Podnikání v SVJ
Dobrý den,
mám takový dotaz, týkající se podnikání v SVJ. Již delší dobu vedeme diskuzi, zda jednotka, které je dle KN přiřazen způsob využití jako „jiný nebytový prostor“, má být zahrnuta do SVJ a tím má její majitel o to vyšší podíl na společných částech domu anebo je tomu naopak, je to prostor, který není určen k bydlení a tímto se vlastnictví této jednotky v podílu na společných částech domu neuplatňuje. Máme s tím velké problémy, mj. také v tom, že předmětem podnikání je ordinace praktického lékaře, která má vlastní WC, a voda za celý dům je rozpočítávána mezi všechny vlastníky jednotek. Navíc se domnívám, že z hygienických důvodů musí být provoz ordinace v zcela jiném režimu, možná i mimo SVJ. Děkuji za odpověď.
…Navíc se domnívám, že z hygienických důvodů musí být provoz ordinace v zcela jiném režimu, možná i mimo SVJ. Kdo odpoví?
Uváděný prostor nemá svůj vlastní vodoměr? Jak počítáte spotřebu vody v uvedeném prostoru?
Anonymous (podepisujte se laskavě nějak),
píšete, že jde o jednotku. Tím je dáno vše: její vlastník je členem SVJ, platí zálohy na správu domu podle § 15 odst. 2 ZoVB a podílí se samozřejmě podle svého spoluvlastnického podílu na úhradě nákladů na správu domu a pozemku. Nerozumím v čem spatřujete velké problémy.
Názor, že "vlastnictví jednotky neurčené k bydlení se v podílu na společných částech domu neuplatňuje" je zcela mimo realitu. Ke stanovení podílu viz stav zapsaný v katastru a zejména podlahové plochy jednotek v prohlášení vlastníka budovy.
Rozúčtování služeb (vodné a stočné) je jiná věc. Postupujte prostě podle pravidel rozúčtování platných ve vašem SVJ. Provoz ordinace "mimo SVJ": nevím co si pod tím konkrétně představujete. Snad míníte aby se tato jednotka stala samostatným odběratelem vody?
lake
Poslední komentáře