Postihy?
prosím o informaci jaké jsou postihy za nevzniknutí společenství či jaký je postup a odpovědnost jednotlivých vlastníků,jsme malá bytová jednotka o 6 bytech všechny jsou nyní v soukromém vlastnictví,problém vzniku společenství je v tom,že od začátku nikdo se o toto nechce starat a nikdo to nechce dělat takže nemůžeme svolat schůzi protože by nikdo nevzešel jako pověřený vlastník natož výbor o 3 členech ,protože by to prostě nevzal, takže jsme ještě i po několika letech neudělali ustavující schůzi,všechny byty byly převedeny současně jeden den takže všichni jsou vlastníky stejně dlouho,dosud to nijak nevadilo,bývalý majitel-bytové družstvo nám i tak spravuje účet,ale problém nastal nyní s jedním z vlastníků z důvodů opravy střechy kvůli stavebnímu úřadu,od kterého nám hrozí sankce a nevíme co s tím a zřejmě budeme muset společenství zřídit,abychom ho oficiálně přehlasovali protože nevím v jakém právním statusu se takto vlastně nalézáme a zda nám nyní hrozí postih pokud po letech budeme chtět společenství zřídit.
Postihy zřejmě jsou, ale pouze pro některé. Naše SVJ má 6 vlastníků = 6BJ, 3 ve výboru, ale zřejmě poté, co jsme se rozhodli dát výpověď správci (bývalá správa města)a začali si správu domu (i z ekonomických důvodů) dělat sami si nás více začal všímat i soud, kdy jsme o několik dnů nepřevolili nový výbor – nám přišel výmaz výboru. To by nám tak moc nevadilo, stává se to, ale okolní domy jsou rovněž SVJ, správu dělá správce (viz výše) kupodivu oni nový výbor(pověřeného vlastníka) zatím nikdy nepřevolili, i když víme, že mají rovněž stejně spackané přijaté schválené stanovy, kde je funkční období výboru(pověřeného vlastníka) 2 roky.
Kdyby se nám to už osobně nestalo, nepsal bych to. Chtěl jsem spíše vyvolat diskusi o tom, zda „všechna SVJ“ zasílají a obnovují své orgány (výbor, pověřený vlastník), protože v našem okolí se tak rozhodně neděje. (není podstatná funkční doba 2 nebo podle zákona 5 let).
jen bych chtel dodat ze v nejake literature (o spolecenstvi vlastniku) se pise ze sankce jako takova neni (teda krom tech veci kolem ucetnictvi) ale ze v momente kdy ma vzniknout SVJ a nevznikne tedy nejsou prijaty stanovy ani vzorove tak kazdy jednotlivy clen muze prestat platit do spolecne kasy (zalohy,voda,odpad) a neni cesta krome vzniku SVJ (stanov) ho prinutit platit.. a to je vlastne ta sankce (tedy je vzajmu vsech si ho zridit) kdyby nekoho zajimalo vic zkusim najit tu knizku a rict presne kde ze to bylo. myslim ze to bylo SpolVlJedno – prakticka prirucka od JUDr. Prazaka
Také jsem takový blábol četl, asi ho napsal někdo, kdo nezná nic jiného než legislativní zmetek s názvem ZoVB.
Považovat za sankci, neplatit na společné náklady, by se mělo považovat za nabádání k trestnému činu.
Je to asi taková sankce, kterou bych uložil své ledničce, že bych ji nezásobil. Ale až z ní něco budu chtít, tak v ní nic nebude.
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
Myslím, že žádný přímý postih (typu pokuta, odnětí svobody či propadnutí majetku apod.) nehrozí. Ale problém je se zajištěním běžného provozu domu – tedy např. s uzavřením smluv s dodavateli vody, opravami v domě, vybírání do fondu oprav apod. Přitom to jsou zjevně nezbytné činnosti. Proto je v zájmu všech vlastníků, aby společenství vzniklo.
Dovolím si nesouhlasit, postihy jsou podle mého názoru možné.
Podle § 4/1 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, jsou účetní jednotky povinny vést účetnictví ode dne svého vzniku až do dne svého zániku. SVJ vzniklo ze zákona a musí tedy účetnictví vést.
Nevedení účetnictví je možno ze strany finančního úřadu sankcionovat podle § 37/1/c zákona o účetnictví pokutou do výše 6% hodnoty aktiv. Protože předpokládám aktiva SVJ v nulové výši, pokuta by se ze strany FÚ neuložila.
Nicméně je tu trestně právní odpovědnost podle § 125/1 TrZ, neboť SVJ nevede účetní knihy, ač je k tomu povinno (sazba 6 měsíců až 3 léta nebo peněžitý trest).
Trestní právo se zatím uplatňuje pouze proti fyzickým osobám, v případě právnických osob se uplatňuje proti členům statutárního orgánu. Asi Vás to překvapí, ale členem statutárního orgánu jsou všichni vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku, pokud nedošlo k volbě výboru nebo pověřeného vlastníka (§ 9/9 ZoVB).
A dále pokud platí, že SVJ musí ukládat účetní závěrky do sbírky listin u obchodního rejstříku (četl jsem to, zatím jsem to neprověřoval) tak je za neuložení účetní závěrky pořádková pokuta dle OSŘ až 50 000 Kč. A možný trestní postih za neuložení účetní závěrky podle § 125/2 TrZ.
Proto vřele doporučuji splnit všechny kroky, které se měly učinit po vzniku SVJ. Zákon o vlastnictví bytů je mimořádný legislativní zmetek, vzniklý na politickou objednávku, nicméně platí.
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
tak přesně takhle těžce vznikalo naše SVJ. schůze byla až za dva roky. účetnictví se nevedlo, protože nebylo o čem. nebyl účet a zálohy na služby se stále platily bývalmu správci. Nikomu nic nevadilo. Myslm, že zde byla chyba města, že nás důkladně nepoužilo.
Hlavní chyba byla v poslancích, senátorech a prezidentovi, kteří zmetek nazývající se zákon o vlastnictví bytů dopustili.
Znám SVJ, které vzniklo 1.7.2000 a dodnes nemá výbor, není zapsáno v rejstříku, nemá účet, nevede účetnictví.
Největší tragedií je, že není nikdo, kdo by mohl vymáhat dlužné platby od neplatičů, tyto pohledávky se postupně promlčují a náklady nesou ti, kdo platí.
Protože se jedná asi o 200 garáží, tak se vlastníci nesejdou a zákon neumožňuje tuto situaci řešit ani s pomocí § 9/9 ZoVB.
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
Další možný postih vyplývá z § 10 odst. 4 zákona o vlastnictví bytů, který odkazuje ve věcech vedení a řízení zvláštního rejstříku na ustanovení občanského soudního řádu vztahující se na obchodní rejstřík, z čehož vyplývá možnost uložení pořádkové pokuty soudem, a to až do výše 50 000 Kc.
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře