otopná plocha

Vložil Anonymous, 22. Leden 2009 - 23:52 ::

Dobrý den, prosím o radu. Minulá pověřená vlastnice požádala v r. 2005 správní firmu o snížení otopné plochy ve svém bytě a u dalších dvou vlastníků z důvodů, že si nechali odstranit radiátory-každý v jedné místnosti. Nyní jsem pověřená vlastnice svj já a při kontrole vyúčtování tepla jsem zjistila ponížení otopné plochy (o velikost podlahové plochy místnosti, kde je radiátor odpojený) u těchto vlastníků. Obrátila jsem se na naši správcovskou firmu, která to řeší a ta je vyzvala, aby dlužnou částku vrátili. Jeden vlastník to uznal a hned dluh zaplatil. Další dva to odmítají s tím, že když tam není radiátor nemají za co platit. Navíc se obhajují tím, že prováděli přestavbu bytu a měli stavební povolení a projekt od stavební firmy. Zatím nic nedoložili. Ústně jsem jim vysvětlovala, že i kdyby měli v bytě odpojených radiátorů více, musí dle mého názoru platit tzv. základní složku tepla. Nerada bych se však mýlila, nebo někomu ublížila. Přečetla jsem si toho na portálu svj mnoho, nicméně si nejsem zcela jistá. Děkuji předem za odpověď zda mají tito vlastníci nárok na snížení započitatelné otopné plochy. Marcela

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 24. Říjen 2009 - 9:37

    "... Děkuji předem za odpověď zda mají tito vlastníci nárok na snížení započitatelné otopné plochy. "

    Marcelo,

    je třeba jasně oddělit dvě věci, které spolu nesouvisejí:
    (a) zda vlastník bytu měl stavební povolení či právo odpojit radiátor,
    (b) jakým způsobem má být rozpočítáváno teplo.

    Záležitost (a) můžete teoreticky řešit jako poškození společných částí domu podle §13/2 ZoVB. Neuvede-li vlastník věc do původního stavu, je povinen po vyzvání umožnit vstup do jednotky k opravě svévolně odstraněného radiátoru (§13/4).

    Záležitost (b) je třeba řešit nezávisle a z hlediska vyhlášky 372/2001 Sb. skutečně platí, že pro místnosti bez radiátoru je třeba upravit výpočet. Placení základní složky je upraveno vyhláškou jednoznačně, zde není místo pro dohady.

    lake

    Vložil Matějka Jaroslav, 24. Leden 2009 - 12:29

    Vážená p.Marcelo a ostatní,

    s odpovědí „otopná plocha1 Vložil Anonymou (bez ověření), 23. Leden 2009 – 8:58“ se dá souhlasit jen po splnění níže uvedeného.

    V souladu s technickými normami by měla být otopná soustava jako celek, tedy včetně radiátorů, v souladu s ustanovením §4 odst.2 ZoVB určena jako společná část domu.

    Jakýkoliv zásah do otopné soustavy, tedy i demontáž radiátoru, může mít neblahý vliv na funkčnost otopné soustavy – nutnost vyregulování hydrodynamických tlaků a průtoků, aby systém řádně fungoval.

    Je-li radiátor v „Prohlášení…“ definován jako společná část domu, je k jeho úpravám potřeba souhlasu vlastníků ve výši 75%, pokud nemáte stanoveno ve stanovách jinak.

    V případě, že jednání shromáždění vlastníků odsouhlasí demontáž radiátoru a místností prochází potrubí otopné soustavy musí se užít ustanovení vyhlášky č.372/1994 Sb., mimo jiné i dle Příl.1, článek A. odst.2. písm.b) "Je-li v místnosti bytu či nebytového prostoru bez otopného tělesa neizolované potrubí vnitřního rozvodu tepelné energie (vertikální rozvody přívodní i zpětné, horizontální rozvody přívodní i zpětné, přípojky k otopným tělesům delší jak 0,5 m), zvýší se koeficienty stanovené dle počtu stěn o hodnotu navýšení stanovenou podle vzorce
    5S
    n = ------- [ – ],
     A

    kde je
    n – navýšení [ – ]
    S – povrch potrubí [m2]
    A – započitatelná podlahová plocha místnosti [m2],

    přičemž výsledný koeficient včetně navýšení nemůže být větší než 1,0 (k + n ú 1)."

    Dobrý „správce“ či firma provádějící rozúčtování nákladů tepla by takto měla postupovat.

    Matějka

    Vložil katha (bez ověření), 29. Říjen 2009 - 15:12

    Dobry den, zminujete technickou normu, kde je stanoveno, ze otopna soustava tvori celek, mohla bych Vas poprosit o jeji oznaceni? Predem dekuji

    Vložil Anon (bez ověření), 23. Leden 2009 - 16:00

    Klíč je potřeba hledat v projektu a stavebním povolení. Mohly nastat dvě situace:

    Pokud skutečně bylo vydáno stavební povolení na základě projektu a všech dalších předepsaných souhlasů, který výslovně zahrnoval zásah do otopné soustavy domu spočívající v demontáži radiátoru, přičemž účastníkem stavebního řízení bylo společenství vlastníků, pak se použijí koeficienty pro neotápěnou místnost podle vyhlášky.

