Vaše "praktické zkušenosti" nemají žádný právní význam. Jsou-li v rozporu s právem, mohou uvést v omyl neznalé čtenáře.
• Povinností vlastníka nebo SVJ je vyúčtovat KAŽDÉMU konečnému spotřebiteli podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. náklady na teplo a teplou vodu. Dokonce i v případě nejsou-li známy náměry. Vyúčtovatel v takovém případě postupuje podle § 6 odst. 5 vyhlášky.
• Shodný standardní postup je při vypořádání nákladů na ostatní služby. Neexistuje celostátně platný předpis, který by Vás opravňoval k zaúčtování služeb jiné osobě než té, která byla povinna je hradit jako vlastník jednotky. Zálohy zaplacené navíc se vracejí, viz ObčZ, § 451 odst. 2: "Bezdůvodným obohacením je majetkový prospěch získaný (...) plněním z právního důvodu, který odpadl" (...).
• Stejný případ jsou zálohy na správu domu a pozemku podle § 15 odst. 2. Bývalý a nový vlastník se podílejí na platbě alikvotně podle délky období, kdy jednotku vlastnili. Přeplatek záloh složený nad tento limit je plněním z právního důvodu, který odpadl.
Prodávající a kupující si jistě mohou dohodnout jiná vlastní pravidla (například v kupní smlouvě); nejde o "obecné" pravidlo, jak jste tvrdil, nýbrž o výjimku pro daný konkrétní případ.
lake
Poslední komentáře