Počet osob v bytě
Dobrý den.Prosím o radu.V našem domě,který má 30bytů v osobním vlastnictví je jeden byt pronajímám vlastníkem.V současné době se jedná o cizí,málo přizpůsobivé osoby.Majitel nás informoval,že se jedná o spořádanou rodinu,ale opak je pravdou.Nahlásil 4 osoby,ale z bytu ráno odchází 8 i více osob.Noční klid a úklid v domě je pro tyto osoby věc zcela neznámá.Protože naše společenství účtuje spotřebu spol.elektrické energie a odpady podle počtu osob (osobo měsíce) v každém bytě,je téměř nemožné toto dopočítat.Jsem krátkou dobu členkou výboru a nechci udělat chybu při řešení tohoto problemu.Domluva z majitelem bytu není možná a z nájemníky nebezpečná.Proto se zde ptám,jestli někdo řešil tento problém a jak postupoval.Děkuji za každou odpověd. Dana.
Počet osob užívajících byt nelze zjišťovat. Řešilo se zde opakovaně.
Čotík
Bohužel naše legislativa je „značně neucelená“(nechci používat vulgarismy )psal jsem si na toto tema s MMR.Odpověď taková, že je nepoužitelná. V našem SVJ jsme věc řešili tak, že v bytě kde byl počet osobv jiný,nežli ve skutečnosti,tak jsme za základ výpočtu poplatků za výtah a osvětlení spol.prostor(což je jediná platba podle počtu osob v bytě)zvolili nejvyšší odhadnutý počet.Takto navýšený počet osob v bytě byl použit k výpočtu celkových nákladů za užívání bytu. Dotyčný ihned přiběhl na jednání výboru, tam jsme si věc vyříkali a po hrozbou pokuty do zápisu výboru prohlásil, že jich je v bytě tolik a tolik.Tento počet byl použit k opravě osob v bytě v rámci reklamace ročního vyúčtování. Před jednáním výboru jsem všem členům řekl, že musíme být jednotni,což se podařilo.
Tazatelko, najděte si zde diskusi na téma rozpočítání služeb a osoby. Buďte ráda, že vodu máte dle vodoměrů, když ji neuvádíte u osob. Osvětlení domu a odpadky není tak velká položka. Usneste se na schůzi jak postupovat když je osob více než hlášeno. To co radí Ladislav má problém, že počet osob by měl být vlastníkem „někde“ podepsán. Jaký doklad o počtu osob používáte ?
Tento poplatek musí být podle zákona o odpadech rozúčtován na poplatníky, tj. fysické osoby, jejichž činností vzniká odpad na území obce. Tento zákon ani jinou možnost nenabízí. Plátce dokonce ani nic nevymáhá, ale neplatiče poplatku hlásí obci.
Z toho přímo vyplývá, že plátce poplatku (majitel domu, družstvo, SVJ) MUSÍ znát nejen počet fysických osob v bytě, ale pokud neplatí i jejich jména a další potřebné údaje.
Jak plátce počet osob zjistí, je otázka.
Děkuji všem za odpovědi.Je to opravdu velmi složité,pokud nejde se normálně domluvit.Ještě,že se jedná jen o jediný byt,ostatní jsou (zatím) v pohodě.Také se začínám orientovat na těchto stránkách a tím se omlouvám za dotaz,který už zde byl diskutován.Pokud máte ještě něco k doplnění,ráda se poučím abych nenarazila na naše složité zákony,které se často liší od těch lidsky jednoduchých.Dík. Dana
„SVJ ani družstvo poplatky za odpad vybírat nemusí, není to pro ně dáno zákonem.“
Zákon 185/2001 Sb., § 17a, odstavec 2, věta třetí:
„Jde-li o budovu, ve které vzniklo společenství vlastníků jednotek podle zvláštního zákona, je plátcem toto společenství. Plátce poplatek rozúčtuje na jednotlivé poplatníky.“
Čotka
Pánové kalousi a Čotko,
zbytečná diskuse. Věc se zde probírala nejméně čtyřikrát. Způsob výběru částek za odpad je v každé obci jiný, buď podle zákona zákona č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích, nebo podle zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech.
Je-li k odpadům vydána obecní vyhláška, je samozřejmě v každé obci jiná, odlišné jsou způsoby výběru poplatků, někdy v tom hraje roli SVJ, jindy obec posílá složenky přímo poplatníkům.
Cokoliv každý z vás tvrdí je pravda - pro jednu určitou obec.
lake
Poslední komentáře