ohlaseni stavby - elektroinstalace v nosnych zdech / kontrola stavby

Vložil dekim, 9. Leden 2012 - 14:26 ::

Dobry den,

Je nutne ohlasit stavbu (upravu bytu), pri ktere probiha zmena trasy vedeni elektrickeho vedeni v nosnych zdech?

Pokud ne, tak jak je mozne zajistit kontrolu rozsahu stavby, zda provedene zasahy neprekracuji „narocnost“ stavby, ktera se smi delat bez ohlaseni/povoleni?

A nakonec – je mozne nejakym zpusobem zjistit, zda probihajici stavba byla radne ohlasena? Moznost podani dotazu na prislusny stavebni urad nepovazuji za duveryhodnou – zodpovedny referent, na ktereho jsem s dotazem byl odkazan, je zaroven vlastnikem bytu, kde stavba probiha. Muzu si treba i jako nezainteresovany subjekt (=nejsem clenem SVJ, kde je byt v rekonstrukci – pouze sousedem o zed vedle) vyzadat predlozeni kopie ohlaseni a veskere dokumentace?

pokud se toto tema jiz probiralo v predchozich diskuzich tak neumim hledat:) predem diky za tipy.

(Edit:formatovani)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neználek (bez ověření), 9. Leden 2012 - 18:17

    „dekime“ není jasné zda jste nájemníkem nebo sousedem ve vedlejším SVJ. Pokud jste nájemník – obraťte se na Vlastníka bytu ve kterém přebýváte. Jste li soused v jiném SVJ – pak myslím že vyžádat můžete. Ale budete to museti udělat zjevně písemně. Teprve na základě odpovědi SÚ zvážíte zda je odpověď dostatečná nebo budete muset podat stížnost a případně třeba i žalobu (např. proti rozhodnutí nebo nečinnosti…)

    Neználek

    Vložil dekim, 10. Leden 2012 - 14:00

    diky za odpoved. Jsem sousedem ve vedlejsim SVJ a na SU mi bylo receno, at se nevrtam ve vecech, do kterych mi nic neni. Kontaktoval jsem Odbor regionalniho rozvoje na krajskem urade, uvidim co tam zjisti a kdyztak to pozenu pisemne.

    Vložil lake, 10. Leden 2012 - 15:21

    Pane dekim,
    ve své první odpovědi jsem přehlédl, že nejste členem SVJ v onom domě, takže jsem se zbytečně soustředil na postupy uvnitř SVJ. Upřesňuji tedy:

    Pokud stavební řízení neproběhlo, nebo bylo provedeno pouze ohlášení stavby, obraťte se na SÚ s tím, že při stavbě je zasahováno do nosné konstrukce, což vyžaduje stavební řízení. Napište jim že se domníváte, že by mohlo jít o havarijní stav s narušenou statikou stavby. To vše samozřejmě písemně. Napište, že kopii odesíláte na Policii ČR pro případ, že by Stavební úřad nekonal a nezjistil bez odkladu skutečný stav stavby. Můžete k tomu doložit např. fotografii praskliny ve Vaší zdi, je-li nějaká.

    Dojde-li k zahájení stavebního řízení, jako spoluvlastník pozemku pod vaším domem požádáte SÚ písemně o zařazení mezi účastníky. Zdůvodníte, že jste účastníkem a že Vaše práva jsou uvedenou stavbou dotčena. S nikým na úřadě se nedohadujte, ani se na nic neptejte - podáte prostě oficiální písemnou žádost v podatelně SÚ a necháte si na místě potvrdit její kopii.

    Podle § 28 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb., Správní řád, "za účastníka bude v pochybnostech považován i ten, kdo tvrdí, že je účastníkem, dokud se neprokáže opak.".

    Od okamžiku podání žádosti s Vámi musí SÚ jednat jako byste byl účastníkem stavebního řízení, i když není vyloučeno, že později Vaši žádost o účastenství usnesením zamítne (což budou muset zdůvodnit). Bude-li zahájeno stavební řízení, požádáte o nahlédnutí do dokumentace stavby a o seznámení se spisem.

    lake

    Vložil dekim, 12. Leden 2012 - 2:40

    Vazeny lake, diky moc za vysvetleni a navrh reseni, budu tak postupovat. Krajsky urad sice slibil, ze situaci vyresi, ale nevim na kolik rychle se odhodlaji k nejake akci.

    zdravim dekim

    Vložil Neználek (bez ověření), 10. Leden 2012 - 15:48

    mohl by jste ještě uvést jaký by měl být obsah podání na tu Policii ČR? – podle toho co „dekim“ uvádí o „…vrtání…“ je zjevně nějaký §4/1 správního řádu konkrétním úředníkům na jeho SÚ ke srandě (humor)

    Jaký trestný čin páchá SÚ tím, že nekoná dostatečně rychle ?