    Pokud stavební povolení vydáno nebylo, jedná se o svévolný zásah vlastníka jednotky do technického zařízení domu a společných částí domu, který nemůže mít na rozúčtování vliv. Kromě toho by ostatní vlastníci mohl po vlastníkovi požadovat, aby se svévolného zásahu zdržel, neboť takovýmto zásahem došlo k omezení práv ostatních vlasníků.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 23. Leden 2009 - 9:58

    Základní složka se platí, když se odpojí celý byt (ale musí to být povolené odpojení, protože se zasahuje do topné soustavy…) Vše se řídí vyhláškou 372/2001 – je zde v kolonce „legislativa“

    Při odstranění radiátoru v jedné místnosti se pak podle vyhlášky 372/2001 vypočítává započitatelná plocha této místnosti tak jako u ostatních místností bez radiátoru. Záleží na tom, s kolika místnostmi (ve kterých je radiátor) místnost bez radiátoru sousedí. A počítá se i podlaha a strop jako stěny místnosti.

    Je to ve vyhlášce : Příl.1 A.

    Koeficienty pro stanovení započitatelné podlahové plochy

    2. místností bytů a nebytových prostorů, v nichž není umístěno otopné těleso a které jsou začleněné v objektu tak, že s místnostmi s otopným tělesem přímo sousedí ±--------------------±---------------+

      Koeficient [ – ]

    ±--------------------±---------------+

    jednou stěnou 0,1

    ±--------------------±---------------+

    dvěma stěnami 0,2

    ±--------------------±---------------+

    třemi stěnami 0,35

    ±--------------------±---------------+

    čtyřmi stěnami 0,5

    ±--------------------±---------------+

    pěti a více stěnami 0,75 – 1,0

    ±--------------------±---------------+

    1. Stěnou se rozumí boční stěna, strop a podlaha. Má-li místnost velké

    rozdíly v délkách stěn nebo sousedící místnosti nejsou podél celých délek stěn, zvolí se koeficient úměrný hodnotám z tabulky. Za sousedící vytápěné místnosti se nepovažují chodby a schodiště společných částí objektu, i když je v nich umístěno otopné těleso.

    1. Je-li v místnosti bytu či nebytového prostoru bez otopného tělesa

    neizolované potrubí vnitřního rozvodu tepelné energie (vertikální rozvody přívodní i zpětné, horizontální rozvody přívodní i zpětné, přípojky k otopným tělesům delší jak 0,5 m), zvýší se koeficienty stanovené dle počtu stěn o hodnotu navýšení stanovenou podle vzorce
    5S
    n = ------- [ – ],
     A

    kde je
    n – navýšení [ – ]
    S – povrch potrubí [m2]
    A – započitatelná podlahová plocha místnosti [m2],

    přičemž výsledný koeficient včetně navýšení nemůže být větší než 1,0 (k

    • n ú 1).
    Vložil 1Raula, 23. Říjen 2009 - 9:03

    A jak to tedy s vytápěním řešit u nás.Máme 32 bytových jednotek 3+1.Polovina bytů má cca 62m2 a druhá 67m2.Rozdíl metrů je v nevytápěné chodbě bytu.U větších bytů je velká asi 10m2.Počet radiatorů i žeber je ve všech bytech naprosto stejný,nemáme poměrová měřidla,ale vlastní kotelnu v suterenu.Při vyučtování vždy tí s velkou chodbou platí víc,poněvadž se teplo na vytápění počítá podle m2.Vytápěné jsou pouze místnosti a kuchyně.Je to správné,že platíme za m2 v plné výši i za chodbu a nevytápěné wc?Děkuji za odpovědi.

    Vložil Matějka Jaroslav, 23. Říjen 2009 - 10:51

    Vážená p.1Raula,

    není správné, že platíte za přímo neotápěné místnosti dle celkové plochy těchto místností.

    Načtěte prosím vyhlášku č.372/2001 Sb.

    Pro rozúčtování tepla bez měřidel tepla se vyúčtovává dle započitatelné podlahové plochy, což je podlahová plocha vynásobená koeficienty uvedenými v příloze č.1 části A. k výše uvedené vyhlášce.

    V podstatě se započátává celá plocha přímo vytávěných místností (s otopným tělesem) a plocha místnosti bez otopného tělesa se započítává koeficientem snižujícím plochu pro otápění dle přílohy č.1 část.A odst.2.

    Správce domu = rozúčtovatel nákladů tepla musí postupovat při rozúčtování tepla v souladu s výše uvedenou vyhláškou.

    Matějka

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 23. Říjen 2009 - 9:41

    Osobně si myslím, že odpověď máte v článku nad Vámi. Jestliže jsou chodby bytu začleněny v objektu tak, že sousedí s otápěnými místnostmi pěti a více stěnami, je možno použít koeficient 1,0 čili plochu bytu. Méně by měli platit jen ti v přízemí (pokud je jejich chodba třeba nad neotápěným vestibulem) a ti pod střechou, protože ti se více než na 4 vytápěné sousedící místnosti nedostanou a měli by tedy mít příslušný koeficient pro chodbu 0,5.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".