položky ceny tepla a TUV
Dobrý den,
v našem SVJ se dohadujeme s členkou výboru, která mimo jiné pracuje v teplárenské firmě, o položkách, které se počítají do ceny tepla a TUV. Její názor je, že revize na kotle a komíny ve vlastní kotelně nepatří do této kalkulace. Odkazuje se na zákon 67/2013 § 2 odst. d, „náklady na služby cena služeb ujednaná s dodavatelem nebo celkové náklady na poskytování služeb; nákladem na služby podle tohoto zákona nejsou revize zařízení a součástí domu a odpisy domu, popřípadě další podobné položky,“.
Sama si myslím, že veškeré náklady týkající se kotelny, včetně zmíněných revizí, by měly ovlivnit cenu tepla a TUV. Dokud jsme neměli kotelnu, tyto náklady přece nebyly.
Děkuji.
Členka výboru má pravdu, a nejen z důvodu, že zákon o službách vylučuje náklady na revize apod. z ceny tepla. Uvědomte si především, kdo je vlastníkem kotelny, a jakým způsobem se vlastník, spíše tedy vlastníci, podílejí na opravách, ale i revizích apod. této společné části domu. Zařízení kotelny je společnou částí domu, třeba jako schodiště, střecha či rozvod plynu. Náklady na revize a opravy těchto společných prostor se mezi vlastníky dělí jiným klíčem, než náklady tepla – ÚT i TUV. Proto nemůžete opravy, revize atd. vkládat do kalkulace nákladů tepelné energie, tím byste porušila principy nákladů dle spoluvlastnických podílů ve vztahu ke společným částem objektu. SVJ vůči kotelně působí výhradně jako její správce (její „provozovatel“), nikoli jako licencovaný či koncesovaný výrobce (majitel) tepla, který je oprávněn zahrnovat do kalkulace i náklady na revize, opravy a odpisy a následně za takto kalkulovanou cenu teplo prodávat. Konkrétně do kalkulace nákladů provozu domovní kotelny v rámci bytového spoluvlastnictví náleží toliko náklady na palivo, elektrickou energii, vodné a stočné (voda pro technologii) a mzdy (odměna obsluhy). Nic jiného.
Revize na kotle a komíny ve vlastní kotelně nemůžete dát do ceny tepla, protože jste diskriminovaní zákonem č. 67/2013 Sb. Daleko lépe jsou na tom teplárny – ty do ceny tepla kromě zisku i nákladů na revize si dávají do jedné složky z dvousložkové ceny tepla pevnou část, kterou je tzv. rezervace výkonu teplárny! U nás náklady na rezervaci výkonu teplárny dělají více než třetinu nákladů na teplo!
Náklad je atributem činnosti protože vzniká při výkonu činnosti účetní jednotky (SVJ). Proto při stanovení druhu nákladu se zjišťuje druh vytvářející činnosti. U teplárny hlavní druh činnosti je výroba tepla takže ty citované náklady zatíží tuto činnost (jsou součásti ceny tepla). Hlavní činnosti SVJ jsou služby, správa domu a vlastní správa. Takže neposuzujeme kde ten náklad vzniká, ale z jakého druhu činnosti v pomínkách SVJ. Oprava vypínače světla je činnost běžné opravy a je činností a nákladem správy domu vždy, i když opravený vypínač je v kotelně (není činnost výroby tepla), v kanceláři SVJ (není vlastní správy) nebo na chodbě. Revize plynových rozvodů je činností revizní a nákladem správy domu vždy, i když roury vedou v kotelně (není činnost výroby tepla), v kanceláři SVJ (není vlastní správy), ve spol. prost. nebo v bytech vlastníků (svislé rozvody). Samozřejmě i další dělení dle místa vzniku by bylo možné, ale vznikl by další problém, jak jednu cenu faktury za revize rozklíčovat na díly, proto jak zákony naznačují zákonodárce takový postup nepodporuje. Protože SVJ provozující kotelnu rozlišuje činnost správy (technická péče a obnova zařízení kotelny) od služby dodávky T a TUV je třeba i náklady podle těchto hledisek dělit. Teplárna ani nutnost ale ani možnost takového dělení nemá.
Nákladem činnosti SVJ jsou bezesporu fakturované dodávky tepla od teplárny. Teplárna má v ceně tepla zakalkulované náklady buď na výměníkové stanice, anebo na domovní předávací stanici (DPS). Když máme DPS, tak teplárna hradí pronájem jedné místnosti v našem domě, kde má DPS. A ejhle – výnos z pronájmu místnosti je najednou výnosem vlastníků, i když je jednoznačně spojen s dodávkou tepla a nemělo by jít o zdanitelný příjem vlastníků bytů! Místo aby teplárna udržovala a výměníkovou stanici, tak platí pronájem. Hádám se s účetní, že výnos za pronájem DPS patří odečíst od nákladů na teplo, protože v ceně tepla má teplárna zakalkulovaný i pronájem DPS. Kdyby dům byl napojený na výměníkovou stanici, nemělo by SVJ výnos z pronájmu DPS. Výnos z pronájmu místnosti pro DPS by logicky neměl být výnosem vlastníků bytů, protože kdybychom měli vlastní zdroj tepla, tak ho musíme mít v nějaké místnosti domu. Je nelogické, že náklady na revize kotelny a komínu se nesmějí zahrnout do ceny tepla, kde by se automaticky rozložily na vlastníky podle množství odebraného tepla, ale musejí se rozúčtovat na vlastníky podle méně spravedlivého klíče. Obdobné je to i u výnosu z pronájmu DPS – ten se na vlastníky rozpočítává dle méně spravedlivého klíče a ještě se příjem má zdanit, i když jde jednoznačně o výnos SVJ spojený s dodávkou služby!
„Hádám se s účetní (zbytečně!), že výnos za
pronájem DPS patří odečíst od nákladů na teplo“ – Vaše
argumentace je bezpředmětná, neboť zákon o účetnictví takové
zúčtování zakazuje, neboť aplikace metody vede k daňovým únikům a to
by nastalo i ve Vašém případě, neboť z výnosů z pronájmu DPS by daň
nikdo nezaplatil.
Jedná se o zákon Předpis č. 563/1991 Sb. Zákon o účetnictví
§ 7 odstavec (6):
(6) Účetní jednotky jsou povinny účtovat o …nákladech a výnosech
v účetních knihách a zobrazovat je v účetní závěrce
samostatně bez jejich vzájemného zúčtování.
Nepřesně jsem to formuloval. Jde mi o to, proč nemůže mít SVJ výnos spojený s dodávkou služeb? SVJ platí za dodávky tepla a naopak – SVJ by přijalo platbu za pronájem DPS – tedy související se službou SVJ, kterou by zahrnulo do rozúčtování nákladů na teplo. Proč se má rozpočítávat pronájem DPS na vlastníky dle klíče, který nemá se spotřebou tepla nic společného, když pronájem souvisí bezprostředně s dodávkou tepla?
Poslední komentáře