Ostranění závad po revizi PZ
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na postup, při odstranění závad na plyn. zařízeních v bytových jednotkách vlastníků BJ. Závady vyplývají z revizní zprávy PZ. Revizní technik uvedl doporučený termín odstranění závad. Co dělat, pokud vlastník zjištěné závady neodstraní? Děkuji Jikom.
Dobrý den, v našem domě řešíme už rok problém s vlstníky byt. jednotky, kteří odmítají odstranit závadu na rozvodu plynu – zkorodovaná plynová trubka v koupelně. Máme dokonc eposudek technika s kulatým razítkem, že v domě hrozí výbuch. Použili jsme snad všechny myslitelné prostředky, jak tyto lidi přinutit, aby dali věci dopořádku, kromě toho, abychom nechali celý dům odpojit od plynu. Obrátili jsme se i na policii a chtěli jsme podat tr. oznámení pro obecné ohrožení, ale bylo nám řečeno, že policie se k tomuto případu dostane nejdříve za 2 měsíce a že stejně nemohou ani vymáhat vstup do bytu. Celou věc mohou skutečně řešit až když dojde k výbuchu a požáru. Obdobnou odpověď jsme dostali i od hasičů. Jsme skutečně zoufalí a nevíme si rady. Děkuji za odpověď. AlenaK
Vážený pane Jikom,
záleží, jak danou záležitost máte ošetřenou v „Prohlášení…“, ve stanovách či jiném vnitřním předpise SVJ.
Výbor by měl vyžadovat od každého vlastníka v souladu s předpisy TPG ČSN doklad o provedení odstranění zjištěných závad.
Pokud vlastník závady neodstraní – nedoloží odstranění závad, máte dvě možnosti:
- oznámit skutečnost dodavateli plynu, že za fakturačním plynoměrem jsou na rozvodu NTL plynovodu závady, které ohrožují bezpečnost odběratele a jiné osoby na majetku a zdraví;
- podat oznámení na daného vlastníka policii či prokuratuře pro důvodné „umyslné“ ohrožení majetku jiných osob a zdraví uživatelů domu, jelikož nebylo průkazně doloženo odstranění závad na NTL plynovodu dané jednotky v termínu určeném RZ.
Matějka
Vážený pane Vlastimil,
- TPG = technická pravidla gas (plyn). TPG je registrovaná u HK ČR.
- ČSN je chráněné označení českých technických norem. ČSN bylo rovněž oficiální označení československých státních norem (od roku 1964), od roku 1991 československých norem (československých technických norem). Tvorbu a vydávání ČSN v současné době zajišťuje Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
Matějka
A dále po vlastníkovi požadovat asi tak 20 dalších lejster.
Takže zpátky k dotazu. S tím posudkem, pokud hříšník nekoná a nekomunikuje bych vyrazil na ouřad, ať konají oni v rámci dosažení pokojného případně havarijního stavu. Mají právo to nařídit, pokud se nebude konat, tak zajistit nápravu atd. Je možné, že by to nařídili SVJ, ale to pak má v ruce nástroj, jak dotyčného donutit minimálně k tomu, že pustí do bytu řemeslníky.
Votočka
P.S. ČSN jsou dnes pouze doporučené, nikoliv závazné, jak zde mnozí budou mylně argumentovat – viz 22/1997.
Vážený pan Votočka, případně ostatní,
pozor, mýlíte se.
Jednotlivé zákony mají prováděcí vyhlášky, které se odvolávají na konkrétní „EN ČSN“.
Obdobně je tomu u Nařízení vlády.
Zaplacením kupní ceny za jakékoliv zboží, věc, či podpisem kupní smlouvy, souhlasíte s podmínkami užívání či provozem věci – předmětu, většinou v souladu s návodem výrobce. A zde je řada odkazů na normy.
Nastudujte například 17/2003 Sb., 18/2003 Sb., 19/2003 Sb., 20/2003 Sb., 21/2003 Sb., 22/2003 Sb., 27/2003 Sb. (pro výtahy), 464/2005 sb., 176/2008 Sb. aj. Zde jsou zákonně stanovené „odkazy na harmonizované normy“ nebo „odkazy na technické normy“, a tím pádem jsou normy ZÁVAZNÉ .
Matějka
Poslední komentáře