pomerna cast zaloh na spravu domu
aky je spravny postup pri platbe zaloh na sd „FO“ pri zmene majitela k inemu datumu ako 1 v mesiaci. Je spravne zauctovat pomernu cast alebo platbu musi uskutocnit jeden z majitelov (byvaly, novy)
Vdaka
Myslím, že důležitých je několik dalších faktorů, zejména jak je tato záležitost vyřešena v BD/SVJ.
Obecně (bez dalšího) lze vycházet ze skutečnosti, že platba je za bytovou jednotku (podílem), tedy např. nedoplatek,případně přeplatek by měl být u kupujícího zohledněn v kupní ceně apod.
V praxi jde spíš o zdravý rozum, než o dogma.
Nesouhlasím s MaN. Není pravdou, že by vyúčtování bylo „za jednotku“. Naopak vyúčtuje se vždy konkrétní osobě – vlastníkovi jednotky.
Obecně (bez dalšího) lze vycházet ze skutečnosti, že vyúčtování záloh a nákladů je pouze za to časové období, kdy dotyčný jednotku vlastnil. Nelze nutit prodávajícího ani kupujícího, aby si něco dohodli v kupní smlouvě (i když by to zjednodušilo život paní účetní).
Vyúčtovatel není oprávněn přiřazovat platby služeb ani záloh na správu jiné osobě, nemá-li k tomu souhlas toho, kdo má být touto platbou zatížen.
Nebyl-li takový souhlas udělen, je třeba s prodávajícím vypořádat zálohy, přeplatky a dluhy do dne přechodu vlastnictví k jednotce (včetně); kupujícímu se předepíší k placení částky ode dne následujícího.
Rozklíčování některých služeb mezi bývalého a nového vlastníka závisí na nahlášení stavů měřidel a indikátorů v jednotce. Postup (není-li řešen zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu) by měl být pro SVJ jednoznačně určen (nejlépe ve stanovách), neboť SVJ se své povinnosti řádně vyúčtovat nemůže zprostit.
lake
… potom asi zůstaneme u toho, že s problematikou máme rozdílné praktické zkušenosti. A dokonce i rozdílný názor.
:-)
Vaše "praktické zkušenosti" nemají žádný právní význam. Jsou-li v rozporu s právem, mohou uvést v omyl neznalé čtenáře.
• Povinností vlastníka nebo SVJ je vyúčtovat KAŽDÉMU konečnému spotřebiteli podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. náklady na teplo a teplou vodu. Dokonce i v případě nejsou-li známy náměry. Vyúčtovatel v takovém případě postupuje podle § 6 odst. 5 vyhlášky.
• Shodný standardní postup je při vypořádání nákladů na ostatní služby. Neexistuje celostátně platný předpis, který by Vás opravňoval k zaúčtování služeb jiné osobě než té, která byla povinna je hradit jako vlastník jednotky. Zálohy zaplacené navíc se vracejí, viz ObčZ, § 451 odst. 2: "Bezdůvodným obohacením je majetkový prospěch získaný (...) plněním z právního důvodu, který odpadl" (...).
• Stejný případ jsou zálohy na správu domu a pozemku podle § 15 odst. 2. Bývalý a nový vlastník se podílejí na platbě alikvotně podle délky období, kdy jednotku vlastnili. Přeplatek záloh složený nad tento limit je plněním z právního důvodu, který odpadl.
Prodávající a kupující si jistě mohou dohodnout jiná vlastní pravidla (například v kupní smlouvě); nejde o "obecné" pravidlo, jak jste tvrdil, nýbrž o výjimku pro daný konkrétní případ.
lake
Poslední komentáře