Tzn. nerušit stanovy, ale zaregistrovat pouze změněné?
Dobrý večer, Anežko!
Změny stanov je určitě třeba schválit na shromáždění.
Domnívám se, že nelze přiložit ke stanovám pouze dodatek. Měnili jsme také letos stanovy, jen 2 nebo 3 odstavce, ale rejstříkový soud si vyžádal plnou aktuální verzi.
Pokud jde o hlasování per rollam, v § 1210 NOZ je pouze pro případ „není-li svolané shromáždění způsobilé usnášet se“. Vy si můžete dát do stanov možnost hlasování per rollam i pro jiné případy.
Poslední komentáře