    Neználek

    Vložil lake, 9. Leden 2012 - 14:53

    Jakýkoliv zásah do hlavní nosné konstrukce (např. frézování drážek pro elektroinstalaci) znamená dvě věci:

    • Z hlediska ZoVB vlastník jednotky potřebuje souhlas všech podle § 11 odst. 5 ZoVB věta první (použije se obdobně na základě § 13 odst. 3 ZoVB);
    • Z hlediska Stavebního zákona je stavebník povinen podat žádost o stavební povolení. Nepostačuje pouhé ohlášení stavby.

    Při podání žádosti o stavební povolení musí stavebník (není-li vlastníkem) doložit „právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření“. Hlavní nosné konstrukce jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek. Smlouva je právním úkonem. Ona smlouva předvídaná Stavebním zákonem musí tedy být podepsána všemi vlastníky jednotek. Viz též § 12 ZoVB o právních úkonech týkajících se společné věci.

    Poznámka:
    Ani StavZ, ani ZoVB neposkytují prostor pro jiný výklad. Soudím tedy, že s výkladem pojmu „smlouva“ dle StavZ je to stejné jako s výkladem pojmu „dohoda“ dle ZoVB, což zde bylo široce diskutováno na jiném místě. Většinové hlasování v SVJ nemůže nahradit dohodu ani smlouvu.

    lake

    Vložil dekim, 10. Leden 2012 - 14:19

    Diky za odpoved Lake. Stavebni povoleni ani ohlaseni urcite neprobehlo, nebot nekolika clenu SBJ, ve kterem prace probihaji, o souhlas nikdo nezadal. Pokud stavitel bude i nadale ignorovat veskere dotazy na rozsah provadenych praci, tak nezbyde nez se obratit na SU.

    Vložil Neználek (bez ověření), 9. Leden 2012 - 15:16

    Pozor při čtení věty:

    „Jakýkoliv zásah do hlavní nosné konstrukce (např. frézování drážek pro elektroinstalaci) znamená dvě věci:“

    Je třeba ji totiž rozdělit na dvě části:

    (a) na tu, která se opírá o zákon (zásah do hlavní nosné konstrukce),

    (b) na tu, která je domněnkou přispěvatele (např. frézování drážek pro elektroinstalaci).

    Vložil dekim, 10. Leden 2012 - 14:22

    ad (b) – do bytu nas stavitel nepustil a nepusti, abychom se mohli podivat co tam vlastne dela. Nicmene kdyz mi ze zdi, ktera je kolma na tu nosnou, zacnou padat obrazy, tak je myslim duvod predpokladat, ze probihaji zasahy do hlavni nosne konstrukce.

    Vložil Neználek (bez ověření), 9. Leden 2012 - 18:44

    kolego pozor dávám, ale není mi jasné jak to myslíte s tím dělením. ad(a) Pokud je „dekim“ sousedem v jiném SVJ, pak „zákonem“ míníte jako stěnu SVJ souseda nebo stěnu narušitele? A jak se to bude dělit – podélně? ad(b) asi by se to mělo řešit klasicky – podle §109/1/e zák.183/2006. No to dá rozum ne?

    A k tvrzení o §13/3 – to je jen konstatování známého stavu – stavu v zákoně. Nijak to neosvětluje postup na který se tazatel ptal – tedy jak lze zkontrolovat zda je prováděno dle stavebního povolení. To lze zjistit jedině že jako účastník řízení vyzvu SŮ na kontrolu plnění a to stížností ve které budu tvrdit že mé indicie hovoří o porušení a já jako účastník žádám SÚ o prošetření

    A nakonec zmiňovaný §11/5 – opět by měl předkladatel uvést co pro něj znamená pojem „zásah do nosné konstrukce“. Dost pochybuji že lze frézovat drážky do panelu – alespoň já jsem již zjistil že tam já mám „železo“ každých 15 cm.

    Neználek

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".